Як наслідки коронавірусу впливають на психічне здоров’я дітей

Дата створення: 15 Вересня 2021
Дата оновлення: 13 Квітня 2023
Як наслідки коронавірусу впливають на психічне здоров'я дітей

Відповідь на це питання шукали вчені в ході дослідження під назвою «Неврологічні прояви інфекції SARS-CoV-2 у госпіталізованих дітей та підлітків у Великій Британії: проспективне національне когортне дослідження».

Автори дослідження відзначають, що спектр неврологічних і психіатричних ускладнень, пов’язаних з інфекцією SARS-CoV-2 у дітей, вивчено недостатньо, тому вони вирішили вивчити це дуже важливе питання і проаналізувати діапазон та поширеність цих ускладнень у госпіталізованих дітей і підлітків.

В ході дослідницької роботи було проведено проспективне національне когортне дослідження у Великобританії з використанням онлайн-мережі безпечних порталів швидкого оповіщення, створеної дослідницькою групою CoroNerve. Дитячим неврологам було запропоновано повідомити про всіх дітей та підлітків у віці до 18 років, що надійшли в лікарню з неврологічними або психічними розладами, у яких, на їхню думку, до цього мала відношення інфекція SARS-CoV-2.

Діти-учасники дослідження були класифіковані, як: мають або неврологічний розлад, пов’язаний з COVID-19, або PIMS-TS (запальним мультисистемним синдром) з неврологічними особливостями. Отримані дані всіх госпіталізованих дітей і підлітків з COVID-19 були порівнянні з даними Національної служби охорони здоров’я Англії.

Уточнимо, що синдром мультисистемного запалення у дітей та підлітків (PIMS-TS) – це запальний процес пов’язаний з Covid-19, який вражає одночасно кілька систем організму, що викликає у дітей високу (38,5 °C і вище) температуру, знижений тиск, кисневу недостатність і, в деяких випадках, відмову органів, що зближує його з клінічними проявами синдрому Кавасакі.

Результати дослідження

У період з 2 квітня 2020 р. по 1 лютого 2021 р. було виявлено 52 випадки неврологічних і психіатричних захворювань серед 1 334 досліджуваних дітей до 18 років, що становить 3,8%. Автори уточнили для порівняння, що поширеність серед дорослих пацієнтів, госпіталізованих з COVID-19, становить лише 0,9%.

Серед усіх хворих: 22 дитини або 42% були жіночої статі і 30 дітей (58%) – чоловічої. Середній вік хворих діток становив 9 років. Більш високий ризик ускладнень у вигляді неврологічних і психіатричних захворювань був виявлений у чорношкірих та азіатських дітей: 36 дітей або 69% хворих були чорношкірими або азіатами, а 16 дітей або 31% – білими.

Серед всіх діток, які після перенесеного Соvid-19 мали неврологічні і психіатричні захворювання, 27 або 52% з 52 пацієнтів були віднесені до неврологічної групі COVID-19. А 25 дітей або 48% – були віднесені до неврологічної групі PIMS-TS (синдром мультисистемного запалення).

У неврологічній групі COVID-19 діагнози включали: епілептичний статус, (n = 7), енцефаліт (n = 5), синдром Гієна-Барре (n = 5), гострий демієлінізуючих синдром (n = 3), хорею (n = 2), психоз (n = 2), ізольовану енцефалопатію (n = 2) і транзиторну ішемічну атаку (n = 1).

Група неврологів PIMS-TS (синдром мультисистемного запалення) частіше мала: енцефалопатію (n = 22 [88%]), залучення периферичної нервової системи (n = 10 [40%]), зміну поведінки (n = 9 [36%]) і галюцинації (n = 6 [24%]).

У групі дітей з синдром мультисистемного запалення (PIMS-TS) нейроімунні розлади зустрічалися рідше, ніж в просто неврологічної групі COVID-19: не більше 1% групі PIMS-TS і 48% – в неврологічної групі.

Але пацієнти групи PIMS-TS частіше мали гострі ускладнення і були госпіталізовані в відділення інтенсивної терапії: 80% проти 22%.

Були виписані з інвалідністю: 10 дітей або 37% з неврологічної групи COVID-19 і 7 дітей або 28% – з неврологічної групи PIMS-TS. Одна дитина, яка перенесла інсульт померла в неврологічній групі PIMS-TS.

Автори зазначили, що їх дослідження виявило ключові відмінності між пацієнтами з первинним неврологічним розладом і пацієнтами з PIMS-TS. У порівнянні з пацієнтами з первинним неврологічним розладом більшій кількості пацієнтів з PIMS-TS була потрібна інтенсивна терапія, але в цілому – результати були схожими. Подальші дослідження, на думку вчених, повинні вивчити основні механізми та причини появи неврологічних хвороб в COVID-19 і проаналізувати більш довгострокові результати.

Stadnik-Anna
Автор: Ганна Стаднік
Фармацевт
загальна фармація
Національний медичний університет імені О. О. Богомольця, фармацевтичний факультет
Детальніше
Реклама
Алергія весною: як впоратися зі свербежем та сльозотечею
Як позбутися стресу ефективно та безпечно
Діагностика зору: чому потрібно регулярно проходити обстеження
Реклама
Люксоптика
Користь та шкода глютену
Сухість при менопаузі
Реклама
Пробіотики та COVID-19
Мелатонін та COVID-19
Кому потрібен іригатор
Реклама