Знайдено ген, що викликає розвиток вторинних видів раку: дослідження

Відкриття канадських учених дозволить створити ефективні онколіки
Побічні ефекти хімієтерапії
Дослідження, проведене Національним інститутом охорони здоров’я США у 2018 році, показало, що після курсу хімієтерапії в онкохворих підвищувався ризик розвитку вторинного раку. Він виникав у результаті первинної терапії та являв собою злоякісні новоутворення, відомі як мієлоїдні (t-MN), які важко піддаються лікуванню.
Вченим Комплексного онкологічного центру медицини університету Чикаго вдалося встановити, що розвитку t-MN перешкоджає білок CUX1. Ці знання допоможуть розробити нові методи лікування вторинних видів раку.
— І уникнути такого небажаного побічного ефекту при хімієтерапії, — наголошує автор першого дослідження Моллі Імгрует.
На клітинному рівні
Спочатку фахівці думали, що мутацію клітин, що провокують розвиток t-MN, через свою токсичність викликає хімієтерапія. Але потім запідозрили, що такі клітини могли бути до її проведення, лікування лише прискорило їх зростання. Біологи також припустили, що хімієтерапія пригнічує нормальні клітини в кістковому мозку, але дозволяє цим клітинам з мутацією CUX1 розмножуватися, що призводить до появи t-MN.
Щоб перевірити свою теорію, вони вивели мишей з дефіцитом CUX, провели курс «хімії», після якого виявили: у гризунів розвинулися t-MN. Дослідження показали: CUX1, що кодуються на хромосомі 7, беруть участь у створенні каркасу для відновлення пошкоджень ДНК в організмі.
— Звичайна клітина після пошкодження ДНК вмирає. Але якщо є мутація CUX1, вона продовжує працювати, — пояснив Моллі Імгрует.
Вона зазначила, що рівні CUX1 знижуються з віком, що підвищує ймовірність розвитку мієлоїдних злоякісних новоутворень. І навпаки — відновлення CUX1 запобігає їхньому розвитку.
Це відкриття може прокласти шлях для розробки ліків, а лікарям підібрати таким пацієнтам оптимальний спосіб лікування.