ВООЗ закликає заборонити ревакцинацію до кінця вересня 2021 р.

Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) висловила необхідність введення заборони на бустерні щеплення від COVID-19 до кінця вересня 2021 р. Мета даного мораторію – дати можливість отримати вакцини біднішим країнам, які на сьогоднішній день гостро відчувають їх нестачу.
Зокрема, високопоставлені представники ВООЗ ще 4 серпня 2021 р. висловилися про те, що більш багаті країни, де вакцинація проводиться масово, повинні приділити першочергову увагу питанню відправки вакцин до країн, які зіткнулись з їх нестачею, перш ніж вони почнуть вводити додаткові дози своєму власному населенню».
«Цим групам населення терміново потрібні вакцини, особливо медичним працівникам, людям похилого віку та іншим вразливим громадянам», – сказав генеральний директор ВООЗ Тедрос Адханом Гебрейесус. «Сотні мільйонів людей все ще чекають своєї першої дози, при цьому деякі багаті країни вже переходять на ревакцинацію».
У чому проблема?
Як зазначає видання The Вmj, все більша кількість країн у світі розглядають можливість впровадження бустерних щеплень у зв’язку з побоюваннями того, що дві дози вакцини не забезпечать достатнього захисту від високоінтенсивного дельта-варіанту. За даними Центрів США по контролю і профілактиці захворювань (CDC), штам Delta, який виявлений сьогодні у 132 країнах, в два рази більше заразний, ніж варіант α, і викликає «проривні» інфекції у вакцинованих.
У зв’язку з цим, деякі країни приймають рішення про введення бустерної вакцини. Зокрема, в Ізраїлі заявили про те, що будуть вакцинувати третьої дозою вакцини Pfizer людей старших 60 років. У США також обговорюють питання введення додаткових щеплень.
Незважаючи на це, у світі поки немає наукового згоди щодо необхідності застосування бустерних вакцин. На сьогоднішній день вони не схвалені Управлінням з контролю за продуктами і ліками США.
Кейт О’Брайен, директор Департаменту імунізації, вакцин і біологічних препаратів ВООЗ підтвердила: «У нас немає повного набору доказів того, потрібно це чи ні».
Багато країн заявляють про те, що будуть вакцинувати дітей. Наприклад, Франція, Ізраїль і США вводять вакцини дітям старшим 12 років, а Великобританія оголосила, що запропонує вакцину підліткам 16 і 17 років. Вакцинацію від Covid-19 для підлітків від 12 років рекомендують проводити також у Німеччині. Згідно з повідомленням МОЗ України, така рекомендація є і в нашій країні.
Рішення проблеми.
Згідно статистики ВООЗ, в усьому світі було введено чотири мільярди доз вакцини від Covid-19. Більше 80% з них були доставлені в країни з високим і вище середнього рівнем доходів, які складають менше половини населення світу. При цьому є багато бідних країн, у яких ситуація з рівнем захворюваності на Сovid-19» і вакцинацією просто катастрофічна. Наприклад, в Африці за період з 19 по 30 липня 2021 р. кількість смертей збільшилася на 80%. На африканському континенті тільки 2% людей повністю вакциновані, а багато медичних працівників та літніх людей залишаються незахищеними.
«Я розумію заклопотаність урядів всіх країн, які переживають про захист свого населення від штаму Delta, але ми не можемо і не повинні приймати рішення тих країн, які вже використали більшу частину глобальних поставок вакцин, в той час як найбільш вразливі люди у світі залишаються незахищеними», – вважає пан Тедрос.
Згідно повідомлення, Covax ініціатива ВООЗ щодо забезпечення доступних вакцин для бідніших країн на даний момент вже доставила 186,2 мільйона доз більш ніж в 132 країни. Але цей процес сповільнюється у зв’язку з проблемами, що виникають з поставками з-за кордону.
Представники ВООЗ уточнили, що організація не виступає проти бустерів для вразливих груп населення, таких як люди з ослабленим імунітетом, які можуть недостатньо реагувати на дві дози. Однак організація виступає проти вакцинації дітей, в той час як багато людей похилого віку та медичні працівники в усьому світі залишаються незахищеними від COVID-19.