

Як зазначає Bmj, відповідь на це питання шукали вчені в ході дослідження під назвою «Проведення випробувань молочних сумішей і звітність по ним: систематичний огляд».
Чому це так актуально?
Як відзначають дослідники, замінники грудного молока, зазвичай звані молочними сумішами, споживаються більшістю немовлят в Північній Америці і Європі, а світові продажі виросли з 3,5 кг на дитину у 2005 р. до 7,4 кг на дитину у 2019 р.
Вчені звертають увагу, що молочні суміші дуже рідко показані з медичної точки зору, але соціальні зміни індустріалізації й агресивного маркетингу сумішей сприяли культурній нормалізації годування сумішами в багатьох регіонах. При цьому є ряд досліджень, які говорять про те, що використання суміші замість грудного вигодовування пов’язане з короткостроковими й довгостроковими ризиками для здоров’я, від опіків, кольок і запорів до пневмонії, діареї і більш складних наслідків.
Автори відзначають, що суміш іноді є єдиним джерелом харчування для грудних дітей і можуть споживатися в дуже великих кількостях, до 20% від маси тіла дитини в день, протягом чутливого періоду розвитку. У зв’язку з цим регулюючі органи вимагають продемонструвати безпечність нових формул, а випробування повинні використовуватись виробниками для підтвердження маркетингових заяв.
Методи дослідження
Автори проаналізували джерела даних в Medline, Embase і Кокранівському центральному регістрі контрольованих досліджень (CENTRAL), які проводились з 1 січня 2006 по 31 грудня 2020 р.
Результати
Тільки 12 з 23 (52%) випробувань показали еквівалентність з двостороннім 95% довірчим інтервалом з використанням рекомендованої Американською академією педіатрії межі еквівалентності різниці в прирості ваги 3 г/добу.
Для випробувань, опублікованих в період з 2015 по 2020 рр. ризик систематичної помилки був низьким в п’яти (4%) і високим в 100 (80%) дослідженнях.
Тільки одне з 38 (3%) випробувань на немовлятах, які перебувають на частково грудному вигодовуванні, повідомило про адекватну підтримку грудного вигодовування, а 14 з 87 (16%) випробувань на немовлят без грудного вигодовування підтвердили, що рішення не годувати грудьми було твердо прийнято до включення в дослідження.
На думку авторів, результати показують, що випробуванням формул молочних сумішей не вистачає незалежності або прозорості, а опубліковані результати спотворюються через вибірковість звітності, оскільки рекламні гасла і маркетингові відділи компаній-виробників нерідко «заглушають» роботи з аналізу наданої в рекламі інформації в цілому.
Говорячи простими словами, автори звертають увагу на те, що рекламні слогани про молочні суміші відповідають реальним показаннями, відображеним в дослідженнях, в дуже рідкісних випадках.
Мама і тато курить – дитина з астмою. Про пренатальний вплив тютюну на ризик астми і алергії в дитинстві можна прочитати за посиланням.