Як відрізнити судинну деменцію від хвороби Альцгеймера

Дата створення: 22 Листопада 2022
Дата оновлення: 16 Квітня 2023
Як відрізнити судинну деменцію від хвороби Альцгеймера

Судинна деменція є другим найпоширенішим типом деменції після хвороби Альцгеймера. Підраховано, що 20–30% пацієнтів страждають на неї

Судинна деменція: проблеми кровообігу

Судинну деменцію викликає пошкодження кровоносних судин у головному мозку. В результаті затикання дрібних кровоносних судин, кров не досягає деяких ділянок мозку, що призводить до загибелі нервових клітин.

Це може статися, коли артерії, які живлять мозок, затикаються атеросклеротичними бляшками або аневризмою та кровоточать у навколишні тканини.

  • Якщо крові до мозку порушується затиканням чи розривом артерії, настає ішемічний інсульт.
  • При безпосередньому розриві судин спостерігається геморагічний інсульт.

Деменція також може розвинутись внаслідок мікроінсультів, які не дають видимих ​​симптомів і зазвичай залишаються непоміченими. Однак згодом їх ефекти накопичуються. Адже мікроінсульти спричиняють пошкодження кори головного мозку, що призводить до погіршення когнітивних функцій.

Причинами деменції можуть стати:

  • перенесені серцеві напади;
  • високий кров’яний тиск;
  • атеросклероз;
  • цукровий діабет;
  • малорухливий спосіб життя;
  • куріння.

Симптоми деменції виникають одразу після сильного інсульту. Згідно зі статистикою, у третини хворих, які перенесли інсульт, протягом пів року розвивається деменція. Судинна деменція може бути спадковою, якщо у сім’ї були випадки серцево-судинних захворювань.

Хвороба Альцгеймера: нервові клітини гинуть

За хвороби Альцгеймера мозок скорочується відносно повільно, оскільки окремі клітини вмирають. Симптоми проявляються поступово. При судинній деменції кровоносні судини блокуються. Хворий може тривалий час перебувати у стабільному стані, який може раптово погіршитись через чергову емболію.

Ці відмінності найкраще проілюстровані з прикладу. Коли пацієнт із хворобою Альцгеймера дивиться фільм, його мозок не може «записати його», і наступного разу під час перегляду людина не згадає картини. Однак за судинної деменції пацієнт також може не знати, що він уже дивився цей фільм, але в інший час згадає його.

Судинна деменція супроводжується високою мінливістю настрою та поведінки. При хворобі Альцгеймера немає таких раптових змін, якщо не з’являється інша форма деменції.

Читайте також: Хвороба Альцгеймера є проявом деменції 

medpravda
Автор: Редакція Медправда
Детальніше
Реклама
Алергія весною: як впоратися зі свербежем та сльозотечею
Як позбутися стресу ефективно та безпечно
Діагностика зору: чому потрібно регулярно проходити обстеження
Реклама
Люксоптика
Користь та шкода глютену
Сухість при менопаузі
Реклама
Пробіотики та COVID-19
Мелатонін та COVID-19
Кому потрібен іригатор
Реклама