Яким хворобам можна запобігти ранньою діагностикою діабету і чому це вигідно державі з фінансової точки зору

Дата створення: 01 Листопада 2021
Дата оновлення: 21 Квітня 2023
Яким хворобам можна запобігти ранньою діагностикою діабету і чому це вигідно державі з фінансової точки зору

Відповідь на це запитання шукала група вчених у ході дослідження під назвою «Очікуваний ефект від розширення діагностики, лікування та контролю діабету та пов’язаних з ним серцево-судинних факторів ризику в країнах з низьким та середнім доходом: модель мікросимуляції».

Чому це так актуально?

Враховуючи зростаючу поширеність діабету в країнах з низьким та середнім доходом (СНСД), до яких на жаль, належить і Україна, вчені прагнули оцінити наслідки для здоров’я та матеріальні витрати на діагностику, лікування та контроль лікування діабету, а також пов’язаних з ним факторів ризику серцево-судинних захворювань.

Дослідження

Автори побудували модель мікросимуляції для оцінки «втрачених» років життя з поправкою на інвалідність (DALY) та витрат на охорону здоров’я, пов’язаних з діагностикою, лікуванням та контролем артеріального тиску, дисліпідемії та глікемії серед людей з діабетом у країнах із низьким та середнім рівнем доходів.

Для оцінки базового 10-річного ризику вчені використали дані окремих учасників, зокрема від підгрупи людей, у яких було визначено якийсь тип діабету за стандартами ВООЗ з національних репрезентативних перехресних обстежень (2006-1818 рр.), що охоплюють 15 регіонів світу.

А також дані щодо наявності:

  • атеросклеротичного серцево-судинного захворювання (визначеного як фатальний та нефатальний інфаркт міокарда та інсульт);
  • серцевої недостатності (фракція викиду < 40%, з функціональними обмеженнями класу III чи IV Нью-Йоркської кардіологічної асоціації);
  • термінальної стадії ниркової недостатності (визначеної як розрахункова швидкість клубочкової фільтрації < 15 мл/хв на 1 • 73 м2 або така, що потребує діалізу або трансплантації);
  • ретинопатія з тяжкою втратою зору (гострота зору < 20/200 за шкалою Снеллена).

Потім автори використовували дані метааналізу рандомізованих контрольованих досліджень для оцінки зниження ризику та інструмент ВООЗ OneHealth для оцінки витрат на досягнення 60% або 80% діагностики, початку лікування та контрольних цілей для артеріального тиску, дисліпідемії та глікемії, рекомендовані керівними принципами ВООЗ.

Висновки

Вчені отримали дані від 23 678 людей з діабетом з 67 країн. У людей з діабетом, що хворіють протягом 10 років, збільшився ризик супутніх захворювань на:

  • 10,0% (IQR 4,0-18,0) для серцево-судинних хвороб;
  • 7,8% (5,1-11,8) для невропатії з втратою чутливості до тиску;
  • 7,2% (5,6-9,4) для термінальної стадії ниркової недостатності;
  • 6,0% (4,2-8,6) для ретинопатії з тяжкою втратою зору;
  • 2,6% (1,2-5,3) при серцевій застійній недостатності.

Автори визначили, що проведення діагностики та своєчасного профілактичного лікування з ефективністю на 80% зменшує витрати держави на 1 людину на 1362 доларів США. При цьому більша частина зниження витрат буде пов’язана зі скороченням серцево-судинних захворювань, лікування, урівноважене збільшенням витрат на лікування артеріального тиску та статинами, що дає загальний коефіцієнт додаткової економічної ефективності у розмірі 1362 долари на запобігання DALY (IQR 1304-1409).

Говорячи простими словами, державам економічно ефективніше профілактувати та виявляти діабет на ранній стадії, зазначили за підсумками дослідження вчені.

«МП» також писала результати дослідження на тему: «Куди веде діабет 1-го типу» про те, що три підходи прагнуть стати стандартом лікування діабету 1-го типу в 21 столітті.

Stadnik-Anna
Автор: Ганна Стаднік
Фармацевт
загальна фармація
Національний медичний університет імені О. О. Богомольця, фармацевтичний факультет
Детальніше
Реклама
Алергія весною: як впоратися зі свербежем та сльозотечею
Як позбутися стресу ефективно та безпечно
Діагностика зору: чому потрібно регулярно проходити обстеження
Реклама
Люксоптика
Користь та шкода глютену
Сухість при менопаузі
Реклама
Пробіотики та COVID-19
Мелатонін та COVID-19
Кому потрібен іригатор
Реклама