Особливості харчування малюка

Особливості харчування малюка

Прослухати аудіоверсію

Щоб нарешті виростити здоровими та красивими, діти мають їсти. Як зрозуміти, скільки дитина повинна з’їдати за 1 раз, яка кількість молока потрібна на добу дитині й чи потрібно догодовувати малюка?

Молоді мами часто запитують про різні методики розрахунку кількості їжі для дитини. Не панікуйте, майже всі батьки стикаються з цією проблемою. Тож давайте спокійно розберемося з цим питанням.

Мова піде про те, скільки молока потрібно дитині на одне годування. Мене звуть Юлія Жарікова, я лікар-педіатр-неонатолог за фахом. Будемо розбиратися разом.

Для доношених здорових новонароджених можна підрахувати необхідну кількість молока за об’ємним методом. Це не складно. Спробуймо разом порахувати об’єм молока потрібного на добу.

  • До одного місяця двох тижнів дитині потрібно з’їдати об’єм їжі, еквівалентний масі, яка відповідає 1/5 від ваги дитини при народженні.
  • У віці від 1,5 до 4 місяців об’єм їжі буде складати до 1/6 від ваги тіла.
  • А з 4 по 6 місяць – 1/7 від ваги тіла.

Наприклад, малюк народився з вагою 4 кг, то 1/5 буде складати 800 мл молока. В середньому в перші три місяці життя малюка потрібно годувати не менше ніж 1 раз на три години. Загально виходить 8 разів на добу без нічної перерви. 800 ділимо на 8, отримуємо 100 мл молока за одне годування. Але майте на увазі, що більше ніж 1 л їжі за добу дитині давати не можна. 

Якщо у Вас є дитячі ваги, то спробуйте вирахувати об’єм годування іншим чином. Перед годування поміняйте підгузок, одягніть та зважте дитину. Теж саме зробіть після годування. Різниця ваги вказує на об’єм молока, який висмоктав малюк. Таким чином, Ви зрозумієте чи потрібно догодовувати дитину та скільки мл молока Вам знадобиться для цього.

Всім годуючим мамам час від часу потрібно зціджувати молоко: як правильно це зробити і як можна зберегти корисні якості молока?

Пропоную розібратися разом

Розіб’ємо всю роботу по зціджуванню молока на три блоки. По-перше, підготуємо посуд: стакан, чашку чи банку промийте милом, залийте окропом і залиште на декілька хвилин. Перед зціджуванням воду злийте.

Наступним етапом буде підготовка молочної залози. Ретельно вимийте руки та займіть зручне положення, можна сидіти, а можна й стояти. Чашку тримайте близько грудей. Лагідними рухами простимулюйте ареолу та сосок. Якщо у вас є можливість під час зціджування дивитися на малюка, то це дуже бажано, бо такий контакт очі в очі буде допомагати вам стимулювати вироблення молока.

Третій модуль присвятимо техніці зціджування. Пам’ятайте, що молоко зціджуємо стисканням виключно навколососкової зони. Для цього великий палець однієї руки покладіть зверху соска на верхній край ареоли, а вказівний нижче соска – на нижній край ареоли. Він буде якраз навпроти великого. Вийде такий собі захват наче щипцями. Третій, четвертий та п’ятий пальці цієї ж руки будуть розташовані на одній лінії з вказівним. Вони підтримують молочну залозу знизу. Злегка притисніть вказівним та великим пальцем молочну залозу до грудної клітки, а потім натисніть тими ж пальцями на ділянку залози в тих місцях, де ви їх до того розташували. Тобто, поза навколососкового кружечка. Відпустіть, потім знову натисніть, та й робіть так надалі, не відриваючи пальця від залози. Так само розташуйте великий та вказівний пальці з боків залози. Це надасть змогу зцідити молоко з бокових ділянок. 

Час від часу витирайте руки чистою серветкою. Не вичавлюйте грубо молоко зі своєї залози. Молока не отримаєте, а от потертість та болючість майже гарантовані.

Час зціджування однієї залози становить 5-6 хв. Потім перейдіть до іншої. Загальний час зціджування – близько 20 хв.

Як зберігати молоко?

При температурі до 20 градусів молоко зберігається у кімнаті не більше 12 годин, в холодильнику – до 2 діб. Молоко можна заморозити, в морозильній камері воно зберігається до 4 місяців. Це дуже зручно. Щоб розморозити просто поставте молоко в основну камеру холодильника або просто на стіл в кімнаті. Не користуйтеся для розморожування молока будь-якими електричними приладами. Розморожене молоко придатне до вживання дві доби, але за умови, що ви тримаєте його в холодильнику.

Перед годуванням підігрійте молоко в посуді з теплою водою.

