Вчені виростили ембріон за допомогою стовбурових клітин: відкриття

Вчені виростили ембріон за допомогою стовбурових клітин: відкриття

Стовбурові клітини мають унікальну здатність перетворюватися на різні типи клітин в організмі. Їх потенціал використання у медичних дослідженнях та терапії дуже великий. Стовбурові клітини можуть бути спрямовані на диференціацію у різні клітинні типи, що дозволяє замістити ними втрачені клітини та тканини в організмі. Їх можна використовувати при лікуванні кровотворних систем та захворювань, таких як лейкемія та анемія, а також для лікування таких хронічних захворювань, як діабет.

Дослідники з Кембридзького університету (Великобританія) покладають великі надії на новий метод проти безпліддя. Вони знайшли спосіб, завдяки якому для формування синтетичного ембріона більше не потрібні сперматозоїд або яйцеклітина. Три типи стовбурових клітин дозволяють розвинути ембріон мозку і серце, що б’ється.

Вчені вже десять років працюють над цим дослідженням, яке дозволить не лише вилікувати безплідність, а й сприятиме розробці органів для трансплантації.

Дослідники, використовуючи модель миші, створили ембріон, який прожив 8,5 дня, що становить майже половину тривалості вагітності цих гризунів. Цього терміну виявилося достатньо, щоб штучний ембріон почав формувати інші органи. Завдяки цьому можна буде розробити аналогічну модель розвитку людського ембріона, вважають вчені.

— У нашій моделі розвинувся не тільки мозок, а й серце, що б’ється, — зазначила провідний автор дослідження, професор Магдалена Жерницька-Гетц, пише газета Nature.

Фахівці працюють над штучними моделями, оскільки вони ростуть поза маткою. Це дозволяє редагувати геноми та спостерігати різні вади розвитку, що полегшує розуміння того, чому деякі вагітності не розвиваються належним чином.

Вчені хочуть продовжити розвиток синтетичного ембріона хоча б на один-два дні, але для цього необхідно створити штучну плаценту, яка є дуже складною.

— Наше наступне завдання — зрозуміти, як стовбурові клітини починають спонтанно брати участь у формуванні різних органів та знаходити свій шлях до місць, відведених їм усередині ембріона, — стверджують автори дослідження.

Це відкриття дозволяє розробити ефективний метод лікування безпліддя, на який страждають мільйони людей у всьому світі.

Реклама
Швидке сканування очей допоможе діагностувати розсіяний склероз на ранній стадії
Сканування очей дозволяє діагностувати розсіяний с...
Ущелина хребта діагностується у кожного десятого
Тиждень Spina Bifida у Великобританії був присвяче...
Реклама
Лікування бронхіту без антибіотиків
Як вилікувати бронхіт без антибіотиківПоширені пит...
Антибіотики при бронхіті
Антибіотик при бронхіті — дієвий спосіб активної д...
Реклама
9 лікувальних властивостей насіння чорного кмину
Насіння чорного кмину, або кунжуту, широко викорис...
Бронхіальна астма подвоює ризик розвитку інфаркту та інсульту: вчені
Бронхіальна астма — це хронічне запальне захворюва...
Реклама