Тестування на С-реактивний білок крові в центрах первинної допомоги підвищує вірогідність доцільного призначення антибіотиків при інфекціях нижніх дихальних шляхів

Тестування на С-реактивний білок крові в центрах первинної допомоги підвищує вірогідність доцільного призначення антибіотиків при інфекціях нижніх дихальних шляхів

Такі висновки були зроблені в ході дослідження «Тести в місці надання медичної допомоги для інформування про призначення антибіотиків».

Проблематика

З огляду на глобальну стурбованість лікарів з приводу стійкості до антибіотиків, управління антимікробними препаратами має важливе значення для збереження ефективності антибіотиків в майбутньому. На думку авторів дослідження, практикуючі лікарі повинні намагатися, щоб антибіотики отримували тільки пацієнти, які дійсно їх потребують, і щоб вони отримували антибіотики, до яких ще не звикли.

Дослідження

Як зазначає BMJ, для прийняття рішення про призначення антибіотиків при інфекції нижніх дихальних шляхів лікарі призначають аналіз крові на визначення прокальцитоніну і ультразвукове дослідження легень.

У своїй роботі вони спиралися на дані про вплив тестування на С-реактивний білок в місці надання медичної допомоги на призначення антибіотиків при інфекціях нижніх дихальних шляхів у жителів будинків для людей похилого віку в Англії. Автори хотіли з’ясувати, наскільки може допомогти аналіз крові на С-реактивний білок на етапі надання первинної допомоги, для того, щоб визначити потребу в антибіотиках взагалі.

На думку авторів, щодо респіраторних інфекцій, то ідентифікувати присутність мікроба або вимірюють маркери реакції господаря на мікроб. Можуть допомогти такі тести, як: C-реактивний білок та прокальцитонін, в кількості крові, взятої з пальця.

Уточнимо, що в даний час у Великобританії рекомендуються проведення тільки декількох тестів: перший – тест-смужка для аналізу сечі при підозрі на інфекцію сечовивідних шляхів, другий – C-реактивний білок при підозрі на пневмонію. Ці тести проводяться Національним інститутом охорони здоров’я у якості медичної допомоги. Автори відзначають, що аналіз крові на прокальцитонін широко використовуються у всьому світі в місцях надання первинної допомоги, а ось аналізи на C-реактивний білок – залишаються рідкістю в установах первинної медико-санітарної допомоги Великобританії.

Результати

З 649 пацієнтів – менша кількість пацієнтів в групі під контролем CRP повідомили про використання антибіотиків, ніж у групі звичайного лікування (150 з 263 пацієнтів [57,0%] проти 212 з 274 пацієнтів [77,4%]).
Автори зробили висновок, що тестування С-реактивного білка (СРБ) в місці надання допомоги може бути способом скоротити не потрібне використання антибіотиків, не завдаючи шкоди пацієнтам із загостреннями хронічної обструктивної хвороби легень (ХОЗЛ).

Довідка МП

С-реактивний білок (СРБ, CRP) – білок крові, який є дуже чутливим, але не специфічним маркером запального процесу в організмі. Рівень С-реактивного білку достовірно вказує на факт запального процесу або пошкодження тканин організму, але не дозволяє поставити точний діагноз. З цієї причини даний аналіз є частиною діагностичних заходів і не призначається самостійно.

Прокальцитонін (РСТ) – це складний глікопротеїн, показник системного запального процесу в організмі, перевершує по чутливості і специфічності маркери запалення – С-реактивний білок і інтерлейкін-6. При бактеріальних інфекціях рівень прокальцитоніну значно збільшується. РСТ є попередником гормону щитовидної залози-кальцитонина.

У нормі вміст в крові РСТ вкрай невисокий. Кількість прокальцитоніну у цілком здорової людини становить менше 0,5 мкг/л. Концентрація глікопротеїну незначно піднімається при наявності у пацієнта алергії, вірусних, грибкових захворювань, аутоімунних відхилень, при цьому рівень РСТ досягає більше 0,5 мкг/л. При опіках, ускладнених гнійно-септичних захворюваннях, при наявності злоякісних пухлин в легенях і щитовидній залозі зміст РСТ піднімається вище 10-20 мкг/л. Характерно, що чим складніше інфекція, тим вище значення прокальцитоніну.

Детально з результатами дослідження можна ознайомитися за посиланням.

«МП» також писала, що Великобританія схвалила «коктейль з антитіл» для лікування Covid-19.

Реклама
З 1970 року вдвічі подвоїлася кількість народжених близнюків
За даними Бази даних метаболомів людини (HMBD), з ...
Як нервові клітини реагують на тепло
Знання того, як клітини виявляють температуру та д...
Реклама
Противірусні препарати при ГРВІ
Респіраторно-синцитіальний вірус (РСВ)Вірус парагр...
Ліки від ГРВІ
Ліки при легких ГРВІ Лікарські препарати при тяжки...
Реклама
Ін`єкційна косметологія та пластика: чому виникають набряки та як їх зменшити
Бажання покращити або дещо змінити зовнішність сьо...
Алергія весною: як впоратися зі свербежем та сльозотечею
Зима відступила, і щодня ми відчуваємо подих весни...
Реклама