

Відповідь це питання шукали вчені у дослідженні під простою назвою «Covid-19 і трансплантація нирки», результати якого бути опубліковані в авторитетному медичному журналі nejm.
Чому це важливо розуміти?
Пацієнтів після трансплантації і у світі, і в Україні стає дедалі більше. Після всього пережитого для організації проведення операції з трансплантації, не важко уявити, які переживання викликає у таких пацієнтів та їх близьких ризик захворіти на коронавірус. Адже сказати, що імунітет таких пацієнтів є дуже низьким – нічого не сказати.
Автори дослідження говорять про те, що реципієнти трансплантату нирки піддаються особливо високому ризику критичного захворювання Covid-19 через хронічну імуносупресію та супутні стани. І вирішили проаналізувати які ризики несе коронавірус для таких пацієнтів.
Дослідження
У Медичному центрі Монтефіоре вчені взяли у своє дослідження 36 дорослих пацієнтів (реципієнтів трансплантату нирки), які дали позитивний результат на Covid-19 у період з 16 березня до 1 квітня 2020 р.
Загалом 26 пацієнтів (або 72%) були чоловіками, середній вік яких становив 60 років (діапазон від 32 до 77 років). Чотирнадцять пацієнтів (або 39%) були чорношкірими, а 15 одержувачів (42%) були латиноамериканцями.
Двадцять сім реципієнтів (75%) одержали нирку від померлого донора. 34 реципієнти (94%) мали гіпертонію, 25 (69%) страждали на цукровий діабет, 13 (36%) курили тютюн в анамнезі або курили в даний час, а 6 (17%) мали серцеві захворювання.
Тридцять п’ять пацієнтів (97%) отримували Такролімус, 34 (94%) отримували Преднізон і 31 (86%) отримували Мікофенолятмофетил або Мікофенолову кислоту.
Результати
Вчені виявили, що після захворювання Covid-19, найчастішим початковим симптомом у таких пацієнтів була лихоманка (у 21 пацієнта [58%]), а діарея спостерігалася у 8 пацієнтів (22%).
Вісім пацієнтів, які мали стабільний стан без основних респіраторних симптомів (22%) перебували під наглядом удома, а 28 пацієнтів (78%) були госпіталізовані
Двадцять сім госпіталізованих пацієнтів (96%) мали рентгенологічні дані, які відповідали вірусній пневмонії, а 11 (39%) отримували штучну вентиляцію легень. Шість пацієнтів (21%) одержували замісну ниркову терапію.
При середньому терміні спостереження 21 день (діапазон від 14 до 28) 10 із 36 реципієнтів трансплантату нирки (28%) та 7 з 11 інтубованих пацієнтів (64%) померли. Двоє з 8 пацієнтів, які перебували під амбулаторним наглядом, померли вдома, обидва були нещодавні реципієнти трансплантату нирки, які отримували антитимоцитарний глобулін протягом попередніх 5 тижнів.
«Наші результати показують дуже високу ранню смертність серед реципієнтів ниркового трансплантату з Covid-19 – 28% через 3 тижні, у порівнянні з зареєстрованою смертністю від 1% до 5% серед пацієнтів з Covid-19 у загальній популяції», – зазначили автори, підтримуючи ідею про обов’язкову вакцинацію таких пацієнтів.
Які ризики несе коронавірус для дітей, хворих на онкозахворювання можна прочитати тут.