Лікування мультисистемного запального синдрому у дітей (MIS-C)

Дата створення: 12 Жовтня 2021
Дата оновлення: 20 Квітня 2023
Лікування мультисистемного запального синдрому у дітей (MIS-C)

Сказати що це питання актуальне, не сказати нічого. Адже пошук причин і способів лікування даного небезпечного стану, пов’язаного з важким гострим респіраторним синдромом, викликаним коронавірусом – вимагає термінової реакції медичної спільноти. Вчені детально вивчили цю проблематику в ході дослідження під назвою «Лікування мультисистемного запального синдрому у дітей».

Актуальність

У квітні 2020 р. лікарі вперше відзначили тимчасовий зв’язок між інфекцією SARS-CoV-2 і мультисистемним запальним синдромом у дітей (MIS-C), як рідкісним, але серйозним ускладненням. З того часу повідомлялося, що MIS-C виникає через 2-6 тижнів після зараження SARS-CoV-2 і характеризується: стійкою лихоманкою і неспецифічними симптомами, включаючи біль у животі, блювоту, головний біль і втому.

Ін’єкція кон’юнктиви (гіперемія) і висип, що нагадує хворобу Кавасакі, спостерігалися у великого відсотка дітей з цим захворюванням. Повідомлялося про дітей з важкими ураженнями з поліорганною недостатністю і шоком, що вимагає інотропної підтримки. Лабораторні дослідження показали інтенсивне запалення з підвищеними рівнями С-реактивного білку, феритину, тропоніну і N-кінцевого натрійуретичного пептиду про-B-типу, а також зниження рівня гемоглобіну, тромбоцитів і лімфоцитів.

Методи дослідження

Автори провели міжнародне наглядове когортне дослідження клінічних даних та даних про результати лікування і самопочуття дітей з MIS-C. Вчені оцінювали такі методи лікування, як: 1) введення внутрішньовенного імуноглобуліну (ВВІГ), 2) ВВІГ плюс глюкокортикоїди і 3) – введення тільки глюкокортикоїдів.

Було отримано два основні результати: перший – комбінація інотропної підтримки або штучної вентиляції легенів на 2-й день або пізніше або смерть. Другий – зниження тяжкості захворювання за порядковою шкалою до 2-го дня. Вторинні результати включали ескалацію лікування і час до зменшення органної недостатності і запалення.

Автори уточнили, що з 614 дітей з підозрою на MIS-C, 246 отримували первинне лікування тільки IVIG. При цьому 208 дітей отримали лікування – IVIG плюс глюкокортикоїди і 99 – тільки глюкокортикоїди.

Автори зазначили, що 22 дитини отримували інші комбінації лікування, включаючи біологічні препарати, а 39 дітей не отримували імуномодулюючу терапію.

Підсумки дослідження

Отримання інотропної або штучної вентиляції легенів або смерть наступила у 56 пацієнтів, які отримували ВВІГ плюс глюкокортикоїди і у 17 пацієнтів, які отримували тільки глюкокортикоїди.

Автори не знайшли доказів того, що одужання від MIS-C відрізнялося після первинного лікування тільки ВВІГ, ВВІГ з глюкокортикоїдами або тільки глюкокортикоїдами, хоча значні відмінності можуть з’явитися у міру накопичення більшої кількості даних, вважають автори дослідження.

Зниження оцінки тяжкості захворювання за порядковою шкалою до 2-го дня (другий первинний результат) відбулося у 54 пацієнтів, які отримували ВВІГ плюс глюкокортикоїди і у 20 пацієнтів, які отримували тільки глюкокортикоїди.

Автори відзначають, що зіткнувшись з новим захворюванням без перевіреної терапії, педіатри лікували пацієнтів, використовуючи свої «припущення» про те, що може бути корисним. На підставі схожості MIS-C з хворобою Кавасакі, синдромом активації макрофагів і синдромом токсичного шоку стафілокока. Практикуючі лікарі переважно вибрали імуномодулюючі агенти, які показали свою ефективність при цих захворюваннях.

Так як аневризма коронарної артерії є важливою ознакою як MIS-C, так і хвороби Кавасакі, внутрішньовенне введення імуноглобуліну (ВВІГ), доведене лікування хвороби Кавасакі, було широко прийнятним в якості початкової терапії, а відмова від ВВІГ – вважається неприйнятною. Однак деякі діти з MIS-C одужують лише при підтримуючому лікуванні, тому агресивні спроби придушити запальну відповідь не обов’язково приведуть до клінічної користь, вважають вчені.

Проте в цілому, вчені зійшлися на думці, що дане складне ускладнення, яке має особливості, пов’язані з індивідуальними особливостями маленьких пацієнтів ще дуже маловивчене і потребує багатьох досліджень.

Про результати дослідження на тему «Вакцини від коронавірусу для дітей до 12 років і старше: за і проти», можна прочитати тут.

Stadnik-Anna
Автор: Ганна Стаднік
Фармацевт
загальна фармація
Національний медичний університет імені О. О. Богомольця, фармацевтичний факультет
Детальніше
Реклама
Алергія весною: як впоратися зі свербежем та сльозотечею
Як позбутися стресу ефективно та безпечно
Діагностика зору: чому потрібно регулярно проходити обстеження
Реклама
Люксоптика
Користь та шкода глютену
Сухість при менопаузі
Реклама
Пробіотики та COVID-19
Мелатонін та COVID-19
Кому потрібен іригатор
Реклама