Настрій людини залежить від часу її ранкового підйому: дослідження

Дата створення: 29 Грудня 2021
Дата оновлення: 20 Квітня 2023
Настрій людини залежить від часу її ранкового підйому: дослідження

«Жайворонки» в 4 рази менше схильні до депресії, ніж «сови»

Вчені Колорадського університету у Боулдері (США) спільно з колегами встановили зв’язок між хронотипом людини та депресією. Для цього вони проаналізували медичні картки 800 тисяч пацієнтів. При цьому 250 000 з них відповіли на спеціально розроблені анкети, а 85 000 протягом тижня носили прилади для моніторингу сну.

Виявилося, що у тих респондентів, хто вставав на годину раніше, ризик розвитку депресивних станів зменшувався на 23%, а у тих, хто прокидався на дві години раніше – на 40%.

Раніше, у 2018 році, вже було проведено аналогічне дослідження, у якому взяли участь 30 тисяч добровольців. Згідно з ним, «жайворонки» були схильні до депресії в 4 рази менше, ніж «сови».

У лікарів є дві версії щодо такого взаємозв’язку. Згідно з першою, ті, хто рано встають, отримують більше сонячного світла і, відповідно, більше користі від нього. Згідно з другою, біологічний годинник, який менш пристосований до соціального ритму, викликає почуття пригніченості.

– Ми живемо у суспільстві, яке налаштоване на ранкову продуктивність. І люди, які ведуть активний спосіб життя у вечірній час, відчувають, що вони не встигають за ритмом більшості, пояснив учений Іяс Даглас.

Усім, хто мріє знизити ризик розвитку депресії, лікарі радять дотримуватися простих правил: якнайчастіше ходити пішки й менше використовувати різні гаджети перед сном.

Avatar photo
Автор: Наталія Болховецька
Редактор
Луганський педагогічний університет Регіональний інститут менеджменту
Детальніше
Реклама
Алергія весною: як впоратися зі свербежем та сльозотечею
Як позбутися стресу ефективно та безпечно
Діагностика зору: чому потрібно регулярно проходити обстеження
Реклама
Люксоптика
Користь та шкода глютену
Сухість при менопаузі
Реклама
Пробіотики та COVID-19
Мелатонін та COVID-19
Кому потрібен іригатор
Реклама