Вчені пояснили, чому ожиріння важко діагностувати

Вчені пояснили, чому ожиріння важко діагностувати

За даними Всесвітньої організації здоров’я (ВООЗ), понад мільярд людей у всьому світі страждають на ожиріння. З них 650 млн — дорослі, 340 млн — підлітки та 39 млн — діти. Ожиріння супроводжується розвитком багатьох тяжких захворювань, таких як цукровий діабет, атеросклероз, гіпертонія. Відкриття польських фахівців дає надію на діагностику ожиріння на ранній стадії.

Патологічний процес порушує функціонування тканин

Вчені Університету науки та технологій AGH у Кракові (Польща) вважають, що ожиріння на ранній стадії складно діагностувати, тому що лікарі багато в чому мають індекс маси тіла (ІМТ). Це співвідношення не зовсім точно відбиває стан здоров’я. Адже важливо знати, які процеси відбуваються на тканинному, клітинному та системному рівнях. Для цього дослідники вирішили знайти раніше невідомі та більш специфічні діагностичні маркери.

Експерти використали аналіз концентрацій хімічних елементів, присутніх у тканинах організму. Однак найважливішим був рівень мікроелементів, виявлених у тканинах.

— Патологічний процес порушує правильне функціонування тканин, у яких беруть участь мікроелементи. Серед них — ферментативні реакції, енергетичний обмін, проведення електричних імпульсів. Попередні дослідження вказували на деякі аномалії в рівнях мікроелементів у сироватці крові та у волоссі людей, які страждають на ожиріння, — пояснила керівник дослідження доктор Магдалена Щербовська-Боруховська в інтерв’ю PAP.

Зараз у розпорядженні лікарів також є кілька маркерів, на основі яких вони намагаються діагностувати ранні стадії ожиріння.

Маркери раннього ожиріння

  • Індекс маси тіла (ІМТ);
  • високий рівень тригліцеридів;
  • низький рівень ліпопротеїнів високої щільності (ЛПВЩ), або «хорошого» холестерину;
  • підвищений рівень глюкози у плазмі крові.

На жаль, перераховані вище параметри дуже ненадійні. Як підкреслює фахівець, у світі є люди, які страждають на ожиріння, але метаболічно здорові. Це означає, що всі результати можуть бути в межах норми, що ускладнює діагностику ожиріння для лікарів.

Прояв метаболічних процесів

Дослідники використовували аналітичні методи, що ґрунтуються на рентгенофлуоресцентному аналізі. Таким чином вони змогли відстежити зміни мікроелементів у тканинах щурів у міру прогресування ожиріння. Експерти протягом двох місяців давали гризунам із раннім та пізнім ожирінням висококалорійне харчування.

— Ми дійшли висновку, що зміни рівнів елементів при ожирінні, що спостерігаються, є проявом складніших метаболічних процесів, ніж просто відображення кількості споживаного елемента, — підкреслює доктор Щербовська-Боруховська.

Експерти вважають, що необхідно розширити знання про патогенез ожиріння та його ускладнення. Такий крок зробить діагностику простіше та швидше.

Дослідження опубліковано в International Journal of Molecular Sciences («Міжнародний журнал молекулярних наук»).

Реклама
Боротьба з туберкульозом відновлюється після пандемії COVID-19, але все ще відстає від мети
Згідно з доповіддю Всесвітньої організації охорони...
З 1970 року вдвічі подвоїлася кількість народжених близнюків
За даними Бази даних метаболомів людини (HMBD), з ...
Реклама
Профілактика ГРВІ
Захисні заходи в сезон ГРВІ та ГРЗЛікарські препар...
С-реактивний білок при ГРВІ
Що таке С-реактивний білокАналіз на С-реактивний б...
Реклама
Ін`єкційна косметологія та пластика: чому виникають набряки та як їх зменшити
Бажання покращити або дещо змінити зовнішність сьо...
Алергія весною: як впоратися зі свербежем та сльозотечею
Зима відступила, і щодня ми відчуваємо подих весни...
Реклама