Як по краплі крові діагностувати хворобу Альцгеймера за 17 років до її появи

Як по краплі крові діагностувати хворобу Альцгеймера за 17 років до її появи

Хвороба Альцгеймера — це хронічне нейродегенеративне захворювання мозку, яке є найпоширенішою формою деменції. Вперше вона була описана в 1906 німецьким психіатром і неврологом Алоїзом Альцгеймером.

Симптоми хвороби Альцгеймера

  • Втрата пам’яті;
  • порушення когнітивних функцій;
  • зміни у поведінці та особистості.

Хвороба Альцгеймера пов’язана з утворенням амілоїдних бляшок та нейрофібрилярних шляхів у мозку, що призводить до втрати зв’язків між нейронами та, зрештою, до їхньої загибелі.

Точних причин виникнення цього розладу досі не вивчено. Немає і препаратів, які можуть сповільнити прогрес цього захворювання. Тому рання діагностика має велике значення.

Вчені провели дослідження та виявили, як за аналізом крові дізнатися схильність до хвороби Альцгеймера задовго до її прояву.

Для цього експерименту вони розробили спеціальний датчик, який може ідентифікувати погано згорнуті білкові біомаркери у крові протягом 17 років до появи клінічних симптомів захворювання. Проведення аналізів крові на потенційних біомаркерах дозволило виявити зв’язок із ризиком розвитку клінічних патологій.

Зразки крові були взяті між 2000 та 2002 роками, а потім заморожені. Учасники експерименту, вік яких був від 50 до 75 років, не страждали на деменцію. Лікарі спостерігали за ними протягом 17 років. За цей час у 68 добровольців розвинулася хвороба Альцгеймера. Їхні аналізи крові порівняли з аналізами 240 респондентів із контрольної групи.

Було виявлено, що неправильне згортання крові вказує на схильність до деменції задовго до її перших симптомів. У міру прогресування захворювання неправильне згортання білкових біомаркерів викликає характерні відкладення в мозку, які називаються бляшками, які збираються між нейронами та порушують клітинну функцію.

Крім того, дослідники виявили, що концентрація білка гліального волокна (GFAP) може вказувати на захворювання за 17 років до клінічної фази. Об’єднавши неправильне згортання та концентрацію GFAP, фахівці змогли ще більше підвищити точність тесту у безсимптомній фазі.

Експерти наголошують, що здоровий спосіб життя зменшує ризик розвитку цього психічного розладу. Для цього важливо дотримуватися правильного харчування, бути фізично активним, стежити за вагою та контролювати хронічні захворювання, такі як діабет або гіпертонія.

Дослідження було опубліковано в Alzheimer’s & Dementia: The Journal of the Alzheimer’s Association («Журнал хвороби Альцгеймера та деменції»).

Реклама
Знайдено ферменти для отримання універсальної групи крові
Простий метод переливання крові з однієї групи в і...
Для усунення паралічу будуть проводити трансплантацію клітин
Вперше у світі польські хірурги у співпраці з вчен...
Реклама
Антибіотики при бронхіті
Антибіотик при бронхіті — дієвий спосіб активної д...
Чи можна померти від ГРВІ
У більшості випадків ГРВІ не становлять небезпеки ...
Реклама
Вченим вдалося виявити механізм розвитку цукрового діабету ІІ типу: відкриття
За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я...
Дієтолог перерахував 4 помилки, які не дають схуднути
Вважається, що неправильне харчування та недостатн...
Реклама