Лікування пеніциліном може викликати синдром Хойна

Лікування пеніциліном може викликати синдром Хойна

Синдром Хойна є комплексом неврологічних симптомів після приймання новокаїнового пеніциліну. Зустрічається рідко: із частотою 1–3:1000 ін’єкцій, і лякає пацієнтів, які відчувають, що ось-ось помруть. Як розпізнати цей стан?

Пеніцилін широко застосовують у медицині. Його використовують при лікуванні бронхіту, перикардиту, хронічного ендокардиту, при шкірних та венеричних інфекціях.

Пеніцилін повільно всмоктується та зберігається в організмі протягом тривалого часу, тому побічні ефекти у деяких людей можуть виявлятися протягом кількох годин. Зазвичай це алергічна реакція у вигляді еритеми, кропив’янки, пропасниці, м’язових болів, а іноді й анафілактичного шоку. В деяких пацієнтів спостерігається так званий синдром Хойна.

Синдром Хойна був вперше описаний швейцарським лікарем Рольфом Уаньє у 1959 році. Він може з’явитися під час введення пеніциліну, коли він, потрапляючи до судини, викликає обструкцію та мікрозастій. Як проявляється синдром?

Спочатку може виникнути раптове відчуття тривоги. У пацієнта виникає відчуття, що він не керує своїм тілом, не відчуває часу та не розуміє, де знаходиться.

Симптоми синдрому Хойна

  • Галюцинації (зорові, звукові, тактильні, смакові);
  • сильне рухове збудження (ходіння по колу, виконання дивних дій, таких як поперемінне вдягання та роздягання);
  • різкі перепади температури тіла;
  • парестезія.

Що стосується інших соматичних симптомів, то у пацієнта може спостерігатися підвищений артеріальний тиск та прискорене серцебиття. У відповідь на стрес також спостерігається підвищена пітливість, сильний біль голови, металевий присмак у роті та навіть шок тіла. Трапляється, що синдром Хойна переходить у повномасштабний психоз.

Синдром Хойна є рідкісним, але поширеним ускладненням, ніж анафілактичний шок. Симптоми синдрому Хойна дуже тяжкі: вони посилюються протягом кількох секунд після введення препарату. Симптомом, який слід звернути увагу, є значення артеріального тиску.

Лікування синдрому Хойна полягає лише у полегшенні симптомів. У деяких випадках пацієнтам призначають бензодіазепіни (препарати з анксіолітичною, седативною дією). Приступи зазвичай тривають від 15 хв до години та проходять самостійно.

Реклама
Ін`єкційна косметологія та пластика: чому виникають набряки та як їх зменшити
Бажання покращити або дещо змінити зовнішність сьо...
Алергія весною: як впоратися зі свербежем та сльозотечею
Зима відступила, і щодня ми відчуваємо подих весни...
Реклама
Як позбутися стресу ефективно та безпечно
Постійний стрес є результатом нестабільної ситуаці...
Діагностика зору: чому потрібно регулярно проходити обстеження
Діагностика зору – це комплексне дослідження, що д...
Реклама
Люксоптика
«Люксоптика» надає благодійну допомогу ліками на 1...
Користь та шкода глютену
Якщо ви довго шукали науково обґрунтовану інформац...
Реклама