Серцеві захворювання можна діагностувати по очах: вчені

Раніше проведені дослідження показали, що розширені вени та артерії сітківки можуть бути раннім симптомом серцево-судинних захворювань. Однак було неясно, чи характерне це твердження однаково для чоловіків та жінок. Щоб це зрозуміти, вчені розробили автоматизований алгоритм з використанням штучного інтелекту під назвою QUARTZ.
Дослідники застосували QUARTZ до зображень сітківки 880 520 учасників віком від 69 років. Особливу увагу було приділено розширенню судинної поверхні та ступеня викривлення артеріол та вен у сітківці для розробки моделей, що передбачають інсульт, серцевий напад та смерть від серцево-судинних захворювань.
Результати тесту QUARTZ порівнювалися з алгоритмом оцінки ризику Фрамінгема, що широко використовується в кардіології.
Стан здоров’я всіх учасників відстежувався в середньому від семи до дев’яти років. За цей час 327 респондентів померло від серцево-судинних захворювань.
Виявилося, що у чоловіків ширина, звивистість та варіабельність артеріол та ширини вен сітківки є важливими предикторами смерті від серцево-судинних захворювань. У жінок площа артеріол та вен, ширина та звивистість вен сітківки сприяли прогнозуванню ризику.
Судинні моделі сітківки виявили на 5% більше випадків інсульту у чоловіків та на 8% більше випадків інсульту у жінок. Алгоритм Framingham Risk Scores зафіксував більше випадків серцевого нападу серед тих, хто належить до групи ризику.
Додавання васкуляризації сітківки до шкали ризику Фрамінгема лише трохи змінило прогнози інсульту чи серцевого нападу. Але дослідники вважають, що оцінка ризику судинної мережі сітківки настільки ефективна, як і алгоритм Framingham Risk Scores.