Грудне вигодовування – це ваша перша взаємодія з малюком та початок взаємного пристосування. Іншими словами, прикладаючи дитину до грудей, ви починаєте пошук того спільного, що буде вас об’єднувати впродовж всього життя. Як і під час інших процесів, при грудному вигодовуванні є багато чого незрозумілого. Добре, коли пристосування мами і малюка не спричиняє життєвих труднощів, але буває і так, що налагодити грудне вигодовування не так вже й легко. Не знаю чи стикалися ви з думкою, що не кожна жінка може вигодувати свого малюка грудьми, а я таке інколи вислуховую. Чи так це, чи може й ні, нумо розбиратися разом.

Поговоримо про регуляцію вироблення молока, щоб зрозуміти на якому етапі та як саме ми можемо впливати на цей процес.

Почнемо з того, що лактацію регулюють два гормони: пролактин та окситоцин

Пролактин виробляється при першому подразненні дитиною навколососкового кружечка. Саме для запуску пролактинового рефлексу, після народження дитину щонайшвидше намагаються прикласти мамі на груди. Погодьтесь, що ці хвильки, коли малюк проявляє активність та тягнеться до соска – дуже зворушливі та запам’ятовуються на все життя.

Саме вихід пролактину спричиняє вихід раннього або переднього молока, яке багате на білок, потрібний для зростання. Раннє молоко з’явилося, а що далі? Під час продовження годування починає вироблятися інший гормон окситоцин, саме під його впливом м’язи соска розслабляються, а м’язи в молочних протоках, скорочуються та виштовхують порцію молока. Це полегшує малюкові смоктання. Окситоцин відповідає за виведення з дрібних протоків так званого пізнього молока, яке значно багатше на жири та інші корисні компоненти.

Окситоциновий рефлекс принципово відрізняється від пролактинового тому, що в його формуванні неабияку роль відіграють ваш настрій та ваші думки. Ви навіть можете перевірити все, про що я кажу. Наприклад, коли перед годуванням або після початку ви відчуваєте переповнення або поколювання у грудях, або коли малюк ссе одну залозу, а молоко виділяється у тому числі й з іншої.

Є така доволі популярна ідея, що думки матеріальні. Це якраз про окситоциновий рефлекс. Що впливає на вироблення окситоцину? Окситоциновий рефлекс підсилюється, якщо ви спокійна, ваше оточення доброзичливе, а в родині панує довіра. Ну і навпаки: вироблення окситоцину гальмує грубість, хамство, стрес і хвилювання. Це справжній рефлекс довіри, який закріплюється до кінця першого тижня після пологів.

У цей же період молочна залоза накопичує достатню кількість молока, щоб його дитині вистачало. Приблизно на 8-9 тиждень після пологів у грудних залозах може накопичуватися до 1,5 літра молока на добу. Тому не хвилюйтесь: молока у вас вдосталь.

Краще давайте навчатися, як найкраще розпорядитися таким природним багатством як грудне вигодовування.

Почну з самого важливого, як на мій погляд. Зберігайте спокій і не намагайтеся переробити всі домашні справи. Пам’ятайте, що в перший рік після народження вашої дитини, Ви перш за все – мама.

Випийте теплого напою, наприклад, молока, не міцного чаю, компоту, фруктового соку тощо. Зігрійте молочну залозу під теплим душем, трохи простимулюйте соски, обережно відтягніть їх декілька разів або злегка промасуйте молочну залозу. Робіть це дбайливо щодо себе. Здійсніть контакт вашого живота та животика дитини. При цьому перехоплюйте погляд малюка. Важливість такого контакту в медичній літературі підкреслюється спеціальними термінами: контакт очі в очі, та контакт шкіра до шкіри. Бо все це стимулює вироблення окситоцину. Продовжуйте прикладати дитину до грудей за її потребою, та час від часу перевіряйте, чи коректно дитина прикладена до грудей. Не пропускайте нічне годування. Тому що саме вночі окситоциновий рефлекс спрацьовує на всі 100%.

І останнє – не вірте балачкам, що жінка не здатна вигодувати дитину. Це виняткові випадки. Чому вони мають якесь відношення до вас? У разі виникнення складнощів чи питань шукайте допомогу у тих жінок, які мають успішний досвід грудного вигодовування або у навчених медичних працівників. Вірте в себе. Регуляція грудного вигодовування набагато складніша, і формат нашого спілкування не дозволяє заглибитися в цікаві процеси, які надані самою природою для того, щоб ми могли дати найкраще нашим дітям.

