Рак мами може передаватися дитині під час пологів: про що йде мова – читайте в дослідженні

Дата створення: 25 Жовтня 2021
Дата оновлення: 29 Травня 2023
Рак мами може передаватися дитині під час пологів: про що йде мова – читайте в дослідженні

Йдеться про дослідження під назвою «Вагінальна передача раку від матері з раком шийки матки немовляті», опублікованому в авторитетному медичному виданні Nejm.

Проблематика

Розпочнемо з того, що багато пацієнтів нерідко досить тривалий період часу живуть з недіагностованим раком. Тобто якийсь період часу до діагностики, вони навіть не здогадуються про те, що мають це захворювання.

Як зазначає Nejm, взагалі вважається, що передача раку від матері потомству вкрай рідкісна і, за оцінками, відбувається приблизно у 1 дитини на кожні 500 000 матерів з онкологічними захворюваннями. Народжуючі матері також не часто є хворими на рак. За статистикою, приблизно у 1 з 1000 новонароджених мама, хвора на рак.

При цьому вже було зареєстровано 18 випадків з науково доведеною передачею раку матері дитині: рак крові, шкіри, легенів і шийки матки у матері імовірно передавався гематогенним шляхом (через трансплацентарну передачу від матері до плоду) і часто включало поширення пухлинних клітин матері в багато органів (наприклад, в мозок, кістки, печінку і м’які тканини) у немовляти. Всі зареєстровані випадки були діагностовані у дітей молодше 2 років. При цьому вважається, що трансплацентарна передача плоду, ймовірно, зустрічається рідко через плацентарний бар’єр.

Чи може рак шийки матки передатися дитині при народження під час його руху через родові шляхи під час природних пологів?

Дослідження

Два випадки раку легенів у дітей (у 23-місячних і 6-річних хлопчиків) в результаті передачі пухлин шийки матки від матері дитині були випадково виявлені під час рутинного секвенування наступного покоління парних зразків пухлини і нормальної тканини.

Цей аналіз був проведений в TOP-GEAR (випробування онко-панелі для визначення профілю генів для оцінки як побічних явищ, так і реакції на лікування раку), проспективного дослідження профілю генів за участю пацієнтів з поширеним раком. Даний тест Національного онкологічного центру «Онкопанель» представляє собою аналіз секвенування нового покоління.

Результати

Одразу відзначимо, що аналіз 2 прикладів вагінальної передачі раку від матері з діагнозом рак шийки матки їх дітям, народженим природним шляхом, показав що виявлені захворювання у дітей на жаль, погано піддавалися лікуванню. І саме це було особливо тривожним.

Дослідження підтвердили, що діагноз раку у дітей був пов’язаний з діагнозами їх матерів. Зразки пухлини шийки матки від матері і пухлини легенів 23-місячної та 6-ти річної дитини були відправлені на тести секвенування наступного покоління. Хоча нормальні зразки від матері і дитини розрізнялися (як і очікувалося), схожість генних профілів зразків пухлини від матері і дитини вказувало на передачу інфекції від матері до дитини, відзначили вчені.

Історія від початку до кінця

У першому випадку, 35-річній матері, яка не була вакцинована проти вірусу папіломи людини (ВПЛ), через 3 місяці вагітності поставили діагноз: плоскоклітинний рак шийки матки. Т.ч. у матері ще під час вагітності була виявлена​​ пухлина шийки матки. Однак, оскільки цитологічний аналіз шийки матки був негативним, і пухлина була стабільною без будь-якого втручання, вона народила хлопчика вагінально на 38 тижні вагітності. Біопсія шийки матки після пологів виявила аденокарциному, і через 3 місяці після пологів вона була спрямована в університетську лікарню для радикальної гістеректомії і двосторонньої сальпінгоофоректомії. Через 2 роки після операції вона померла від хвороби. Лікарі не підозрювали передачу раку від матері, коли дитині був поставлений діагноз в 6 років. КТ виявила утворення діаметром 6 см в прикореневій області лівої легені, була діагностована муцинозна аденокарцинома.

Пухлина у хлопчика вважалася неоперабельною. Він отримав п’ять циклів Паклітакселу (210 мг на квадратний метр в день 14-денного циклу) і Цисплатину (90 мг на квадратний метр в день 14-денного циклу) з наступними трьома циклами Паклітакселу (210 мг на квадратний метр 14-денного циклу), Карбоплатину (400 мг на квадратний метр в день 14-денного циклу) і два циклу Паклітакселу (210 мг на квадратний метр в день 21-денного циклу), а також хіміотерапію Іринотеканом (125 мг на квадратний метр в день 21-денного циклу).

У маленького пацієнта була отримана часткова відповідь зі зниженням рівня онкомаркеру CA19-9 до нормального рівня. Лікування було припинено. Проте через три місяці хвороба повторилася в лівій легені. Після п’яти циклів хіміотерапії (Гемцитабін в дозі 675 мг на квадратний метр в дні 1 і 8, Доцетаксел в дозі 75 мг на квадратний метр у 8 день кожного 21-денного циклу) плюс один цикл хіміотерапії Паклітакселом і Карбоплатином, дитина також перенесла тотальну пневмонектомію зліва. Патологічне дослідження легень показало муцинозну аденокарциному, яка є незвичайною морфологічною ознакою первинної пухлини легені, але була схожа на пухлину шийки матки у матері. Приємно уточнити, що після пневмонектомії 6-річний хлопчик перебував під наглядом протягом 15 місяців і у нього не було хвороби.

У другому випадку цитологічний тест шийки матки, проведений у матері за 7 місяців до пологів, дав негативний результат, і дитина була народжена трансвагінально на 39 тижні вагітності. Діагноз раку дитині був поставлений, коли дитині було 23 місяці від народження.

Висновки

Автори звертають увагу на той факт, що передача раку шийки матки від матері дитині можлива під час пологів через природні родові шляхи, тому матерям з раком шийки матки слід рекомендувати кесарів розтин. Також нагадують про важливість вакцинації від вірусу папіломи людини, що викликає рак шийки матки і проводити регулярні системні обстеження у гінекологів.

«МП» також писала, що вакцинація проти вірусу папіломи людини (ВПЛ) може захистити від 90% видів раку, пов’язаних з ВПЛ.

Stadnik-Anna
Автор: Ганна Стаднік
Фармацевт
загальна фармація
Національний медичний університет імені О. О. Богомольця, фармацевтичний факультет
Детальніше
Реклама
Алергія весною: як впоратися зі свербежем та сльозотечею
Як позбутися стресу ефективно та безпечно
Діагностика зору: чому потрібно регулярно проходити обстеження
Реклама
Люксоптика
Користь та шкода глютену
Сухість при менопаузі
Реклама
Пробіотики та COVID-19
Мелатонін та COVID-19
Кому потрібен іригатор
Реклама