Вчені назвали вік, який вказує на здорове довголіття

Вчені назвали вік, який вказує на тривале довголіття

Експерти вважають, що людина має два віки: метричний і біологічний. Метричний, або хронологічний, вік вказує на кількість років, що минули з моменту народження. Біологічний вік визначає ступінь, як швидко організм людини старіє і втрачає функціональні здібності у порівнянні з його хронологічним віком.

Деякі люди можуть мати біологічний вік, який менший або більший, ніж їх хронологічний вік. Наприклад, людина віком 50 років може мати організм, що функціонально більш підходить для 40-річного, що вказує на повільне старіння. Однак у деяких біологічний вік може бути старшим за метричний. Як правило, цьому сприяють хронічні захворювання, стрес, неправильний спосіб життя та інші фактори.

Вік — лише число

Дослідники з Каліфорнійського університету в Сан-Дієго (США) довели, що прискорене біологічне старіння організму пов’язане зі зниженням фізичної підготовки та погіршенням когнітивних функцій. Це означає підвищений ризик розвитку захворювань та смертності до досягнення 90 років. Інакше кажучи, здорове довголіття визначається біологічним віком, а не метричним.

Вчені проаналізували медичні дані 1813 жінок похилого віку, яким було від 70 до 72 двох. І спостерігали їх до 90-річного віку, тобто до смерті.

— Люди похилого віку добре знають, що вік — це лише число, яке може не бути показником стану їхнього здоров’я. Ми називаємо його періодом здоров’я людини, — каже провідний дослідник, доктор Школи громадської охорони здоров’я та наук про довголіття людини Герберта Вертхайма Андреа Лакруа.

Для суспільства, що старіє

Епігенетичний, або біологічний, вік не є синонімом метричного. Він залежить не від року народження, а від біологічного віку клітин, тканин та органів. Якщо біологічний вік обганяє метричний вік, це означає значний ризик розвитку серцево-судинних захворювань, хвороб Паркінсона та багатьох інших.

Прискорення епігенетичного віку є одним із показників того, чи старіють люди швидше, чи повільніше, ніж їх метричний вік. У цьому дослідженні він був розрахований з використанням епігенетичних годинників (цей метод оцінки віку заснований на метилюванні ДНК). Використовувалися чотири години: AgeAccelHorvath, AgeAccelHannum, AgeAccelPheno та AgeAccelGrim.

Дослідники зазначили, що п’ять-вісім років епігенетичного прискорення віку пов’язані з 20–32% зниженням шансів дожити до 90 років у добрій фізичній формі та повністю функціональному мозку.

 «Результати дослідження показують, що епігенетичне прискорення віку (прискорене біологічне старіння) може бути корисним біомаркером, який допомагає оцінити функціональне та когнітивне старіння жінок похилого віку», — пишуть вчені в журналі JAMA Network Open («Відкриті медичні дослідження»).

Фахівці сподіваються, що їх відкриття дозволить підтримати здоров’я населення якнайбільше, особливо в умовах країн, що швидко старіють. Так, згідно зі статистикою, тільки в США до 2050 року проживатимуть 7,6 млн людей похилого віку, що вчетверо більше, ніж у 2016 році.

Збільшення числа літнього населення передбачає високу турботу з боку соціальних та медичних служб. Розробка нових методів допоможе забезпечити більший комфорт людям старшого віку.

Реклама
Ущелина хребта діагностується у кожного десятого
Тиждень Spina Bifida у Великобританії був присвяче...
Знайдено ферменти для отримання універсальної групи крові
Простий метод переливання крові з однієї групи в і...
Реклама
Лікування бронхіту без антибіотиків
Як вилікувати бронхіт без антибіотиківПоширені пит...
Антибіотики при бронхіті
Антибіотик при бронхіті — дієвий спосіб активної д...
Реклама
Як без ліків швидко та ефективно вилікувати кашель
Для лікування кашлю лікарі рекомендують пити багат...
Фахівці назвали головні причини, через які розпадаються сімейні пари
Згідно зі статистикою, середня кількість розлучень...
Реклама