Пошук антивірусних препаратів від Сovid-19

Дата створення: 21 Вересня 2021
Дата оновлення: 18 Квітня 2023
Пошук антивірусних препаратів від Сovid-19

Як зазначає BMJ, противірусні препарати є одними з найбільш вивчених інструментів для лікування Сovid-19. Вони або запобігають проникненню вірусу в клітину-господаря, або перешкоджають його реплікації, коли він опиняється всередині.

На початку 2000-х років в результаті спалаху тяжкого гострого респіраторного синдрому (SARS), захворювання, викликаного коронавірусів SARS-CoV-1, загинуло 774 людини, переважно в Азії. Пошуки противірусних препаратів від атипової пневмонії в кінцевому підсумку припинилися з цією епідемією. Мотивація і, найголовніше, фінансування досліджень пішли на спад. На сьогоднішній день противірусні препарати проти SARS все ще не використовуються в клінічній практиці, хоча деякі з них ще проходять випробування.

Проте навіть через 18 місяців після початку пандемії, знайти препарати, ефективні проти SARS-CoV-2, виявилося непросто. Ремдесивір був одним з перших лідерів, але великі дослідження, зокрема дослідження за підтримки Всесвітньої організації охорони здоров’я, виявили, що препарат неефективний для запобігання смерті (хоча він дійсно допомогав пацієнтам, які вже видужували, зробити це трохи швидше).

«Щоб зупинити проникнення вірусу в клітину, противірусні ліки повинні впливати на два рецептора вірусу: ACE-2 і TMPRSS2», – каже Рут МакКернан, голова BioIndustry Association, торгової організації, що представляє галузь. – «Інший шлях включає націлювання на шляху синтезу білку, щоб запобігти утворенню нових вірусних білків. Цього також можна домогтися, відключивши ферменти, які розщеплюють і збирають незрілі вірусні білки в міру їх утворення. Однак у коронавірусів, зазвичай, є другий шар білку, який перевіряє і видаляє несправні ферменти, і цей шар може перешкодити спробам використовувати цей шлях».

Ще 28 травня 2021 р. уряд Великобританії оголосив про створення нової цільової групи по противірусним препаратам, мета якої – знайти препарати ефективні для Соvid-19 до осені 2021 р. Кілька тижнів потому уряд США також пообіцяв виділити 3,2 млрд доларів (2,3 млрд фунтів; 2,7 млрд євро) щоб розробити нову антивірусну програму для Сovid-19.

Цільова група Великобританії вже рекомендувала використовувати три раніше досліджених препарати: фавіпіравір; йота карагенан, похідний від морських водоростей, який був протестований проти інших респіраторних вірусів та ніклозамід.

Більш докладно про проблематику можна почитатати за посиланням.

Як писала «МП» раніше, 20 серпня 2021 р. препарат «Ронапрев» отримав умовне маркетинговий дозвіл на профілактику і лікування COVID-19 в Великобританії. Як зазначає Bmj, Ронапрев (REGEN-COV в США) містить два моноклональних антитіла, казірівімаб і імдевімаб, які націлені на SARS-CoV-2.

Stadnik-Anna
Автор: Ганна Стаднік
Фармацевт
загальна фармація
Національний медичний університет імені О. О. Богомольця, фармацевтичний факультет
Детальніше
Реклама
Алергія весною: як впоратися зі свербежем та сльозотечею
Як позбутися стресу ефективно та безпечно
Діагностика зору: чому потрібно регулярно проходити обстеження
Реклама
Люксоптика
Користь та шкода глютену
Сухість при менопаузі
Реклама
Пробіотики та COVID-19
Мелатонін та COVID-19
Кому потрібен іригатор
Реклама