Разова доза вакцини від COVID-19 та вакцина БЦЖ забезпечує імунітет проти коронавірусу: дослідження

Дата створення: 08 Грудня 2021
Дата оновлення: 09 Квітня 2023
Разова доза вакцини від COVID-19 та вакцина БЦЖ забезпечує імунітет проти коронавірусу: дослідження

Такий висновок було зроблено вченими під час дослідження, результати якого було опубліковано у журналі Nature.

Чому це актуально?

Унікальна, на думку вчених, стратегія – «перепрофілювати» ліцензовані вакцини, що існують, для використання проти COVID-19. Значний інтерес для цієї мети викликала вакцина проти туберкульозу Mycobacterium bovis бацила Кальметта-Герена (БЦЖ). Оскільки накопичено значний обсяг даних, що показують, що БЦЖ надає сприятливий, неспецифічний вплив на імунітет, що забезпечує захист від інших патогенів, зокрема респіраторних інфекцій. Також нещодавно було проведено дослідження, яке виявило, що вакцинація БЦЖ захищає від вірусних інфекцій дихальних шляхів у людей похилого віку (старше 65 років) без значних побічних ефектів.

Вчені відзначають, що цей неспецифічний захисний ефект пояснюється здатністю БЦЖ викликати «тренований імунітет», тобто перепрограмувати вроджені імунні відповіді для забезпечення гетерологічного захисту від хвороб.

Дослідження

Автори виявили, що вакцинація БЦЖ сприяє розвитку антитіл, специфічних до SARS-CoV-2 та Т-клітинної відповіді у мишей. Імуностимулюючі властивості BCG12 спонукали вчених перевірити, чи може вакцина бути основою для унікальної платформи вакцини проти COVID-19. Щоб визначити, чи можна використовувати цю властивість БЦЖ у складі однієї вакцини, вчені підшкірно (п/к) вакцинували мишей одноразовою дозою БЦЖ, приготованою зі стабілізованою тривимірною формою шипового білка SARS-CoV-213 та титру плазми. Наявність IgG2c або IgG1 (анти-SpK антитіла) автори визначали у різні моменти часу після імунізації.

Результати

Комбінація БЦЖ зі стабілізованою тримерною формою спайкового антигену SARS-CoV-2 сприяла швидкому розвитку вірусоспецифічних антитіл IgG в крові вакцинованих мишей. При цьому вчені розуміють, що БЦЖ не експресує антигени, специфічні для SARS-CoV-2, і, отже, це не дає підстав на отримання довготривалої імунної пам’яті.

Вакцинація БЦЖ може захистити від інших респіраторних захворювань: дослідження. Подробиці тут.

Stadnik-Anna
Автор: Ганна Стаднік
Фармацевт
загальна фармація
Національний медичний університет імені О. О. Богомольця, фармацевтичний факультет
Детальніше
Реклама
Алергія весною: як впоратися зі свербежем та сльозотечею
Як позбутися стресу ефективно та безпечно
Діагностика зору: чому потрібно регулярно проходити обстеження
Реклама
Люксоптика
Користь та шкода глютену
Сухість при менопаузі
Реклама
Пробіотики та COVID-19
Мелатонін та COVID-19
Кому потрібен іригатор
Реклама