

Відповідь на це запитання шукала група вчених у ході дослідження під назвою «Очікуваний ефект від розширення діагностики, лікування та контролю діабету та пов’язаних з ним серцево-судинних факторів ризику в країнах з низьким та середнім доходом: модель мікросимуляції».
Чому це так актуально?
Враховуючи зростаючу поширеність діабету в країнах з низьким та середнім доходом (СНСД), до яких на жаль, належить і Україна, вчені прагнули оцінити наслідки для здоров’я та матеріальні витрати на діагностику, лікування та контроль лікування діабету, а також пов’язаних з ним факторів ризику серцево-судинних захворювань.
Дослідження
Автори побудували модель мікросимуляції для оцінки «втрачених» років життя з поправкою на інвалідність (DALY) та витрат на охорону здоров’я, пов’язаних з діагностикою, лікуванням та контролем артеріального тиску, дисліпідемії та глікемії серед людей з діабетом у країнах із низьким та середнім рівнем доходів.
Для оцінки базового 10-річного ризику вчені використали дані окремих учасників, зокрема від підгрупи людей, у яких було визначено якийсь тип діабету за стандартами ВООЗ з національних репрезентативних перехресних обстежень (2006-1818 рр.), що охоплюють 15 регіонів світу.
А також дані щодо наявності:
Потім автори використовували дані метааналізу рандомізованих контрольованих досліджень для оцінки зниження ризику та інструмент ВООЗ OneHealth для оцінки витрат на досягнення 60% або 80% діагностики, початку лікування та контрольних цілей для артеріального тиску, дисліпідемії та глікемії, рекомендовані керівними принципами ВООЗ.
Висновки
Вчені отримали дані від 23 678 людей з діабетом з 67 країн. У людей з діабетом, що хворіють протягом 10 років, збільшився ризик супутніх захворювань на:
Автори визначили, що проведення діагностики та своєчасного профілактичного лікування з ефективністю на 80% зменшує витрати держави на 1 людину на 1362 доларів США. При цьому більша частина зниження витрат буде пов’язана зі скороченням серцево-судинних захворювань, лікування, урівноважене збільшенням витрат на лікування артеріального тиску та статинами, що дає загальний коефіцієнт додаткової економічної ефективності у розмірі 1362 долари на запобігання DALY (IQR 1304-1409).
Говорячи простими словами, державам економічно ефективніше профілактувати та виявляти діабет на ранній стадії, зазначили за підсумками дослідження вчені.
«МП» також писала результати дослідження на тему: «Куди веде діабет 1-го типу» про те, що три підходи прагнуть стати стандартом лікування діабету 1-го типу в 21 столітті.