Коли в родині з’являється малюк, до нього прикута вся увага дорослих, які точно знають що для малюка є найбільш корисним. Наприклад, грудне вигодовування. Але сьогодні центром нашої розмови буде не сам малюк, а його мама. Хоча все про що ми будемо говорити стосується здоров’я немовляти в тому числі. Мене часто запитують, як правильно доглядати за шкірою грудей під час вигодовування дитини. 

Мушу відмітити, що сучасні рекомендації та традиційні сталі поради суттєво різняться. На жаль, не всі поради базуються на фактах. Частина з них, це скоріш проста необізнаність. Як вигодовувати малюка та зберегти груди?

Прослухати аудіоверсію

Ми з’ясували, наскільки важливою є зона ореоли на молочній залозі, особливо при грудному вигодовуванні. Це саме та зона, яку малюк захоплює до рота, а мама може зцідити з неї молоко. Тому від здоров’я ареоли залежить багато чого, а головне, з’явиться взаємне задоволення мами та малюка від годування грудьми.

Не забувайте й про те, що грудна залоза потрібна малюку у цей період не тільки як молочний ресурс для тамування голоду, дитина потребує прикладання до грудей, коли їй боляче, сумно, страшно, або вона просто прагне затишку та спокою. Саме тому, сучасна методика годування називається «за вимогою». Тож прикладати малюка до грудей доводиться часто, інколи до 10-12 разів на день. А перші півтора місяця навіть частіше.

На жаль, інколи так не виходить, тому що шкіра навколо соскового кружечку є сухою, на ній з’являються тріщини, крім того це дуже боляче. І досить велика частина жінок припиняють грудне вигодовування саме через проблеми із сосками.

Що ж рекомендує сучасна медицина?

В навколо сосковому кружечку знаходяться спеціальні залози, які мають антибактеріальну та пом’якшувальну дію. Виділення з таких залоз створюють захисну плівку, яка до того ж у кожної жінки має свій індивідуальний аромат. Цей запах нагадує запах рідини, в якій малюк знаходився протягом 9 місяців, і саме за цим запахом малюк шукає свою маму. Виходить, що рекомендація мити груди перед кожним годуванням та після нього не має ніякого відношення до реального життя мами-годувальниці. Це не тільки їсть ваш час для відпочинку та відновлення сил, а й недоцільно з точки зору фізіології. В такому випадку, що ж робити?

Для того, щоб зберегти шкіру здоровою, просто змащуйте сосок і навколососковий кружечок так званим пізнім молоком, яке залишається після годування. Саме таким чином ви запобігаєте появі тріщин на шкірі та суттєво зекономите на кремах для загоєння ран. А митися, звичайно, потрібно, але в звичному режимі під час щоденного прийняття душу.

На середині розмови зі знайомою, яка нещодавно стала мамою чудового малюка, я почула наступне: «я нічого не їм, крім гречки та курятини, а шкіра сина вся у висипці». Це типова ситуація, з якою зіштовхується кожний дитячий лікар. Чи потрібно мамі-годувальниці дотримуватися спеціальної дієти і як практично втілити принципи раціонального харчування? І ще цікаве питання: чи можна схуднути під час грудного вигодовування дитини?

Відразу скажу, що лактація не потребує якихось особливих дієт. Головний об’єкт уваги при складанні щоденного раціону – це не стільки кількість продуктів, як їх якість, яка в певній мірі впливає на склад молока. За даними Київського інституту акушерства та гінекології, в нашій країні з харчуванням мам-годувальниць та вагітних жінок все погано, бо існує небезпечна тенденція масово роздавати поради, які викривляють інформацію щодо набору продуктів харчування для мам-годувальниць та вагітних.

Google, подруги, родичі й навіть, деякі медичні працівники безпідставно звужують раціон жінки, що годує дитину грудьми. Нескінченно чуємо, що не можна: олії, морепродукти, овочі, фрукти, деякі сорти м’яса, молоко, сир, і навпаки, звідусіль лунають заклики вживати пробіотики на мультивітаміни. Не вітамінні комплекси, а овочі та фрукти – це єдиний натуральний ресурс вітамінів, мінеральних солей та мікроелементів, а пробіотики в більшості мають надходити з їжею, а не з харчовими домішками чи препаратами.

Вчимося раціонально підходити до свого харчування, раціонально вживати тушковане чи варене м’ясо різних видів: курятину, яловичину, нежирну свинину, корисне також м’ясо індички та кроля. Не раціонально їсти сосиски, сардельки та ковбасу. Пам’ятайте, там немає користі.

Серед кисломолочних продуктів віддавайте перевагу тим видам, що з префіксом біо: біокефір, сембілакт, біфівіт тощо.

