Як пацієнти із запальним артритом переносять захворюваність Соvid-19 і вакцинацію: результати досліджень

Як пацієнти із запальним артритом переносять захворюваність Соvid-19 і вакцинацію: результати досліджень

В Україні дуже часто можна почути думку про те, що людям з артритом вакцинуватися не варто, оскільки це несе загрозу посилення хвороби та інших ускладнень. На скільки це думка є об’єктивною – можна дізнатися з дослідження під назвою «COVID-19 і імуно опосередковані запальні захворювання: вплив хвороби і лікування на результати COVID-19 та реакції на вакцини», опублікованому в авторитетному медичному виданні The Lancet.

Проблематика

На початку пандемії COVID-19 пацієнти з імуно опосередкованими запальними захворюваннями вважалися такими, які мають високий ризик зараження SARS-CoV-2 і розвитку важкого COVID-19. Однак дані, зібрані за останній рік, показують, що діагноз запального артриту, псоріазу або запальних захворювань кишківника не збільшує ризик зараження SARS-CoV-2 або важкого COVID-19, в порівнянні з людьми без цих захворювань. Крім того, істотні дані свідчать про те, що деякі ліки, що часто використовувані у пацієнтів з імуно опосередкованими запальними захворюваннями, зокрема інгібітори цитокінів, можуть навіть знизити ризик важкого COVID-19. При цьому, глюкокортикоїди – навпаки, є потенційними руйнівниками B-клітини і погіршують результати COVID-19.

Крім того, перші дані про вакцинацію проти SARS-CoV-2 у пацієнтів з цими захворюваннями припускають, що переносимість вакцинації у пацієнтів з імуно опосередкованими запальними захворюваннями хороша, хоча імунна відповідь на вакцинацію може бути трохи зниженою у цієї групи пацієнтів, особливо у тих, хто приймає метотрексат або проходить лікування, націлене на CD20.

мРНК і вакцини призводять до стійких гуморальних і клітинних імунних відповідей у здорових людей, але даних про реакції на вакцини у пацієнтів з імуно опосередкованих запальними захворюваннями в даний час недостатньо.

Результати

На думку авторів дослідження, отримані дані в значній мірі обнадіюють, оскільки вони не є переконливим свідченням того, що наявність імуно опосередкованих запальних захворювань або більшості ліків, пов’язаних з їх лікуванням (за винятком глюкокортикоїдів і ритуксимабу), піддають пацієнтів підвищеному ризику зараження SARS-CoV-2 або розвитку важкої форми COVID-19. Більш високий ризик важкої форми COVID-19, про який повідомлялося в деяких дослідженнях, може бути пов’язаний з супутніми серцево-судинними, легеневими і метаболічними супутніми захворюваннями, які, як було показано, є основними детермінантами несприятливих наслідків COVID-19.

Примітно, що підвищена частота госпіталізацій пацієнтів з імуноопосередкованими запальними захворюваннями не була пов’язана з підвищеним рівнем смертності. Отже, особливу увагу можна було б зосередити на боротьбі з супутніми захворюваннями і розстановці пріоритетів вакцинації відповідно до супутніми захворюваннями, вважають автори дослідження.

Нещодавно «МП» також писала про результати дослідження на тему: «Чи можуть вакцини COVID-19 викликати ревматоїдний артрит?»

Реклама
Боротьба з туберкульозом відновлюється після пандемії COVID-19, але все ще відстає від мети
Згідно з доповіддю Всесвітньої організації охорони...
З 1970 року вдвічі подвоїлася кількість народжених близнюків
За даними Бази даних метаболомів людини (HMBD), з ...
Реклама
Профілактика ГРВІ
Захисні заходи в сезон ГРВІ та ГРЗЛікарські препар...
С-реактивний білок при ГРВІ
Що таке С-реактивний білокАналіз на С-реактивний б...
Реклама
Ін`єкційна косметологія та пластика: чому виникають набряки та як їх зменшити
Бажання покращити або дещо змінити зовнішність сьо...
Алергія весною: як впоратися зі свербежем та сльозотечею
Зима відступила, і щодня ми відчуваємо подих весни...
Реклама