Вчені винайшли наночастинку, яка зсередини руйнує атеросклеротичні бляшки

Дата створення: 12 Серпня 2022
Дата оновлення: 21 Квітня 2023
Вчені винайшли наночастинку, яка зсередини руйнує атеросклеротичні бляшки

Це дозволить запобігти розвитку атеросклерозу та інфаркту

Атеросклероз є основною причиною серцевих нападів та інсультів. Боротьба з атеросклеротичними бляшками, що затикають судини, проводиться різними методами.

Зараз тестуються методи лікування, в яких використовуються спеціальні антитіла для стимуляції процесу фагоцитозу, тобто коли імунні клітини поглинають мертві клітини з атеросклеротичної бляшки. Однак ця терапія викликає побічні ефекти, коли здорові клітини також видаляються разом із мертвими.

Вчені з Мічиганського та Стенфордського університетів (США) винайшли нові наночастинки. Вони надзвичайно вибіркові та здатні відбирати тільки ті клітини, які мають бути активовані в цьому місці.

Нова наночастинка є «троянським конем», якій відправлений всередину атеросклеротичної пластини та розриває її зсередини. Це дозволяє мобілізувати макрофаги, які поглинають та усувають хворі та мертві запальні клітини, що викликають атеросклероз.

Створена вченими наночастинка відбирає певні імунні клітини, розташовані в атеросклеротичній платівці, тобто моноцити та макрофаги. Потім, коли макрофаг потрапляє всередину, він виділяє речовину, яка стимулює цю клітину поглинати та перетравлювати хворі чи мертві клітини атеросклеротичної бляшки. У міру активації макрофагів в атеросклеротичній бляшці її поступово усувають зсередини.

Завдяки перехопленим сигналам, що надходять від рецепторів конкретних макрофагів, дослідники змогли почати надсилати конкретні повідомлення (тобто хімічні речовини) через наночастинки та використовувати сучасні платформи наноімунотерапії. Вони довели, що наноматеріали здатні діяти вибірково, а потім передавати повідомлення саме тим клітинам, які його потребують. Ідея заснована на одностінних вуглецевих нанотрубках, покритих правильно складеною хімічною речовиною.

Автори дослідження сподіваються, що майбутні клінічні випробування підтвердять ефективність наночастинок в усуненні атеросклеротичної бляшки та тим самим спричинять зниження ризику інфаркту або інсульту. Крім того, вони вважають, що їхню ідею можна застосувати не лише до боротьби з атеросклерозом.

— Ми можемо доставляти наночастинки до макрофагів у різних тканинах, щоб оживити їх там і наказати їм знову всмоктати мертві та хворі клітини, — наголосив професор біомедичної інженерії Браян Сміт, пише ScienceDaily.

Читайте також: Вчені пояснили, навіщо вимірювати артеріальний тиск на обох руках

medpravda
Автор: Редакція Медправда
Детальніше
Реклама
Алергія весною: як впоратися зі свербежем та сльозотечею
Як позбутися стресу ефективно та безпечно
Діагностика зору: чому потрібно регулярно проходити обстеження
Реклама
Люксоптика
Користь та шкода глютену
Сухість при менопаузі
Реклама
Пробіотики та COVID-19
Мелатонін та COVID-19
Кому потрібен іригатор
Реклама