Не допустити розвитку ожиріння та діабету допоможуть нейрони головного мозку: нейробіологи

Не допустити розвитку ожиріння та діабету допоможуть нейрони головного мозку: нейробіологи

Зв’язок між мозком та жировою тканиною є складнішим процесом, ніж контроль рівня жиру за допомогою гормонів. Крім гормонів, існує мережа нейронів та рецепторів, яка забезпечує двосторонню комунікацію між мозком та жировою тканиною.

Як мозок регулює метаболізм

Ця сенсорна система включає нейроцити, які налаштовані на сприйняття сигналів від жирових клітин. Ці сигнали включають різні молекули, такі як лептин, адипонектин, та інші біологічно активні речовини, що виділяються жировою тканиною. Коли рівень жиру змінюється, ці сигнали передаються до мозку через нейронні шляхи.

Мозок у відповідь може регулювати метаболізм, апетит та енергетичний баланс. Цей дозволяє підтримувати гомеостаз організму та контролювати рівень енергії та кількість жиру в тілі. Коли ми перебуваємо в русі, голодуємо або відчуваємо надмірний стрес, мозок через симпатичну систему посилає сигнали, які повинні прискорити розпад ліпідів для отримання додаткової енергії.

Жир спалюють… нейрони

Нейробіологів з Науково-дослідного інституту Скрипса (США) зацікавило, чи є це спілкування двостороннім. Щоб перевірити це, вони здійснили дослідження з використанням новітньої технології візуалізації під назвою HYBRiD. Такий метод очищення тканин дозволяє досягти прозорості біологічних зразків. Це й дозволило вченим «побачити» структури, що їх цікавлять, і досягти нейронів, прихованих глибоко в жировій тканині, не пошкоджуючи їх при цьому.

Виявилося, що майже половина нейронів у жировій тканині поєднувалася не з симпатичною, а з сенсорною нервовою системою.

Потім дослідники використовували інструмент під назвою ROOT (метод цілеспрямованих маніпуляцій із клітинами). Вони провели лабораторні досліди на мишах: пошкодили у них різні нейронні системи та спостерігали, що станеться з їхньою жировою тканиною. Як виявилось, у гризунів змінився рівень бурової жирової тканини.

Дослідники дійшли висновку, що система сенсорних нейронів реагує на сигнали симпатичної нервової системи, інструктуючи організм спалювати жир. Він діє як перемикач включення або вимкнення процесу перетворення жиру в енергію.

— Ці два типи нейронів діють аналогічно педалям газу та гальма в автомобілі, контролюючи спалювання жиру, — пояснюють автори відкриття.

Відкриття вчених дозволить розробити ефективні методи лікування ожиріння та не допустити розвитку багатьох тяжких захворювань, таких як діабет.

Результати експерименту опубліковані в журналі Nature («Природа»).

Реклама
Швидке сканування очей допоможе діагностувати розсіяний склероз на ранній стадії
Сканування очей дозволяє діагностувати розсіяний с...
Ущелина хребта діагностується у кожного десятого
Тиждень Spina Bifida у Великобританії був присвяче...
Реклама
Лікування бронхіту без антибіотиків
Як вилікувати бронхіт без антибіотиківПоширені пит...
Антибіотики при бронхіті
Антибіотик при бронхіті — дієвий спосіб активної д...
Реклама
9 лікувальних властивостей насіння чорного кмину
Насіння чорного кмину, або кунжуту, широко викорис...
Бронхіальна астма подвоює ризик розвитку інфаркту та інсульту: вчені
Бронхіальна астма — це хронічне запальне захворюва...
Реклама