Вплив шуму транспорту може сприяти розвитку деменції у літніх людей

Дата створення: 13 Вересня 2021
Дата оновлення: 19 Квітня 2023
Вплив шуму транспорту може сприяти розвитку деменції у літніх людей

Такі висновки були зроблені вчені за підсумками дослідження під назвою «Вплив шуму транспорту в житлових приміщеннях в Данії і захворюваність деменцією: національне когортне дослідження».

Метою даного дослідження було вивчити зв’язок між довгостроковим впливом дорожнього руху і шуму залізниць в житлових приміщеннях та ризиком розвитку деменції.

Автори роботи вважають деменцію (недоумство) – однією з найбільших проблем охорони здоров’я 21-го століття. Вони звертають увагу, що згідно з прогнозами у зв’язку зі зміною вікового складу населення світу, до 2050 р. число людей з деменіцією перевищить 130 мільйонів. Крім доведених факторів ризику демініціі таких, як: серцево-судинні захворювання і нездоровий спосіб життя, вчені проаналізували, чи може фактор шуму навколишнього середовища також сприяти появі демініціі.

Цікаво зауважити, що в переліку найгірших екологічних факторів ризику для здоров’я, транспортний шум  займає «друге» місце, після  забруднення повітря. Автори роботи поінформували, що близько 20% європейського населення потерпають від транспортному шуму, що перевищує рекомендовані нормативні рівні 55 дБ, що еквівалентно шуму у відкритому офісі та на 5 дБ нижче, ніж при звичайній розмові між людьми на відстані 1 м (60 дБ).

Вчені звернули увагу на те, що проведені раніше епідеміологічні дослідження пов’язують транспортний шум з різними захворюваннями і станами здоров’я такими, як: ішемічна хвороба серця, ожиріння та діабет. Оскільки прогнозовані біологічні механізми впливу шуму на здоров’я представляють собою викликані шумом стресові реакції з активацією вегетативної нервової та ендокринної системи і подальшим вивільненням гормонів стресу. Вплив шуму в нічний час також може привести до порушення сну та фрагментарному сну. Експериментальні дослідження проведені раніше, вже виявили зв’язок між шумом в нічний час та ендотеліальної дисфункцією, підвищений окислювальний стрес, зміни в імунній системі і посилення системного запалення, які, в свою чергу, розглядаються як ранні симптоми на початку деменції і хвороби Альцгеймера.

Учасниками дослідження стали майже 2 млн. (1 938 994) дорослих у віці до 60 років, які проживали в Данії в період з 1 січня 2004 по 31 грудня 2017 р.

Автори дослідження аналізували наявність у них виникнення деменції з усіма причинами і підтипів деменції (хвороба Альцгеймера, судинна деменція та деменція, пов’язана з хворобою Паркінсона), виявлені з національних реєстрів лікарень і рецептів.

Результати

Популяція дослідження включала 103 500 учасників з епізодичною деменцією, з яких 31 219 отримали діагноз хвороби Альцгеймера, 8 664  судинної деменції і +2192  деменції, пов’язаної з хворобою Паркінсона. Використовуючи регресивні моделі Кокса, середнє 10-літній вплив шуму на дорогах і залізницях на фасадах будівель було пов’язане з більш високим ризиком розвитку деменції всіх причин.

Це загальнонаціональне когортне дослідження показало, що транспортний шум пов’язаний з більш високим ризиком розвитку деменції всіх причин і підтипів деменції, особливо хвороби Альцгеймера.

Довідково:

Ендотелій – це одношаровий пласт плоских клітин мезенхімного походження, що вистилає внутрішню поверхню кровоносних та лімфатичних судин і серцевих порожнин. Ендотелій – активний ендокринний орган, найбільший в тілі, дифузно розсіяний по всіх тканинах. Ендотелій синтезує субстанції, важливі для контролю згортання крові, регуляції тонусу і артеріального тиску, фільтраційної функції нирок, скорочувальної активності серця, метаболічного забезпечення мозку. Контролює дифузію води, іонів, продуктів метаболізму. Реагує на механічний вплив поточної рідини, кров’яний тиск і напругу, створювану м’язовим шаром судини.

Як писала «МП» раніше, чим більше розумової діяльності на роботі, тим нижче ризик недоумства. В ході дослідження було виявлено, що ризик розвитку слабоумства в літньому віці нижче у людей, що виконують роботу, стимулюючу когнітивні функції, в порівнянні з людьми, які виконують не стимулюючу мозок роботу. Автори дослідження вважають, що когнітивна стимуляція пов’язана з більш низькими рівнями білків плазми, які потенційно інгібують аксоногенез і сінаптогенез і збільшують ризик деменції.

Stadnik-Anna
Автор: Ганна Стаднік
Фармацевт
загальна фармація
Національний медичний університет імені О. О. Богомольця, фармацевтичний факультет
Детальніше
Реклама
Алергія весною: як впоратися зі свербежем та сльозотечею
Як позбутися стресу ефективно та безпечно
Діагностика зору: чому потрібно регулярно проходити обстеження
Реклама
Люксоптика
Користь та шкода глютену
Сухість при менопаузі
Реклама
Пробіотики та COVID-19
Мелатонін та COVID-19
Кому потрібен іригатор
Реклама