Вчені планують перемогти нову пандемію за 100 днів

У лабораторному комплексі Центру розробки та оцінки вакцин у Портон-Дауні (Англія) понад 200 вчених готують бактеріологічну зброю на випадок нової пандемії. Вже є список найнебезпечніших зоонозних вірусів, які можуть швидко поширитись по всьому світу. Невідомо, який із найнебезпечніших патогенів прорветься та викличе наступну пандемію, через що його назвали «хворобою Х».
— Якщо з’явиться новий патоген, то ми зможемо запобігти пандемії, оскільки вже почали розробляти вакцини та ліки для боротьби з вірусами, — сказала голова Британського агентства з питань охорони здоров’я (UKHSA), професор Дженні Харріс.
У зв’язку з цим Центр розробки та оцінки вакцин (VDEC), який спочатку займався COVID-19 та тестуванням вакцин проти нього, розширив свою діяльність. Вчені займаються моніторингом кількох патогенів високого ризику, включаючи пташиний грип, віспу мавп та хантавірус — захворювання, яке переносять гризуни.
На думку експертів, зміна клімату та міграція населення збільшують ймовірність ще однієї пандемії.
— Почасти це пов’язано з урбанізацією, коли вірус може поширюватися на людей, які живуть поблизу, як це було у випадку з пташиним грипом. А деякі з них пов’язані зі зміною клімату, внаслідок якого кліщі та комарі переміщуються до місць, де раніше було холодно, а зараз стає теплішим, — пояснила професор в інтерв’ю Sky News.
Робота VDEC спрямована на розгортання ефективної вакцини упродовж 100 днів після виявлення нової загрози пандемії.
— Зазвичай на це витрачається п’ять чи 10 років. Що стосується COVID-19 це було близько 360 днів. Тож це амбітно. Але з деякими вірусами цілком можливо, — наголосила Харріс.