Менінгіт: історія хвороби

Дата створення: 26 Травня 2022
Дата оновлення: 20 Квітня 2023
Менінгіт: історія хвороби

Від Гіппократа до наших днів

Як менінгіт отримав свою назву

Незважаючи на те, що діагностувати це небезпечне захворювання навчилися нещодавно, про його існування лікарі знали давно. Так, перші спостереження за запаленням слизової оболонкою описав ще грецький лікар Гіппократа.

А ось свій термін «менінгіт» (від латинського meningis — «мозкова оболонка» і суфікса -itis — «запалення») він отримав лише на початку 1800-х років завдяки французьким та англійським лікарям.

Менінгіт: що за хвороба

Перший спалах в Африці був зареєстрований у 1840-х роках, але лише у 1887 році австрійський бактеріолог Антон Вайксельбаум визначив менінгококові бактерії як причину менінгіту.

В 1890 німецький терапевт Генріх Квінке використав процедуру, звану люмбальної пункцією, у пацієнта з підозрою на менінгіт. Навіть сьогодні таке обстеження є єдиним способом підтвердити інфекцію та виявити причину її походження.

Менінгіт: вакцина проти інфекції

У 1906 році вчені почали рекомендувати антименінгококову сироваткову терапію для захисту людини від менінгококової інфекції. Терапія була заснована на антитілах, спочатку отриманих з крові коней, а потім від пацієнтів, які одужують від менінгококової інфекції. І використовувалася для тих, хто був у тісному контакті з пацієнтами менінгококової інфекції. Але процедура була ризикованою. Після того як стало зрозуміло, що є і менінгіт без симптомів, вакцина перестала бути оптимальною.

У 1930-х роках американський учений Сара Бранхам виявила, що менінгококові бактерії можна ефективніше лікувати сульфонамідами.

Сучасні методи лікування змінилися з відкриттям пеніциліну 1941 року, що справило революцію у терапії не тільки менінгіту, але й інших бактеріальних захворювань.

Менінгіт має багато причин виникнення, в основному бактеріальних та вірусних, рідше — інших патогенів. Запобігання хворобі потребує складного розуміння того, як працюють різні патогени, щоб захиститися від них. Вакцини стали проривом, необхідним профілактики інфекційних захворювань.

Кон’югована вакцина була створена у 1987 році, а введена у багатьох країнах протягом 1990-х років.

Читайте також: Менінгіт

medpravda
Автор: Редакція Медправда
Детальніше
Реклама
Алергія весною: як впоратися зі свербежем та сльозотечею
Як позбутися стресу ефективно та безпечно
Діагностика зору: чому потрібно регулярно проходити обстеження
Реклама
Люксоптика
Користь та шкода глютену
Сухість при менопаузі
Реклама
Пробіотики та COVID-19
Мелатонін та COVID-19
Кому потрібен іригатор
Реклама