Вчені створили пробіотик, який перешкоджає розвитку розсіяного склерозу

Вчені створили пробіотик, який перешкоджає розвитку розсіяного склерозу

Фахівці Бригама розробили бактерії, які виробляють ліки в кишківнику та впливають на мозок людей з розсіяним склерозом. Завдяки цьому концентрація лікувальної речовини в крові може бути значно стабільнішою.

Як захистити організм від нападок імунітету

— При прийманні звичайних ліків його концентрація в крові досягає свого піка, але потім знижується. Якщо живі мікроорганізми будуть використані для виробництва ліків усередині організму, вони зможуть безперервно виробляти активну сполуку. Це має вирішальне значення при хронічних захворюваннях, які потребують постійного лікування, — пояснив провідний автор дослідження, доктор Франсіско Кінтана.

Захворювання, що вражають головний мозок, такі як розсіяний склероз, особливо важко піддаються лікуванню. Експерти пояснюють це тим, що багато ліків не долають так званий гематоенцефалічний бар’єр і не досягають місця потенційної дії. Тому вчені зосередилися на вивченні дендритних клітин, виявлених у великій кількості як у травній системі, так і навколо мозку. Вони беруть участь у контролі роботи імунної системи.

Дослідники виявили механізм, за допомогою якого дендритні клітини зупиняють інші імунні клітини від нападу на власне тіло.

— Механізм, який ми виявили, подібний до гальма імунної системи. У більшості людей він активний. Але у людей з аутоімунними захворюваннями з ним виникають проблеми. Їхній організм не може захистити себе від власної імунної системи, — продовжує лікар.

Кишкові бактерії впливають на нервову систему

Фахівці виявили, що цей механізм може бути активований за допомогою лактату — сполуки, важливої для різних метаболічних процесів. Потім вони генетично сконструювали бактерії для лактату.

— Використовуючи методи синтетичної біології, ми створили пробіотичні бактерії, які продукують специфічні, пов’язані з хворобою молекули. Це дозволяє максимально використовувати переваги пробіотиків, — каже Франсіско Кінтана.

Вчені провели тести на мишах з захворюванням, еквівалентним розсіяному склерозу людини. Спостерігалося помітне поліпшення мозку тварин, хоча бактерії жили лише у їхньому кишківнику.

— Останні десятиліття ми виявили, що кишкові бактерії сильно впливають на центральну нервову систему. І цей ефект може бути використаний для лікування аутоімунних захворювань головного мозку, — наголошує експерт, передає Radio ZET.

За словами дослідників, їх метод може бути невдовзі випробуваний на людях, адже використовуваний штам бактерій уже введений людині. Вони також працюють над лікуванням аутоімунних захворювань, які впливають інші частини тіла, включаючи синдром роздратованого кишківника.

Реклама
Боротьба з туберкульозом відновлюється після пандемії COVID-19, але все ще відстає від мети
Згідно з доповіддю Всесвітньої організації охорони...
З 1970 року вдвічі подвоїлася кількість народжених близнюків
За даними Бази даних метаболомів людини (HMBD), з ...
Реклама
Профілактика ГРВІ
Захисні заходи в сезон ГРВІ та ГРЗЛікарські препар...
С-реактивний білок при ГРВІ
Що таке С-реактивний білокАналіз на С-реактивний б...
Реклама
Ін`єкційна косметологія та пластика: чому виникають набряки та як їх зменшити
Бажання покращити або дещо змінити зовнішність сьо...
Алергія весною: як впоратися зі свербежем та сльозотечею
Зима відступила, і щодня ми відчуваємо подих весни...
Реклама