Час від часу відварюйте собі рибу, згодиться: судак, хек, тріска, підійде і наш рідний короп. З морепродуктів перш за все вибирайте морську капусту, риб’ячий жир і морські сорти риби. Курячі яйця зварені чи у вигляді улюбленої ранкової яєчні вживати можна, але обмежтесь одним яйцем на добу. Як джерело жиру, Вам знадобиться вершкове масло, вершки, сметана та обов’язково рослинна олія. Овочі – свіжі чи печені, свіжа городина, ягоди за сезоном, натуральні соки. Все це повинно бути в раціоні мами-годувальниці.

Декілька практичних порад. Ведіть маленький щоденник, куди занотовуйте продукти, які ввели до свого раціону. Кожний новий продукт вводьте раз на три дні. Не робіть передчасних висновків, що Вам не підходить той або інший продукт. Інколи потрібно змінити лише його кількість і все нормалізується.

Пам’ятайте про виключення: шоколад, какао, цитрусові, полуниці, гриби, мед, горіхи, коров’яче молоко, сир, риба. Не у всіх, але у багатьох малюків ці продукти можуть викликати алергічну висипку на шкірі чи розлади травлення. Достатньо пийте: індикатором саме вашої кількості рідини буде світло-жовтий колір сечі та відсутність спраги. Не переїдайте, бо обсяг молока майже виключно залежить від частоти прикладання дитини до грудей та активності сосання, а не від того, скільки ви з’їли.

Нагородою за раціональне ставлення до харчування буде щасливий ситий малюк та зменшення вашої ваги до 1 кг за місяць.

Дитині майже 2 місяці, вона повністю на грудному вигодовуванні, а в родині гостро стоїть питання: давати воду малюку чи ні? Саме так починається спілкування з молодими мамами: чи давати воду, якщо Ви годуєте грудним молоком?

Стисло, без води, поговоримо про водний режим малюка

Як завжди підходимо до питання з точки зору фізіології малюка. Грудне молоко на 80% складається з води, і повністю задовольняє потребу дитини у воді, навіть коли жарко, аж до введення прикормів, тобто до 6 місяців.

З іншого боку смоктальний рефлекс у малюка проявляється при будь-якому подразненні губ. Тому він смокче все, що подразнює рот. І саме тому не відмовляється від пляшечки з водою. Як бачите, це ніяк не пов’язано зі спрагою.

Чому вода небезпечна для малюка?

Виникає ризик розвитку кишкових інфекції з проносом та гострим зневодненням, що швидко порушує діяльність серця та нирок. Вода займає додатковий об’єм у маленькому шлуночку малюка, а це означає, що дитина менше з’їсть, менше набере ваги та поступово відстане у розвитку.

Вода знижує апетит дитини, а це зменшує кількість прикладань до грудей та кількості молока в молочних залозах. Недостатнє харчування послаблює імунний захист дитини від інфекцій, включно й респіраторних.

Як зрозуміти, що у малюка спрага? Він вам сам підкаже про це своїм емоційним криком, активними рухами та занепокоєнням. Просто прикладіть дитину до грудей. В такому випадку діти ссуть молоко лише кілька хвилин. Інше питання, що таких прикладань буде більше у спекотні дні.

Контролюйте кількість сечовипускань дитини на добу: їх повинно бути 10-12, але не менше 6. Для цього порахуйте плям від сечі на підгузку, слідкуйте за станом шкіри дитини та слизових. Вони мають виглядати зволоженими.

Безумовно, бувають випадки, коли малюку потрібно більше рідини. Наприклад, так буває при проносі або під час лікування жовтяниці спеціальними лампами. Лікар індивідуально вираховує потребу малюка в рідині та рекомендує перш за все, прикладати малюка до грудей більш часто. Як правило, додатково призначають сольові розчини для відновлення мінерального балансу, вітаміни у формі сиропів або ліки.

Все про що ми щойно проговорили та багато іншої корисної інформації можна прочитати. Заходьте на сайт medpravda.ua та користуйтеся потрібною Вам інформацією.

Здоров’я і спокою вам та вашим малюкам!

Прослухати аудіоверсію

Реклама
Камера-таблетка для виявлення раку товстої кишки
Управління санітарного нагляду за якістю харчових ...
У США ліквідували мережі з поширенню наркотиків, які можуть спричинити сексуальну агресію на побаченнях
Підставка для напоїв з детекторною смужкою дозволи...
Реклама
Атрофічний гастрит
Причини розвитку атрофічного гастритуСтадії розвит...
Бактеріальний синусит
Бактеріальний синусит — симптоми, причини та факто...
Реклама
FDA: диклофенак викликає порушення серця
Диклофенак — це препарат із групи НПЗЗ (нестероїдн...
Господарське мило допоможе усунути запах поту та захистить від інфікування
Господарське мило містить мийні речовини, які допо...
Реклама