«Син вже дві години в день може дихати самостійно»: в Україні вперше імплантували стимулятор нерву діафрагми

Дата створення: 12 Жовтня 2021
Дата оновлення: 19 Квітня 2023
«Син вже дві години в день може дихати самостійно»: в Україні вперше імплантували стимулятор нерву діафрагми

Спочатку декілька слів про саму патологію й історію пацієнта Давида зі Львівщини. Маленький хлопчик з Львівської області народився зі складним рідкісним діагнозом – двосторонній параліч діафрагми.

Як розповів торакальний хірург Львівської обласної дитячої лікарні «Охматдит» Роман Ковальський, в Україні кожного року 1-2 немовляти мають діагноз односторонній параліч діафрагми, коли працює лише одна її частина і дитина може дихати самостійно (причина – пологова травма). У пацієнта зі Львівщини вперше зафіксовано діагнозом двостороннього паралічу діафрагми, і від самого народження він не міг дихати самостійно.

Унікальна операція

Порятунком для дитини і можливістю самостійно дихати могла стати лише імплантація стимулятора нерву діафрагми. Але для цього потрібно було пройти дуже непростий шлях, на якому батькам маленького пацієнта з поглядом дорослої людини, допомогли волонтерські організації. Завдяки клопотанням волонтерської організації вдалося придбати в США стимулятор, який коштує 50 тис. грн та персональний апарат ШВЛ вартістю 500 тис. грн.

Далі хлопчик переніс дві надскладні операції, яка виновуалась мініінвазивно. Після багатьох консультацій з хірургами з США, Давиду провели першу операцію –  вживили електрод стимулятора так, щоб він вплинув на нерв діафрагми з правого боку.

«Складність операції полягала в тому, що треба було відокремити діафрагмальний нерв від серця дитини. Діаметр нерва один міліметр, серце працює. Але операція пройшла без ускладнень», – згадує Роман Ковальський.

В ході другої операції електрод підвели до іншої сторони нерву. Перші дві операції були проведені в червні та липні 2021 р. А вже в серпні за допомогою цього стимулятора дитині почали тренувати діафрагму.

Сьогодні хлопчик вже може самостійно дихати протягом 2 годин на добу. Далі потрібно продовжувати тренування діафрагми за допомогою стимулятора діафрагмального нерву. Спочатку тренування тривало п’ять хвилин, тепер — близько 50 хвилин. Лікарі стежать за тим, як завдяки тренуванням у Давида відновлювались дихальні центри. Для цього лікарі роблять дитині рентген, міографію та УЗД. Стимуляція діафрагми і центрів, які були вражені, дають позитивні результати. І лікарі сподіваються на прекрасні результати у вигляді збільшення часу самостійного дихання в подальшому.

Володимир Дем’яненко: «Мініінвазивні операції на серці в Добробут – це унікальні методики, які дозволяють скоротити час на реабілітацію пацієнта». Деталі – тут.

Stadnik-Anna
Автор: Ганна Стаднік
Фармацевт
загальна фармація
Національний медичний університет імені О. О. Богомольця, фармацевтичний факультет
Детальніше
Реклама
Алергія весною: як впоратися зі свербежем та сльозотечею
Як позбутися стресу ефективно та безпечно
Діагностика зору: чому потрібно регулярно проходити обстеження
Реклама
Люксоптика
Користь та шкода глютену
Сухість при менопаузі
Реклама
Пробіотики та COVID-19
Мелатонін та COVID-19
Кому потрібен іригатор
Реклама