Як Covid-19 впливає на психічне здоров’я

Дата створення: 07 Жовтня 2021
Дата оновлення: 08 Квітня 2023
Як Covid-19 впливає на психічне здоров'я

Щоб відповісти на це запитання, вчені провели дослідження на тему «Двонаправлений зв’язок між COVID-19 і психічним розладом: ретроспективне когортне дослідження 62 354 випадків COVID-19 у США».

Актуальність

З самого початку пандемії, враховуючи її абсолютно «несподівану появу» і «загадкові» причини виникнення взагалі, першою реакцією людини був страх. І це нормально і логічно, запевняли психологи. Багато фахівців в області психології прогнозували, що COVID-19 буде мати наслідки для психічного здоров’я такі, як тривожність і депресивність.

Існує ряд факторів ризику для фізичного здоров’я COVID-19, але невідомо, чи існують психіатричні фактори ризику. У цьому когортному дослідженні мережі електронних медичних карт з використанням даних про 69 млн людей автори оцінили: чи пов’язаний діагноз COVID-19 з підвищеними показниками психічних захворювань.

Методи дослідження

Автори використовували TriNetX Analytics Network – глобальну федеративну мережу, яка збирає анонімні дані з електронних медичних карт у 54 медичних організаціях у США. Вчені отримали доступ до даних про 69,8 млн, серед них 62 354 пацієнти мали діагноз COVID-19 в період з 20 січня по 1 серпня 2020 р.

Автори роботи виміряли частоту і співвідношення ризиків (HR) психічних розладів, деменції та безсоння протягом перших 14-90 днів після постановки діагнозу COVID-19.

Висновки

У пацієнтів, які раніше не мали психіатричних захворювань, частота будь-якого психіатричного діагнозу протягом 14-90 днів після постановки діагнозу COVID-19, склала 18,1%. Частота «першого» діагнозу деменції протягом 14-90 днів після встановлення діагнозу COVID-19 склала 1,6% (у людей старше 65 років). Через 90 днів оціночна вірогідність нового діагнозу психічного захворювання після постановки діагнозу COVID-19 склала 5,8%.

Найбільш частим психіатричним діагнозом після постановки діагнозу COVID-19 був тривожний розлад. Серед тривожних розладів найпоширенішими були: розлад адаптації, генералізований тривожний розлад і, меншою мірою, посттравматичний стресовий розлад і панічний розлад.

Пацієнти з COVID-19, яким була потрібна госпіталізація, мали вищий ризик психічних ускладнень, ніж пацієнти, які не потребували госпіталізації. Цей висновок виглядає цілком логічним, адже госпіталізація, безумовно, викликає тривожність і страх за майбутнє.

Є і ще одне цікаве спостереження, яке вченим було складно пояснити. Наявність діагнозу психічного розладу за рік до спалаху COVID-19 була пов’язано з підвищенням ризику COVID-19 на 65%.

Як наслідки коронавірусу впливають на психічне здоров’я дітей? Читайте на «Медправда» тут.

Stadnik-Anna
Автор: Ганна Стаднік
Фармацевт
загальна фармація
Національний медичний університет імені О. О. Богомольця, фармацевтичний факультет
Детальніше
Реклама
Алергія весною: як впоратися зі свербежем та сльозотечею
Як позбутися стресу ефективно та безпечно
Діагностика зору: чому потрібно регулярно проходити обстеження
Реклама
Люксоптика
Користь та шкода глютену
Сухість при менопаузі
Реклама
Пробіотики та COVID-19
Мелатонін та COVID-19
Кому потрібен іригатор
Реклама