

Спочатку декілька слів про саму патологію й історію пацієнта Давида зі Львівщини. Маленький хлопчик з Львівської області народився зі складним рідкісним діагнозом – двосторонній параліч діафрагми.
Як розповів торакальний хірург Львівської обласної дитячої лікарні «Охматдит» Роман Ковальський, в Україні кожного року 1-2 немовляти мають діагноз односторонній параліч діафрагми, коли працює лише одна її частина і дитина може дихати самостійно (причина – пологова травма). У пацієнта зі Львівщини вперше зафіксовано діагнозом двостороннього паралічу діафрагми, і від самого народження він не міг дихати самостійно.
Унікальна операція
Порятунком для дитини і можливістю самостійно дихати могла стати лише імплантація стимулятора нерву діафрагми. Але для цього потрібно було пройти дуже непростий шлях, на якому батькам маленького пацієнта з поглядом дорослої людини, допомогли волонтерські організації. Завдяки клопотанням волонтерської організації вдалося придбати в США стимулятор, який коштує 50 тис. грн та персональний апарат ШВЛ вартістю 500 тис. грн.
Далі хлопчик переніс дві надскладні операції, яка виновуалась мініінвазивно. Після багатьох консультацій з хірургами з США, Давиду провели першу операцію – вживили електрод стимулятора так, щоб він вплинув на нерв діафрагми з правого боку.
«Складність операції полягала в тому, що треба було відокремити діафрагмальний нерв від серця дитини. Діаметр нерва один міліметр, серце працює. Але операція пройшла без ускладнень», – згадує Роман Ковальський.
В ході другої операції електрод підвели до іншої сторони нерву. Перші дві операції були проведені в червні та липні 2021 р. А вже в серпні за допомогою цього стимулятора дитині почали тренувати діафрагму.
Сьогодні хлопчик вже може самостійно дихати протягом 2 годин на добу. Далі потрібно продовжувати тренування діафрагми за допомогою стимулятора діафрагмального нерву. Спочатку тренування тривало п’ять хвилин, тепер — близько 50 хвилин. Лікарі стежать за тим, як завдяки тренуванням у Давида відновлювались дихальні центри. Для цього лікарі роблять дитині рентген, міографію та УЗД. Стимуляція діафрагми і центрів, які були вражені, дають позитивні результати. І лікарі сподіваються на прекрасні результати у вигляді збільшення часу самостійного дихання в подальшому.
Володимир Дем’яненко: «Мініінвазивні операції на серці в Добробут – це унікальні методики, які дозволяють скоротити час на реабілітацію пацієнта». Деталі – тут.