Вагомі причини проти вакцинації COVID-19 серед населення предпідліткового і підліткового віку

Дата створення: 09 Вересня 2021
Дата оновлення: 18 Квітня 2023
Вагомі причини проти вакцинації COVID-19 серед населення предпідліткового і підліткового віку

У літніх людей переваги вакцин проти Соvid-19 явно переважують рідкісні побічні ефекти. Але у дітей – все не так однозначно позитивно. Таку думку висловила група вчених, на чолі з Домініком Уїлкинсоном, лікарем інтенсивної терапії і викладачем Центру практичної етики при Оксфордському університеті в статті «Чи слід відкласти вакцинацію дітей від COVID-19?»

Відзначається, що в Німеччині Постійний комітет з вакцинації (Stiko) Інституту вірусології імені Роберта Коха (провідної установи в області епідеміології) не рекомендував обов’язкову вакцинацію всіх дітей і підлітків від 12 до 17 років, але визнав за необхідне вакцинувати дітей з хронічними захворюваннями.

Вчені звертають увагу, що багатоаспектні несприятливі наслідки для дітей та підлітків були відзначені на глобальному рівні міжнародними агентствами, але, схоже, вони не беруться до уваги на рівні країн при обговоренні стратегій вакцинації і корегувальних заходів.

Автори вважають, що для того, щоб система охорони здоров’я могла запропонувати дитині якусь вакцину, необхідно задати два ключових етичних питання. По-перше, переважують переваги чи ризики? По-друге, якщо вакцини не вистачає, чи потрібно вона дітям, які вкрай рідко хворіють з ускладненнями? Пильна увага до обох питань говорить про те, що нам поки не слід проводити вакцинацію від COVID-19 серед здорових дітей.

Вчені відзначають, що попередні дослідження у підлітків вказують на високий рівень продукції антитіл і ефективність 93-100% в запобіганні Сovid-19. І це призвело до рішень про ліцензуванню вакцинації дітей старших 12 років у Великобританії, Німеччині, Ізраїлі, США та інших країнах, серед яких і Україна.

Автори статті нагадують, що на сьогоднішній день в ході рандомізованих випробувань вакцини отримали тільки близько 3500 підлітків. І ці випробування не були призначені для виявлення рідкісних побічних ефектів. При цьому Центри з контролю і профілактики захворювань уряду США недавно виявили ризик міокардиту у підлітків, які отримали вакцини проти COVID-19 на основі мРНК (приблизно 56-69 випадків на мільйонів доз вакцини). Автори чесно кажуть: «ми не знаємо, чи виникнуть інші ускладнення».

Вчені нагадують, що діти хворі COVID-19, мають легке захворювання. Ризики госпіталізації і смерті дуже дуже рідкісні – близько двох на мільйон дітей у Великій Британії, мова про рідкісний мультисистемний запальний синдром. Є також непрямі ефекти (наприклад, переривання навчання) і потенційна тривала ковідная інфекція. Однак серйозне захворювання від Сovid-19 зустрічається набагато рідше, ніж у дорослих. Більш того, маленькі діти і школи, мабуть, грають обмежену роль у передачі інфекції. Автори вважають, що вакцинація дітей принесе незначну користь в плані захисту інших, особливо після імунізації людей з групи підвищеного ризику.

Як писала «МП» раніше, діти від 12 років в Україні отримали право на вакцинацію від Covid-19.

Міністерство охорони здоров’я, відповідно до свого наказу № 1477 від 17.07.2021 р затвердило рекомендації Національної технічної групи експертів з імунопрофілактики про можливість вакцинації в Україні дітей старше 12 років вакциною Comirnaty від Pfizer/BioNTech.

Stadnik-Anna
Автор: Ганна Стаднік
Фармацевт
загальна фармація
Національний медичний університет імені О. О. Богомольця, фармацевтичний факультет
Детальніше
Реклама
Алергія весною: як впоратися зі свербежем та сльозотечею
Як позбутися стресу ефективно та безпечно
Діагностика зору: чому потрібно регулярно проходити обстеження
Реклама
Люксоптика
Користь та шкода глютену
Сухість при менопаузі
Реклама
Пробіотики та COVID-19
Мелатонін та COVID-19
Кому потрібен іригатор
Реклама