Відстрочення введення другої дози вакцини проти COVID-19 може запобігти смерті: вчені

Дата створення: 01 Грудня 2021
Дата оновлення: 29 Травня 2023
Відстрочення введення другої дози вакцини проти COVID-19 може запобігти смерті: вчені

Відразу уточнимо, що це твердження потрібно розглядати у двох площинах. Перша – фактична, і стосується конкретно кожної людини окремо. Друга – соціально важлива та стосується процесу вакцинації суспільства загалом.

«МП» вже писала про результати дослідження, які виявили, що інтервал не менше шести тижнів між дозами Pfizer дає більш високий рівень антитіл. Це щодо інтервалу між вакцинами у контексті кожної людини окремо.

Але що ж вигадали вчені у питанні відстрочення інтервалу між вакцинами від коронавірусу, яка допоможе знизити смертність від коронавірусу у більш глобальному плані – для суспільства загалом? Відповідь у дослідженні, результати якого були опубліковані в BMJ.

Що вигадали вчені?

Вчені зазначають, що ці умови включають ефективність однієї дози вакцини 80% або вище та рівень вакцинації від 0,1 до 0,3% населення на день. Дослідники кажуть, що за дотримання цих умов така стратегія може запобігти від 47 до 26 смертей на 100 000 людей відповідно.

Вакцини Pfizer та Moderna COVID-19 у стандартній схемі з двома дозами дуже ефективні для запобігання симптоматичним інфекціям та смерті. Але імунітет у всьому світі залишається низьким, частково через низький рівень вакцинації, кажуть дослідники. Чим більше часу знадобиться для ефективної вакцинації населення світу, тим вищий ймовірний ризик розвитку штамів, стійких до вакцин. Це призвело до заклику вчених приділяти пріоритетну увагу вакцинації одноразовою дозою якомога більшої кількості людей, навіть якщо це означає відстрочку запровадження другої дози за межі вивченого періоду часу.

Дослідження

У дослідженні моделювання проводились кілька разів, і ці дані використовувалися для оцінки різних результатів на рівні популяції. Наприклад, для ефективності першої дози 80% та щоденної швидкості введення вакцини 0,1%, 0,3% та 1% населення.

Результати

Результати припускають, що стратегія відкладеної другої дози є оптимальною для показників вакцинації на рівні 0,3% населення на день або нижче, якщо ефективність вакцини від однієї дози становить 80% або вище.

Більше того, стратегія відстроченої другої дози для людей, молодших 65 років, стабільно добре себе показувала при всіх перевірених показниках вакцинації, що призвело до абсолютного зниження сукупної смертності приблизно до 48 на 100 000 осіб. В цілому ж вдалося б зменшити рівень смертності на 20%.

Ці дві умови здаються логічними на основі оцінки Центрів з контролю та профілактики захворювань США (CDC), згідно з якою ефективність першої дози вакцини становить 80%, і лише пара країн, таких як США та Великобританія, досягла рівня вакцинації, близької до 1%, пояснює дослідники.

Stadnik-Anna
Автор: Ганна Стаднік
Фармацевт
загальна фармація
Національний медичний університет імені О. О. Богомольця, фармацевтичний факультет
Детальніше
Реклама
Алергія весною: як впоратися зі свербежем та сльозотечею
Як позбутися стресу ефективно та безпечно
Діагностика зору: чому потрібно регулярно проходити обстеження
Реклама
Люксоптика
Користь та шкода глютену
Сухість при менопаузі
Реклама
Пробіотики та COVID-19
Мелатонін та COVID-19
Кому потрібен іригатор
Реклама