Як час ранкового підйому впливає на настрій: дослідження

Вчені Колорадського університету у Боулдері (США) спільно з колегами встановили зв’язок між хронотипом людини та розвитком депресії. Для цього вони проаналізували медичні картки 800 тисяч пацієнтів. 250 000 з них відповіли на спеціально розроблені анкети, а 85 000 добровольців протягом тижня носили прилади для моніторингу сну.
Виявилося, що у тих респондентів, хто вставав на годину раніше, ризик розвитку депресивних станів зменшувався на 23%, а у тих, хто прокидався на дві години раніше — на 40%.
Раніше, у 2018 році, вже було проведено аналогічне дослідження, у якому взяли участь 30 тисяч добровольців. Згідно з ним, «жайворонки» були схильні до депресії в 4 рази менше, ніж «сови».
У лікарів є дві версії щодо такого взаємозв’язку. Згідно з першою, ті, хто рано встає, отримують більше сонячного світла і, відповідно, більше користі від нього. Згідно з другою, біологічний годинник, який менш пристосований до соціального ритму, викликає почуття пригніченості.
— Ми живемо у суспільстві, яке налаштоване на ранкову продуктивність. І люди, які ведуть активний спосіб життя у вечірній час, відчувають, що вони не встигають за ритмом більшості, — пояснив учений Іяс Даглас.
Усім, хто мріє знизити ризик розвитку депресії, лікарі радять дотримуватися простих правил: якнайчастіше ходити пішки й менше використовувати різні гаджети перед сном.