Лікарі назвали підстави для звернення щодо підтвердження інвалідності

Лікар-терапевт Марина Єріна нагадала правила отримання посвідчення, яке видається людям, що мають інвалідність. Фахівець звернула увагу на те, що отримання посвідчення, яке підтверджує інвалідність, не слід розглядати як перепустку для надання певних пільг. Документ не може видаватися безпідставно. Цей документ є лише підтвердженням фактичної наявності в людини інвалідності.
Марина Єріна зазначила, що найчастішими причинами інвалідності є:
- загальне захворювання;
- інвалідність з дитинства;
- професійне захворювання, обумовлене умовами праці;
- нещасний випадок на виробництві;
- поранення, контузії, каліцтва та інші захворювання.
Залежно від ступеня інвалідності, вона може бути віднесена до першої, другої чи третьої групи.
Підтвердження самого факту інвалідності та надання посвідчення, що підтверджує інвалідність
Марина Єріна уточнила, якщо, наприклад, людина хворіє більше ніж 4 місяці поспіль і її стан оцінюється як тяжкий, а відновлення людини після хвороби відбувається дуже повільно, то така людина може звернутися до Медико-соціальної експертної комісії за місцем проживання або лікування для підтвердження інвалідності.
Комісія вже проводить детальну оцінку стану здоров’я: проводиться повне обстеження, здаються необхідні для діагностики стану аналізи, які мають підтвердити серйозне порушення роботи організму, що обумовлений якоюсь причиною. Після детального обстеження Медико-соціальна експертна комісія приймає рішення про групу інвалідності та вказує на її причину. Відповідно до законодавчих норм, причина інвалідності може бути зазначена лише одна. Винятком може бути інвалідність, яку має людина з дитинства. Також у посвідченні, що підтверджує інвалідність, повинні бути позначені ті види діяльності, які допустимі для людини в даному стані або є рекомендаційними. До посвідчення також має бути внесена інформація про причинно-наслідковий зв’язок отриманої інвалідності, ступінь втрати працездатності, медичні показання чи протипоказання щодо керування транспортним засобом.
Для того, щоб отримати посвідчення, що підтверджує інвалідність, необхідно сформувати такий пакет документів:
- направлення в Медико-соціальну експертну комісію медичного закладу;
- медична амбулаторна карта пацієнта;
- довідка про стан здоров’я від фахівців з хвороби, через яку людина очікує отримати інвалідність – хірурга, терапевта, інших фахівців;
- оригінали рентгенологічного дослідження та результати лабораторних аналізів;
- діагноз пацієнта за основним захворюванням повинен бути описаний у виписці з історії хвороби;
- трудова книжка та її копія, завірена спеціалістом відділу кадрів за останнім місцем роботи або нотаріусом.
Медико-соціальна експертна комісія медичного закладу уповноважена розглянути подані документи та провести необхідне обстеження у період п’яти діб після подання документів. Після закінчення 5-ти денного терміну комісія має ухвалити рішення про наявність або відсутність інвалідності.
Якщо ж людина вважає, що ухвалене комісією рішення було необ’єктивним, або з якихось причин необґрунтованим, вона може звернутися з проханням оскаржити це рішення до суду.
Фахівці зазначають, що на сьогоднішній день дуже багато випадків, коли громадяни намагаються отримати посвідчення щодо інвалідності необґрунтовано, або ж навпаки, люди з явними ознаками інвалідності стикаються зі складнощами у процесі підтвердження інвалідності та отримання відповідного посвідчення. Всі ці факти, обіцяють в Мінсоцполітиці, будуть взяті під контроль з метою недопущення правопорушень.
«МП» також писала, що з 2022 р. догляд за людиною з інвалідністю зараховуватиметься до страхового стажу.