Вчені ідентифікували білок, що спричиняє розвиток дерматиту

Вчені ідентифікували білок, що спричиняє розвиток дерматиту

Шкіра є найбільшим органом в організмі людини. Крім того, вона має свої секрети. Одним із них, уже розкритим, є захисні механізми клітин шкіри для захисту від передчасної смерті. Відкриття вчених Гданського університету (Польща) може стати вирішальним у лікуванні атопічного дерматиту.

Філагрін: навіщо цей білок шкірі?

Відомо, що епідерміс складається зі спеціалізованих клітин, кератиноцитів, і може мати до десятка шарів. З них найбільше функцій виконує верхній роговий шар, що складається з мертвих кератиноцитів, що постійно відшаровуються. Саме цей шар епідермісу запобігає надмірному випаровуванню води та відповідає за підтримання належної кислотності та обмеження розмноження бактерій.

Ключову роль у процесі побудови рогового шару грає філагрін. Цей білок виконує ряд функцій у шкірі: відповідає за механічне зміцнення епідермісу, вбиває верхні клітини, утворюючи роговий шар.

— Це свого роду перемикач життя та смерті для кератиноцитів. Однак цей процес не повинен відбуватися надто швидко. Якщо його активувати надто рано, бар’єрний шар не буде сформовано. Тому організм має контролювати рівень філаггріна, коли він виробляється у клітинах, — пояснює автор дослідження, професор Данута Гутовська-Овсяк.

Філаггріна у верхніх шарах епідермісу так багато, що він утворює гранули, які перешкоджають внутрішньоклітинному вивільненню білка. Філагрін вивільняється з них у цитоплазму лише тоді, коли організм готується до утворення рогового шару.

Філагрін впливає на розвиток дерматиту

Досі не було ясно, як клітини з глибших шарів епідермісу захищають себе від передчасної смерті, спричиненої надто високою концентрацією білка. Останнє дослідження польських вчених показало, що глибші шари шкіри видаляють надлишок філаггріну, використовуючи так звані малі секреторні позаклітинні везикули (sEV).

— Колись уважалося, що вони використовуються для видалення токсичних побічних продуктів клітинного метаболізму. Сьогодні ми знаємо, що в них є й інша функція: вони можуть передавати сигнали між клітинами та тканинами організму. Потрапляючи в кровоносну систему, вони можуть навіть переходити від шкіри до мозку, — каже Гутовська-Овсяк, повідомляє портал Medonet.

Вчені довели, що золотистий стафілокок — поширена бактерія, що посилює запалення шкіри, здатна маніпулювати цим процесом.

Філагрін відіграє важливу роль у профілактиці атопічного дерматиту (АТ). Чим менше його у шкірі, тим вищий ризик розвитку хвороби. Цей білок контролює розмноження стафілокока. Адже продукти його розпаду знижують рН шкіри, створюючи їй несприятливі умови. У разі повної відсутності філаггріну в епідермісі ризик розвитку АТ у 150 разів вищий, ніж за нормальної концентрації цього білка.

В останньому дослідженні команда доктора Гутовської-Овсяк показала, що присутність бактерій змушує клітини шкіри швидше переносити філаггрін до sEV. Це змушує білок інтенсивніше виводитися, у результаті знижується його концентрація в епідермісі.

— Бактерія може усунути цей білок з епідермісу, що погіршує функціонування шкірного бар’єра. Таким чином, стафілокок маніпулює природним процесом, щоб створити умови для життя, — зазначає експерт.

Отримані результати можуть у майбутньому призвести до нових способів лікування хвороби Альцгеймера шляхом маніпулювання механізмом, що регулює рівень філагріну. Вони також можуть допомогти розробити нові способи запобігання алергії, які також пов’язані з патологічними станами епідермісу.

Результати були опубліковані в Journal of Extracellular Vesicles («Журнал позаклітинних везикул»).

Реклама
З 1970 року вдвічі подвоїлася кількість народжених близнюків
За даними Бази даних метаболомів людини (HMBD), з ...
Як нервові клітини реагують на тепло
Знання того, як клітини виявляють температуру та д...
Реклама
Противірусні препарати при ГРВІ
Респіраторно-синцитіальний вірус (РСВ)Вірус парагр...
Ліки від ГРВІ
Ліки при легких ГРВІ Лікарські препарати при тяжки...
Реклама
Ін`єкційна косметологія та пластика: чому виникають набряки та як їх зменшити
Бажання покращити або дещо змінити зовнішність сьо...
Алергія весною: як впоратися зі свербежем та сльозотечею
Зима відступила, і щодня ми відчуваємо подих весни...
Реклама