Забруднення повітря викликає рак легенів навіть у тих, хто не курить: вчені

Дослідники з Інституту Френсіса Крику (Великобританія) вивчили медичні дані понад 400 000 осіб в Англії, Південній Кореї та Тайвані та порівняли показники мутантного раку легень із забрудненням повітря
Згідно зі статистикою, куріння є причиною раку легень у 87% чоловіків, які мають цю згубну звичку, та у 57% жінок, які не розлучаються із цигаркою. Однак лише у 2019 році від цього захворювання померло близько 300 000 людей, які не палять. Вчені пояснюють це тим, що вони жили в районах, де відзначалося забруднення повітря насамперед вихлопними парами автомобілів. Вони містять небезпечні для людини тверді мікрочастинки PM2,5, які на відміну від великих, можуть долати біологічні бар’єри та потрапляти в організм. Це призводить до розвитку астми, захворювань серця, хронічного обструктивного захворювання легень (ХОЗЛ), деменції та навіть раку легень.
Довгий час вчені не могли зрозуміти, чому рак легенів виникає у некурців. І лише нещодавно британські дослідники змогли дати відповідь на це запитання. Як виявилося, частинки PM2,5 містять канцерогенні мутації та сприяють зростанню клітин пухлини.
— Клітини з мутаціями, які спричиняють рак легень, як правило, неактивні та накопичуються з віком. Забруднення повітря пробуджує ці клітини, що змушує їх рости та утворювати пухлини. Знаючи ці механізми, ми зможемо зупинити зростання клітин у відповідь на забруднення повітря. І таким чином знизити розвиток ризику раку легень у тих, хто не курить, — сказав керівник дослідження, професор Чарльз Суонтон, цитує портал Green Me.
Результати дослідження було представлено на щорічній конференції Європейського товариства медичної онкології у Парижі.
Читайте також: Куріння збільшує ризик запалення ясен у 4 рази: дослідження