За продаж ліків дітям до 14 років та продажів ліків без рецепта передбачені штрафи

Дата створення: 18 Листопада 2021
Дата оновлення: 18 Квітня 2023
За продаж ліків дітям до 14 років та продажів ліків без рецепта передбачені штрафи

«МП» писала, що ще 15 липня 2021 р. Верховна Рада ухвалила закон «Про внесення змін до статті 21 Закону України «Про лікарські засоби» (№5122). Даний документ забороняє продажі лікарських засобів в аптечній мережі та через інтернет-торгівлю дітям, яким ще не виповнилося 14-ти років.

6 серпня 2021 р., Володимир Зеленський підписав Закон України № 1668-IX «Про внесення зміни до статті 21 Закону України «Про лікарські засоби» щодо заборони продажу лікарських засобів особам, які не досягли чотирнадцяти років (малолітнім особам)».

Як відмічають фахівці, прийняття даних норм було очікуваним та є надзвичайно важливим. Одним із факторів, які сприяли пришвидшенню процесу підготовки документів стали непоодинокі випадки отруєнь дітей у 2021 р. Зокрема, перший такий випадок стався 16 лютого 2021 р. в м. Боярка, Київської області, де дві учениці 7-го класу, за прикладом ролику у тік-ток, самостійно купили в аптеці препарат дротаверин та випили 40 таблеток. Для одної з дівчаток такий експеримент закінчився смертю. На жаль, такі випадки були непоодинокі.

Фахівці Центру медико-психологічної, соціально-реабілітаційної допомоги дітям ПДВ «Охматдит» зростання кількості дитячих отруєнь, 40% з яких спроби суїциду. Завідувач Центру Олена Анопрієнко уточнила, що діти все частіше цікавляться споживанням алкоголю та психоактивних речовин, які на сьогоднішній день доступні для дітей у магазинах та інтернеті. А прикладів для наслідування таких експериментів у соціальних мережах, які так чи інакше частково підштовхують дітей на такі експерименти, стає дедалі більше. За даними Олени Анопрієнко, якщо у 2020 р. у Центрі зафіксували 177 дитячих отруєнь алкоголем та психоактивними речовинами, то лише за 9 місяців 2021 р. таких випадків було вже 160.

Представники МОЗ відмічають, що за останні роки кількість отруєнь лікарськими засобами серед дітей стрімко зросла, що було обумовлено в тому числі і впливом на дитячу психіку соціальних мереж. Оскільки психологічні служби не встигають контролювати дані процеси, вирішити проблему може тільки законодавчо передбачена заборона на продаж ліків дітям до 14 років.

І ось Верховна Рада ухвалила закон, який передбачає покарання для тих, хто не дотримуватиметься даної вимоги. («Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо встановлення відповідальності за реалізацію (відпуск) лікарських засобів малолітнім особам» (№5123-1)).

Згідно з даним документом, за продаж лікарських засобів в аптеках та через інтернет-торгівлю передбачені такі штрафні санкції:

  • штраф від 3 400 грн до 5 100 грн,
  • штраф від 5 100 грн до 6 800 грн за повторне порушення даної вимоги протягом року.

Продаж лікарських засобів в аптеках без надання рецепту карається штрафом:

  • від 850 грн до 1 700 грн,
  • від 1 700 грн до 3 400 грн, якщо було повторне порушення протягом 1-го року.

У МОЗ сподіваються, що ухвалення даних нормативних документів дозволить знизити кількість дитячих отруєнь лікарськими засобами.

Stadnik-Anna
Автор: Ганна Стаднік
Фармацевт
загальна фармація
Національний медичний університет імені О. О. Богомольця, фармацевтичний факультет
Детальніше
Реклама
Алергія весною: як впоратися зі свербежем та сльозотечею
Як позбутися стресу ефективно та безпечно
Діагностика зору: чому потрібно регулярно проходити обстеження
Реклама
Люксоптика
Користь та шкода глютену
Сухість при менопаузі
Реклама
Пробіотики та COVID-19
Мелатонін та COVID-19
Кому потрібен іригатор
Реклама