Серцево-судинна допомога літнім людям

Дата створення: 08 Вересня 2021
Дата оновлення: 21 Квітня 2023
Серцево-судинна допомога літнім людям

Особливості надання серцево-судинної допомоги для осіб похилого віку були проаналізовані в ході недавнього дослідження, опублікованого в Bmj.

В ході дослідження було виявлено, що когнітивні порушення часто зустрічаються у людей похилого віку, особливо з серцево-судинними захворюваннями. Пацієнти з когнітивними порушеннями схильні до підвищеного ризику недотримання режиму лікування, а також помилок прийому ліків і делірію. Скринінг когнітивних порушень за допомогою таких інструментів, як Mini-Cog, дозволяє виявити пацієнтів з підвищеним ризиком. В якості альтернативи автори пропонують розглянути можливість співпраці з фахівцем по геріатричної медицині, які мають досвід оцінки та лікування когнітивних порушень.

На думку авторів роботи, причина делірію до кінця не з’ясована; проте були виявлені провокуючі фактори, такі як погане харчування, ліки, біль, порушення сну, ізоляція, катетери, особливо у літніх людей з вихідними когнітивними порушеннями. Не було знайдено точних методів лікування або поліпшення прогнозу, пов’язаного з делірієм, але, за оцінками, 30-40% випадків можна запобігти за допомогою т.зв. «екологічних стратегій».

Також автори детально проаналізували таке захворювання, як саркопенія. Нагадаємо, що саркопенія визначається як прогресуючий і генерализованний м’язовий розлад, що приводить до зниження кількості та якості м’язів і зниження фізичної працездатності. Саркопенія дуже поширена серед літніх людей.

Автори уточнили, що хоча дані про лікування саркопенії залишаються обмеженими, було виявлено, що харчові білкові добавки поліпшують склад тіла і маркери запалення, а також доведено, що надлишок білка (1-1,2 г/кг маси тіла в день) може поліпшити м’язову масу і фізичне функціонування, багатокомпонентні вправи і вправи на додаток до протеїновим добавкам є найбільш ефективною підтримуючою терапевтичною підтримкою при саркопенії. Автори також вважають, що кардіологічна реабілітація може знизити вразливість і поганий прогноз, пов’язаний з саркопенією.

Автори роботи нагадують, що серцево-судинні лікарі повинні знати про ознаки та симптоми саркопенії, оскільки вона часто зустрічається при серцево-судинних захворюваннях і негативно впливає на результат лікування. Саркопенія повинна викликати побоювання з приводу обмежень процедур та інших аспектів лікування, включаючи можливі зміни фармакокінетики та фармакодинаміки ліків.

Пріоритезація терапевтичних цілей і переваг окремих пацієнтів.

У якості висновків дослідження, вчені відзначили, що ведення серцево-судинних захворювань у людей похилого віку складне і варіюється від пацієнта до пацієнта, оскільки населення дуже неоднорідне. В останні роки концепція догляду, орієнтованого на індивідуальне орієнтування на кожну окрему людину, набула поширення і тепер вважається основою. Догляд, орієнтований на людину, вимагає оцінки стану серця пацієнта, який міститься в контекст з іншими захворюваннями і геріатричними синдромами, але також вимагає уточнення пріоритетів здоров’я пацієнта, оскільки догляд, узгоджений з індивідуальними пріоритетами, може поліпшити результат і знизити навантаження на лікування.

Цей процес включає визначення особистих цілей пацієнта для їх лікування, таких як збереження функції і незалежності та уникнення тягаря лікування і госпіталізації.

«МП» також нещодавно писала про те, що інтенсивне лікування з цільовим систолічним артеріальним тиском від 110 до менше 130 мм рт. ст. у літніх пацієнтів з артеріальною гіпертензією – більш ефективне.

Такі висновки зробили вчені в ході дослідження під назвою «Випробування інтенсивного контролю артеріального тиску у літніх пацієнтів з артеріальною гіпертензією», опублікованого в авторитетному Nejm.

Stadnik-Anna
Автор: Ганна Стаднік
Фармацевт
загальна фармація
Національний медичний університет імені О. О. Богомольця, фармацевтичний факультет
Детальніше
Реклама
Алергія весною: як впоратися зі свербежем та сльозотечею
Як позбутися стресу ефективно та безпечно
Діагностика зору: чому потрібно регулярно проходити обстеження
Реклама
Люксоптика
Користь та шкода глютену
Сухість при менопаузі
Реклама
Пробіотики та COVID-19
Мелатонін та COVID-19
Кому потрібен іригатор
Реклама