

Ще зимою 2020 р. Португалія, населення якої складає близько 10,3 млн людей мала дуже тривожні тенденції по рівню захворюваності на коронавірус та смертності від хвороби. Наприкінці січня 2020 р. в Португалії щоденно виявляли 12 тис. нових хворих та фіксували по 200 смертей від наслідків COVID-19.
Тому керівництво країни вирішило боротися з пандемією кардинальними методами, а саме – методами воєнного часу. А для реалізації цієї мети вирішили використати військового медика віцеадмірала Енріке Ґовею Е Мело.
Як вдалося активізувати процес вакцинації?
Віцеадмірал, який керував процесом вакцинації в країні, сказав, що вважав свою місію військовою операцією, а оскільки ситуація з рівнем захворюваності була критичною, то все проводилось наче в умовах військової операції.
Перший етап – аналіз ситуації і статистика. Військовий «куратор» вакцинації зібрав команду математиків, лікарів, аналітиків і стратегічних експертів з португальської армії, флоту та ВПС і вони спільно розробили новий план вакцинації, який полягав у тому, щоб до 8 серпня 2021 р. вакцинувати 70% португальського населення.
Вони визначили, скільки доз вакцини може ввести один медичний працівник за певний проміжок часу: 15 щеплень за 1 годину. Випробування проводились на 800 військових.
Другим етапом стала організація місць вакцинації та логістики. Енріке Ґовею Е Мело віддав перевагу великим спортивним залам, в яких проводилась масова вакцинація.
Проте головним і чи не найважливішим етапом військовий вважав проведення мотиваційної роботи. Всі комунікації та мотиваційні заклики він вів від імені військового і військовій формі. Наголошуючи на тому, що це війна з вірусом в умовах військового часу. Перший меседж до населення: «Ти воїн. Треба боротися з війною. Вакцинуйте себе».
Другий меседж був для того, щоб побороти страх у тих людей, які боялись наслідків вакцинації. Коли активно поширювалась інформація про те, що вакцина AstraZeneca несе ризик виникнення тромбозу, він заспокоював та мотивував до вакцинації людей. Енріке Ґовею Е Мело попросив людей уявити, що вони перебувають на дорозі, де є два шляхи. Одна дорога для тих, хто обрав вакцину, а інша для тих, хто вирішив чекати. На дорозі для вакцинованих снайпер вб’є одного з кожних 500 тисяч. На дорозі для нещеплених снайпер вбиває кожного з 500.
І це спрацювало. Скажемо одразу, що завдання було виконано за керівництва Енріке Ґовею Е Мело на відмінно. Адже станом на 2 листопада 2021 р. кількість вакцинованого від корона вірусу в країні складає 88%. А ще з 1 жовтня 2021 р. в Португалії були скасовані майже всі карантинні обмеження за виключенням вимоги носити маску в громадських місцях.
Яка ситуація з захворюваністю в Португалії сьогодні?
За даними Worldometers, на 3 листопада 2021 р. у Португалії виявлено 1 074 випадки коронавірусу і лише дев’ять смертей від наслідків хвороби.
Всього за час пандемії в країні зареєстровано 1 092 666 хворих, 18 180 летальних випадків. Станом на 4 листопада в Португалії введено понад 16,2 млн доз вакцини, що становить 88,78% населення
Чи може досвід Португалії бути актуальним для України?
Експерти вважають, що досвід Португалії може бути актуальним і для України. Адже у відповідності до нещодавнього проведення опитування «щодо оцінки соціально-політичних настроїв населення України станом на жовтень 2021 року», проведеного Українським інститутом майбутнього спільно з Нью імідж Мркетинг Груп, більше всього українці довіряють армії та військовим, а менше всього – парламенту та суддям.
Грім грянув: 42% жителів України готові до вакцинації від коронавірусу. Детальніше тут.