Зниження холестерину в клітинних мембранах може стати причиною нейродегенеративних захворювань

Дата створення: 08 Вересня 2021
Дата оновлення: 20 Квітня 2023
Зниження холестерину в клітинних мембранах може стати причиною нейродегенеративних захворювань

Тривале зниження вмісту холестерину в клітинних мембранах може спровокувати аномальне накопичення білків. А це, в свою чергу, може закласти основу для сплеску нейродегенеративного захворювання. Такі результати виявило дослідження, проведене групою вчених з CC & B на чолі з Катериною Ла Порта.

Дослідники відзначають, що холестерин є важливим з’єднанням, що допомагає підтримувати цілісність клітинних мембран. Він бере участь в синтезі гормонів, вітаміну D та інших важливих речовин. При цьому близько 23-25% загального холестерину в організімі людини знаходиться у клітинах мозку. Він допомагає збагачувати міелинову оболонку, яка покриває нервові клітини та відіграє важливу роль у проведенні та передачі нервових сигналів. Ця передача необхідна для координації функцій організму, таких як ходьба і мова.

Як зазначає Сomplexitybiosystems, виходить невеликий парадокс. Зниження рівня холестерину в крові – може знизити ризик серцево-судинних захворювань. А ось хронічне виснаження холестерину на клітинних мембранах – було мало вивченим. Але відомо, що багато нейродегенеративні захворювання характеризуються порушенням обміну холестерину у головному мозку.

Як відомо, серцево-судинні захворювання є першою причиною смерті в усьому світі, тому зниження рівня холестерину в крові є однією з основних стратегій боротьби з проблемами кровообігу. І в боротьбі зі зменшенням холестерину в крові – велику роль відіграють статини.

Як зазначає Scitechdaily, автори дослідження хотіли з’ясувати, що відбувається, коли зменшення холестерину відслідковується не в крові, а в клітинних мембранах? Адже відомо, що холестерин відіграє вирішальну роль в регулюванні властивостей клітинних мембран. Отже, регулюючи його біосинтез, можна буде впливати на форму і функцію всіх мембран всередині клітини. Ла Порта та її колеги об’єднали біологічні експерименти і математичне моделювання, щоб дати відповідь на це питання. Вони протестували три різних статини – SIM, розувастатин і PRA – і бетулін, інгібітор двох білків, які контролюють концентрацію холестерину на культивованих клітинах.

Згідно з результатами дослідження під назвою «Порушення холестерину сприяє агрегації нейросерпінов» було виявлено, що виснаження холестерину, як за рахунок статинів, так і бетуліну, індукувало агрегацію білку, що має назву нейросерпін.

Автори роботи уточнюють, що нейросерпін є досить важливим білком, оскільки грає важливу роль в розвитку мозку та виживанні нейронів. Мутації в гені, що кодує нейросерпін, виробляють аномальні версії цього білку, які можуть прикріплятися один до одного, утворюючи аномальні скупчення всередині нейронів. Ці утворення, в свою чергу, викликають прогресуюче захворювання нервової системи, що має назву FENIB та означає «сімейна енцефалопатія з включеннями нейросерпінов» – надзвичайно рідкісне нейродегенеративне захворювання, що характеризується недоумством і судомами.

Однак експерименти, проведені Ла Порта та її колегами, проводилися на культивованих клітинах без мутацій гену нейросерпіну. Це означає, що хронічний вплив речовин, що знижують рівень холестерину в клітинних мембранах, призвів до різкого збільшення агрегатів нейросерпінов, незалежно від генетики.

«Ми зосередили нашу увагу на нейросерпіні, але зміна клітинтинних мембран і внутрішньоклітинної транспортної системи може спровокувати агрегацію інших білків», – вважає Катерина Ла Порта. «Більш того, агрегація нейросерпінів також пов’язана з іншими нейродегенеративних захворюваннями, які більш поширені, ніж дуже рідкісний FENIB, наприклад, з хворобою Альцгеймера».

Як писала раніше «МП», ризик розвитку раку у пацієнтів, які приймають статини був на 16% менший.

Зокрема дослідження, проведене співробітниками Гонконзького університету в великій вибірці пацієнтів з серцевою недостатністю, показало, що пацієнти, які вживади статини, були менш схильні до ризику розвитку раку і ризику смерті в результаті раку. Зокрема, ризик розвитку злоякісної пухлини у пацієнтів, які використовували статини, був знижений на 16%.

Stadnik-Anna
Автор: Ганна Стаднік
Фармацевт
загальна фармація
Національний медичний університет імені О. О. Богомольця, фармацевтичний факультет
Детальніше
Реклама
Алергія весною: як впоратися зі свербежем та сльозотечею
Як позбутися стресу ефективно та безпечно
Діагностика зору: чому потрібно регулярно проходити обстеження
Реклама
Люксоптика
Користь та шкода глютену
Сухість при менопаузі
Реклама
Пробіотики та COVID-19
Мелатонін та COVID-19
Кому потрібен іригатор
Реклама