Люди з серцево-судинними захворюваннями, які приймають для лікування статини, значно рідше мають тяжкий перебіг коронавірусу та помирають

Дата створення: 19 Жовтня 2021
Дата оновлення: 11 Квітня 2023
Люди з серцево-судинними захворюваннями, які приймають для лікування статини, значно рідше мають тяжкий перебіг коронавірусу та помирають

Як пише Bmj, результати дослідження пацієнтів у Швеції показали, що люди, які використовують статини для лікування серцево-судинних захворювань, з меншою ймовірністю помруть від Сovid-19.

Дослідження

Дослідники з Каролінського інституту провели популяційні дослідження майже мільйона людей, щоб визначити взаємозв’язок між лікуванням статинами і смертністю від COVID-19, враховуючи вплив препаратів на коагуляцію та імунну систему.

Використовуючи дані зі шведських регістрів здоров’я, за всіма жителями Стокгольма у віці 45 років і старше (963 876 людей) вчені спостерігали за статистичною звітністю в період 1 березня 2020 р. по 11 листопада 2020 р. Дослідники порівняли дані про статини, призначені до пандемії, з даними охорони здоров’я і даними зі Шведської організації «Причина смерті».

Результати

Результати даного дослідження були опубліковані в PLOS Medicine. Вони підтверджують, що лікування статинами мало «помірний негативний зв’язок» зі смертністю від COVID-19.

В цілому 2 545 людей померли від Сovid-19 під час подальшого спостереження, в тому числі 765 (0,5%) тих, хто використовував статинів і 1780 (0,2%) користувачів, які не вживали статини. Автори відзначають, що зв’язок був підтверджений аналізом чутливості і істотно не розрізнявся за віковими групами, статтю або групами ризику COVID-19.

При цьому фахівці звертають увагу на те, що потрібні додаткові випробування, щоб підтвердити, чи існує причинний зв’язок, і підкреслили, що результати слід інтерпретувати з обережністю.

Коментарі

«Наші результати підтверджують правильність продовження використання статинів для лікування таких захворювань, як серцево-судинні захворювання і високий рівень ліпідів в крові, відповідно до поточних рекомендацій під час пандемії COVID-19», – сказав Віктор Альквіст, співавтор дослідження і докторант в Департаменті глобальної громадської охорони здоров’я Каролінського інституту.

Тім Чіко, професор серцево-судинної медицини і почесний консультант-кардіолог з Університету Шеффілда, який не брав участі в дослідженні, сказав: «ці результати жодним чином не виправдовують використання статинів для лікування COVID-19. У нас вже є ефективні способи знизити ризик смерті при COVID-19 – соціальне дистанціювання, миття рук, носіння масок і вакцинація серед населення, а також використання методів і ліків з доброю доказовою базою (наприклад, дексаметазон) у людей з важкими формами захворювання Сovid-19».

Ризик розвитку раку у пацієнтів, які приймають статини був на 16% менший. Деталі – тут.

Stadnik-Anna
Автор: Ганна Стаднік
Фармацевт
загальна фармація
Національний медичний університет імені О. О. Богомольця, фармацевтичний факультет
Детальніше
Реклама
Алергія весною: як впоратися зі свербежем та сльозотечею
Як позбутися стресу ефективно та безпечно
Діагностика зору: чому потрібно регулярно проходити обстеження
Реклама
Люксоптика
Користь та шкода глютену
Сухість при менопаузі
Реклама
Пробіотики та COVID-19
Мелатонін та COVID-19
Кому потрібен іригатор
Реклама