Стрес наближає старіння: дослідження

Дата створення: 14 Грудня 2021
Дата оновлення: 19 Квітня 2023
Стрес наближає старіння: дослідження

Вченим вдалося нещодавно це довести

Життя по годинах

Про те, що горе здатне зістарити людину за лічені дні, відомо всім. Але донедавна фахівцям не вдавалося це довести. Хоча вони знали, що ядерна ДНК «старіє» з кожним розподілом клітини, і генетичні маркери можуть використовуватися визначення віку організму.

За останні кілька років вчені розробили моделі, так звані епігенетичні годинники, завдяки яким можуть виміряти біологічне старіння. Однією з найуспішніших таких моделей епігенетичних годинників GrimAge була представлена у 2019 році. Вона може точно передбачити біологічний спад, якщо, наприклад, людина має певні вікові захворювання.

Рецепт молодості

Група дослідників з Єльської школи медицини (США), використовуючи GrimAg, провели дослідження про вплив стресу на швидкість старіння, результати якого були опубліковані в журналі «Трансляційна психіатрія». Експеримент проводився у 2008-2012 роках, і в ньому взяли участь 444 респонденти віком від 18 до 50 років. Усі вони відрізнялися чудовим здоров’ям.

– Коли люди старіють, їхнє здоров’я погіршується, і зрештою деякі поспішно помирають, – пояснив провідний автор, лікар-психіатр Єльського відділення психіатрії Захарі Харванек.

При цьому дослідники визначили, що кумулятивний стрес, коли людина постійно перебуває в напрузі і не в змозі вже реагувати на ситуації, що виснажують її, ще сильніше старить. А ось уміння тримати себе в руках і контролювати ситуацію не тільки відсуває старість, а й пом’якшує зв’язок між емоційним напруженням інсулінорезистентністю.

Висновок: намагайтеся якнайменше брати неприємності близько до серця. Це допоможе зберегти не лише нерви, а й молодість.

Stadnik-Anna
Автор: Ганна Стаднік
Фармацевт
загальна фармація
Національний медичний університет імені О. О. Богомольця, фармацевтичний факультет
Детальніше
Реклама
Алергія весною: як впоратися зі свербежем та сльозотечею
Як позбутися стресу ефективно та безпечно
Діагностика зору: чому потрібно регулярно проходити обстеження
Реклама
Люксоптика
Користь та шкода глютену
Сухість при менопаузі
Реклама
Пробіотики та COVID-19
Мелатонін та COVID-19
Кому потрібен іригатор
Реклама