Вченим вдалося виявити механізм розвитку цукрового діабету ІІ типу: відкриття

Вченим вдалося виявити механізм розвитку цукрового діабету ІІ типу: відкриття

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), понад 422 млн жителів у світі страждають на діабет. Як правило, на діабет ІІ типу, який пов’язаний з неправильним способом життя: калорійним харчуванням, малорухомим способом життя та зайвою вагою. Високий рівень цукру в крові, характерний для діабету, може призвести до серйозних ускладнень, таких як ретинопатія, ниркова недостатність або пошкодження нервів.

Як відомо, причиною розвитку діабету є підвищення рівня цукру в крові під час їди. В результаті підшлункова залоза вивільняє інсулін, який дозволяє глюкозі проникати у клітини організму. Але згодом високий рівень цукру на крові може викликати резистентність до інсуліну. Це призведе до виснаження підшлункової залози та змусить цукор підвищуватись ще більше. Довгий час вчені не знали, як саме високий рівень цукру в крові може спричинити цукровий діабет ІІ типу. Вченим Оксфордського університету (Велика Британія) вдалося виявити його механізм.

Вони виявили, що це залежить від метаболітів глюкози — хімічних речовин, які звільняються при розщепленні цукру, а не глюкози. Знання цього може призвести до створення нових методів лікування уповільнення метаболізму глюкози.

Експерти виміряли кількість інсуліну у пацієнтів з низьким рівнем цукру в крові та хворих на хронічну гіпоглікемію. Усі вони отримували препарати, які блокували глюкокіназу. Цей фермент допомагає розщеплювати глюкозу у крові, посилюючи секрецію інсуліну.

Результати показали, що розвиток діабету ІІ типу залежить не від глюкози, а від її метаболітів, що виділяються під час розщеплення цукру.

— Раніше вчені припускали, що стимуляція глюкокінази — ферменту, відповідального за фосфорилювання глюкози, — сприяє збільшенню секреції інсуліну та покращенню метаболізму глюкози. Однак наше дослідження показало, що активація глюкокінази може мати небажані побічні ефекти або навіть погіршувати глюкозову гомеостазу. Активація глюкокінази може спричинити надмірну стимуляцію виділення інсуліну, що своєю чергою може посилити інсулінорезистентність та прискорити виснаження функції бета-клітин. Тому інгібітори глюкокінази можуть являти собою потенційно ефективну стратегію лікування цукрового діабету ІІ типу. Інгібуючи глюкокіназу, можна знизити рівень глюкози в крові, контролювати глюкозову гомеостазу і зменшити надмірну секрецію інсуліну, що може бути особливо важливим для людей з інсулінорезистентністю, — пояснив співавтор дослідження, фізіолог Френсіс Ешкрофт в інтерв’ю порталу Green.

Дослідження опубліковано у журналі Nature Communications («Комунікації про природу»).

Реклама
Камера-таблетка для виявлення раку товстої кишки
Управління санітарного нагляду за якістю харчових ...
У США ліквідували мережі з поширенню наркотиків, які можуть спричинити сексуальну агресію на побаченнях
Підставка для напоїв з детекторною смужкою дозволи...
Реклама
Бактеріальний синусит
Бактеріальний синусит — симптоми, причини та факто...
Хронічний гастрит
Класифікація хронічного гастриту за формами, видам...
Реклама
Вітамін С та часник можуть полегшити алергічні симптоми: вчені
Вітамін С та часник можуть зменшити рівень гістамі...
Хворі на діабет схильні до появи ішемічної хвороби серця, інсульту та інфаркту: вчені
Цукровий діабет є хронічним захворюванням, що хара...
Реклама