Статини перешкоджають розвитку метастаз та хвороби Паркінсона

Статини перешкоджають розвитку метастаз та хвороби Паркінсона

Статини — одні з найпоширеніших препаратів, які знижують рівень холестерину, — спочатку були розроблені для вторинної профілактики інфарктів або інсультів. Сьогодні вони частіше використовуються для первинної профілактики — тими, хто піддається ризику серцево-судинних захворювань. Проте критики стверджують, що статини надмірно лікують людей, піддаючи їх можливим побічним ефектам, які варіюються від м’язового болю до втрати пам’яті.

Побічні ефекти: від болю до втрати пам’яті

Новий скандал вибухнув у цьому лютому. Тоді вчені довели, що реальна користь статинів є «слабкою чи непослідовною». Міжнародні експерти дійшли такого висновку, проаналізували 21 дослідження, проведене в період з 1987 по 2021 рік, у якому взяли участь понад 140 000 осіб.

Фахівці повідомили, що загалом для людей, які приймають статини, зниження відносного ризику серцевих нападів становить 29%, а інсультів — лише 14%. Проте зниження абсолютного ризику було незначним — 1,3% та 0,4% відповідно.

Дослідження було опубліковано в журналі «JAMA Внутрішня медицина» (JAMA Internal Medicine).

Зупинять метастази

Однак, на думку вчених, ці таблетки мають ширший засіб застосування, від профілактики раку до запобігання хворобі Паркінсона. Причому для цих станів вони можуть виявитися ефективнішими, ніж для серцевих захворювань.

Дослідники з Центру молекулярної медицини Макса Дельбрюка у Берліні проаналізували стан 300 000 пацієнтів, які приймали статини. Та виявили, що у них ризик захворіти на рак був на 50% нижчим, ніж в інших.

Також фахівці відзначили, що статини можуть зупинити поширення ракових пухлин по всьому тілу, або метастазування, при більш ніж 20 типах раку, включаючи рак грудей, печінки, шлунка та кишківника. Це пояснюється тим, що статини руйнують ген MACC1, який стимулює поширення раку.

Захистять мозок

Ще одне цікаве дослідження провели експерти з Університету Раша до Чикаго (США). Протягом шести років вони спостерігали за 3000 здоровими людьми у віці 70 років, третина яких приймала статини. Як показав експеримент, у 53% респондентів, які не приймали препарати, розвинулася хвороба Паркінсона, на відміну від решти 45% добровольців, які їх пили. Вчені впевнені, що ці препарати можуть захистити мозок, зберігаючи кровоносні судини чистими від холестерину.

Дослідження було опубліковано у журналі «Неврологія» (Neurology).

Реклама
З 1970 року вдвічі подвоїлася кількість народжених близнюків
За даними Бази даних метаболомів людини (HMBD), з ...
Як нервові клітини реагують на тепло
Знання того, як клітини виявляють температуру та д...
Реклама
Противірусні препарати при ГРВІ
Респіраторно-синцитіальний вірус (РСВ)Вірус парагр...
Ліки від ГРВІ
Ліки при легких ГРВІ Лікарські препарати при тяжки...
Реклама
Ін`єкційна косметологія та пластика: чому виникають набряки та як їх зменшити
Бажання покращити або дещо змінити зовнішність сьо...
Алергія весною: як впоратися зі свербежем та сльозотечею
Зима відступила, і щодня ми відчуваємо подих весни...
Реклама