Тривалий дефіцит йоду може призвести до розвитку гіпотиреозу

Йод необхідний для виробництва гормонів щитоподібної залози: тироксину (Т4) та його активної форми трийодтироніну (Т3). Від правильної концентрації цих гормонів у крові залежить функціонування мозку та нервової системи, гіпофіза, м’язів, серця, нирок.
Гормони щитоподібної залози беруть участь не тільки у багатьох обмінних процесах в організмі, але й у процесах клітинного дихання і вироблення енергії. Вони необхідні для підтримки нормальної температури тіла. Нестача йоду призводить до йододефіцитних розладів (ЙДЗ), а тривалий дефіцит йоду — до гіпотиреозу, збільшення щитоподібної залози та утворення зоба.
Симптоми поступального гіпотиреозу
- Погіршення інтелектуальної продуктивності;
- низька температура тіла та відчуття холоду;
- суха і шкіра, що лущиться.
Надлишок йоду у раціоні зустрічається рідше. Він може стати результатом зловживання морських продуктів, йодованої солі або йодовмісних харчових добавок або ліків. Надмірне споживання йоду протягом тривалого часу може спричинити розвиток гіпертиреозу.
Симптоми гіпертиреозу
- Підвищена нервозність;
- втрата ваги;
- діарея.
У деяких людей при гіпертиреозу можуть спостерігатися гострі побічні реакції, такі як підвищене слиновиділення, надмірна секреція слизу у бронхах. Іноді виникають алергічні реакції чи зміни шкіри.