Рідкісне ускладнення Соvid-19 у дітей – мультисистемний запальний синдром у дітей (MIS-C)

Дата створення: 04 Жовтня 2021
Дата оновлення: 15 Квітня 2023
Рідкісне ускладнення Соvid-19 у дітей - мультисистемний запальний синдром у дітей (MIS-C)

Що спільного, а що відмінного у цього рідкісного ускладнення коронавірусу у дітей з хворобою Кавасакі, які причини цього ускладнення і як його можна прогнозувати – відповідь на ці наболілі питання, шукали вчені в ході дослідження під назвою «Імунологія мультисистемного запального синдрому у дітей з COVID-19».

Актуальність

Інфекція, спричинена коронавірусом 2 (SARS-CoV-2) при важкому гострому респіраторному синдромі, як правило, протікає в дуже легкій формі і часто протікає у дітей взагалі безсимптомно. Ускладнення – це рідкісний мультисистемний запальний синдром у дітей (MIS-C), пов’язаний з COVID-19, що виявляється через 4-6 тижнів після зараження у вигляді високої температури, дисфункції органів і сильно підвищених маркерів запалення.

Причини невідомі. При цьому є симптоми спільні з хворобою Кавасакі, що вказують на васкуліт і ймовірне аутоімунне походження. Автори дослідження вирішили проаналізувати, чим відрізняється дане захворювання від хвороби Кавасакі і якими ж можуть бути причини даного захворювання?

Дослідження

Автори застосували системний аналіз імунних клітин крові, цитокінів і аутоантитіл у здорових дітей і у дітей з хворобою Кавасакі, зареєстрованих до COVID-19, а також дітей, інфікованих коронавірусом (SARS-CoV-2) в легкій формі та дітей з мультисистемним запальним синдромом (MIS -C).

Вчені включили в дослідження 41 дитину з гострою інфекцією SARS-CoV-2 в Римі (Італія, всі діти були з легкою формою захворювання). Також трьох дітей з MIS-C в Римі і ще 10 дітей з MIS-C в Стокгольмі (Швеція). Автори порівняли цих дітей з характеристиками хвороби 28 дітей з хворобою Кавасакі до пандемії COVID-19 (у період з березня 2017 р. по травень 2019 р.)

Результати

За підсумками дослідження автори виявили, що запальна реакція при MIS-C відрізняється від цитокінового шторму тяжкого гострого COVID-19, при цьому має кілька спільних рис з хворобою Кавасакі, але також відрізняється від цього стану щодо субпопуляцій Т-клітин, інтерлейкіну (IL) -17A і біомаркерів, пов’язаних з пошкодженням артерій.

Вчені виявили, що у дітей з MIS-C і CoV-2 + була більш низька кількість лейкоцитів, в порівнянні з пацієнтами з хворобою Кавасакі і здоровими дітьми.

Лімфопенія (загальна кількість лімфоцитів < 1000/мкл у дорослих або < 3000/мкл у дітей < 2 років, – прим. ред.) Була відмінною рисою COVID -19 і була більш виражена в MIS-C, ніж у дітей з легкою інфекцією SARS-CoV-2 або хворобою Кавасакі.

У пацієнтів з MIS-C також були помітно більш високі рівні C-реактивного білка, феритину і більш низька кількість тромбоцитів, в порівнянні як з пацієнтами з хворобою Кавасакі, так і з дітьми CoV-2.

Вчені відзначають, що у дорослих і літніх людей основною причиною важкого захворювання і смерті COVID-19 є неконтрольована активація імунної системи, гіперзапалення й імунопатологія. Ця небезпечна для життя відповідь вимагає термінового лікування, і імунологічні аспекти цього процесу інтенсивно досліджуються.

Довідково

При мультисистемному запальному синдромі (MIS-C) у дітей спостерігається висока температура і різна кількість симптомів, раніше пов’язаних з хворобою Кавасакі, таких як: кон’юнктивіт, лімфаденопатія, шкірно-слизовий висип і розширення коронарних артерій, а в найбільш важких випадках – серцево-судинний шок, енцефаліт, органна недостатність та ін.

Хвороба Кавасакі – це васкуліт, що вражає артерії середнього розміру, з найбільшою захворюваністю у дітей молодше 5 років, і це основна причина набутих вад серця в розвинених країнах, де зазвичай лікують стрептококові інфекції, а ревматична лихоманка зустрічається рідко. Хвороба Кавасакі особливо часто зустрічається у дітей східноазійського походження і вперше була описана в Японії. Домінуюча теорія патофізіології хвороби Кавасакі включає виробництво самореактивних антитіл під час гострої імунної відповіді на вірусну інфекцію, ймовірно, на поверхні слизових оболонок і зосереджених навколо плазматичних клітин, що продукують IgA.

«МП» також писала про результати дослідження – Як наслідки коронавірусу впливають на психічне здоров’я дітей.

Stadnik-Anna
Автор: Ганна Стаднік
Фармацевт
загальна фармація
Національний медичний університет імені О. О. Богомольця, фармацевтичний факультет
Детальніше
Реклама
Алергія весною: як впоратися зі свербежем та сльозотечею
Як позбутися стресу ефективно та безпечно
Діагностика зору: чому потрібно регулярно проходити обстеження
Реклама
Люксоптика
Користь та шкода глютену
Сухість при менопаузі
Реклама
Пробіотики та COVID-19
Мелатонін та COVID-19
Кому потрібен іригатор
Реклама