Супербактерія може прожити рік без їжі та води, а потім знову викликати смертельні інфекції: вчені

Всесвітня організація здоров’я (ВООЗ) вважає супербактерію Acinetobacter baumannii одним із трьох найнебезпечніших патогенів
Міжнародна група дослідників на чолі з австралійськими вченими професором Емі Кейн та доктором Рамом Махарджаною виявили, що супербактерія Acinetobacter baumannii може вижити в суворих умовах, а потім знову з’явитися та викликати смертельні інфекції.
Супербактерії є однією із найбільших загроз двадцять XXІ століття. Надмірне використання антибіотиків, а під час пандемії ще й дезінфекційних засобів робить бактерії стійкими до ліків. Найбільшою проблемою є мультирезистентність, тобто стійкість бактерій до більш ніж трьох груп антибіотиків.
Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae та інші грамнегативні бактерії мають спільні шляхи, які дають їм стійкість до антибіотиків, але Acinetobacter baumannii відрізняється. Це один із найстійкіших патогенів у світі, відповідальний за важку пневмонію та шкірні інфекції, що виникають внаслідок забруднення післяопераційних ран.
Дослідження, проведені у Польщі, показують, що серед пацієнтів після операції переважають такі бактерії.
MRSA (метицилін-резистентний золотистий стафілокок) — 31,2%;
Acinetobacter baumannii — 26,4%;
Pseudomonas aeruginosa — 24,7%;
MSSA (Staphylococcus aureus) — 21,2%;
Enterobacter cloacae — 16,8%;
Enterococcus faecalis — 15,6%;
Enterococcus faecium — 13,8%;
кишкова паличка — 10,5%.
Австралійські вчені вирішили перевірити, у чому секрет надзвичайної резистентності Acinetobacter baumannii. Для безпеки вони використовували гусениць молі. Виявилося, що білок DksA відповідає за виняткову стійкість бактерій, які можуть виживати на стінці лікарні цілий рік без їжі та води. Цей білок відповідає не тільки за стрес, а й за вірулентність збудника.
— Ми сподіваємося, що наше дослідження спонукає вчених взятися за розробку ліків для боротьби з цією супербактерією, яка поширюється в лікарнях по всьому світу та вбиває і без того вразливих людей у відділеннях інтенсивної терапії та інших зонах підвищеного ризику, — зазначив професор Емі Кейн, передає Radio ZET.
Результати дослідження опубліковані в журналі Nucleic Acids Reserch («Дослідження нуклеїнових кислот»).