Сергій Лупир про катаракту

Сергій Лупир про катаракту

Прослухати аудіоверсію

«Медправда» продовжує офтальмологічну серію інтерв’ю під назвою «Як це лікується». Сьогодні говоримо з офтальмологом вищої категорії, кандидатом медичних наук, викладачем медичного університету – Сергієм Лупирем.

– Сергію Анатолійовичу, розкажіть, будь ласка, які захворювання очей найчастіше зустрічаються у дитячій віковій групі?

– У дітей найчастіше зустрічаються захворювання, пов’язані зі змінами оптики ока, або як ми говоримо, з аномалією рефракції. Рідше зустрічаються запальні захворювання переднього сегменту ока, те, що ми називаємо кон’юнктивітами, ячменем і т.д. Далі йдуть рідкі стани, пов’язані з вродженими аномаліями розвитку або патологіями заднього сегменту. Це також стосується і підлітків, і молодих людей.

– Які захворювання очей більш характерні для людей середнього та зрілого віку?

– У людей середнього віку або, як ми говоримо, за класифікацією ВООЗ – молодого віку (до 43-45 років), найчастіше зустрічаються запалення чи якісь захворювання переднього сегменту ока – кон’юнктивіти, кератити, не дай Боже, виразки чи запалення переднього сегменту – ірити та іридоцикліти.

Ближче до зрілого віку, після 40 років, однозначно найчастішим захворюванням є вікова далекозорість або пресбіопія. Після 40 років починаються вже вікові захворювання, такі як: катаракта, глаукома, вікові макулярні дегенерації, або дегенерації периферії сітківки ока.

– Хотілося б детальніше поговорити про катаракту: що це за стан і як вона найчастіше проявляється?

– Катаракта у перекладі з грецької означає «водоспад». Люди, коли раніше описували цей стан, говорили про те, що їм погано видно, і «картинка» перед очима була така, наче ллється вода.

Щоб зрозуміти, що таке катаракта, важливо спочатку розповісти про кришталик. Катаракта – це помутніння кришталика. Кришталик – це біологічна лінза, двоопукла, тобто «плюсова» лінза, яка знаходиться всередині ока. Це таке еластичне утворення, яке можна образно охарактеризувати, як прозорий хрящик. Його основна функція – змінюючи оптичні характеристики, дозволити людині однаково добре бачити предмети на різних дистанціях.

Завдання кришталика — «наводити різкість» предметів, що бачить око. Якщо кришталик прозорий, бачимо добре. А ось зміна прозорості кришталика якраз і називається терміном «катаракта».

– Чому виникають зміни прозорості кришталика?

– Катаракта може бути уродженою, тоді вона проявляється ще у новонароджених дітей. І тут спостерігається поліморформізм кришталика, тобто каламутний кришталик може бути різних ступенів і видів. Це може бути повністю каламутний кришталик, і такий стан називається тотальна катаракта. Можуть бути каламутними окремі прошарки кришталика, тоді вони називаються зонулярною катарактою. Може помутніти лише центральна частина кришталика, ядро, тоді вона називається ядерною катарактою. Можуть бути каламутними окремі ділянки кришталика, передні чи задні. Таку катаракту ми називаємо полярною катарактою.

Як правило, це дефект закладення органу або наслідки внутрішньоутробно перенесеного захворювання. Багато хто знає, що під час вагітності плід може перенести інфекції, які можуть призводити до помутніння кришталика.

– А стиль життя майбутньої мами може якось позначитися на тому, як формуватиметься кришталик дитини, що виношується?

– Кришталик закладається в дуже ранній період – на 1-2 місяці вагітності. Стиль життя матері навряд чи може вплинути на кришталик дитини. Хіба це будуть якісь дуже сильні порушення. Причинами можуть бути загальні ендокринні захворювання – ревматизм чи діабет.

– Які ризики у здорової жінки при нормальному перебігу вагітності?

– У здорової жінки при нормальному перебігу вагітності ймовірність мати вроджену катаракту у дитини дуже незначна.

– Які особливості вродженої катаракти?

– Якщо є вроджена катаракта, то вона здебільшого далі не прогресує.

З іншого боку, оскільки вона перешкоджає попаданню променів світла в око, ми отримуємо стан, який називається «лінивим оком» або амбліопією. Причому амбліопія розвивається в ранній і відповідальний період розвитку дитини, коли формується орган зору. Так амбліопія внаслідок вродженої катаракти призводить до такого стану, який вилікувати дуже складно. Відбувається закладка такого патологічного стану, коли людина отримує «картинку» неправильно від народження.

– Чи можна візуально визначити у новонародженої дитини, що вона має катаракту?

– У певних випадках можна. Якщо у неї буде лейкорея чи зіниця білого кольору. Але, на жаль, чи, на щастя, така форма катаракти зустрічається рідко. Найчастіше буває обмежена катаракта, і її не видно візуально. Тоді я раджу всім батькам робити знімки своїх дітей у темному приміщенні зі спалахом, навіть за допомогою звичайного смартфона. Коли спалах швидко спрацював, зіниця не встигла зреагувати і звузитися, ми отримуємо рефлекс очного дна червоного або рожевого кольору. І якщо батьки бачать якісь цятки на тлі рожевого рефлексу на одному оці, чого немає на іншому оці, то це привід звернутися до лікаря. Але темні цятки можуть бути оптичними ефектами, треба перевірити з лікарем.

– Зазвичай при вродженій катаракті вражається одне око чи обидва?

– При вродженому стані катаракта частіше вражає обидва ока, але по-різному.

– Чи зустрічається катаракта у дитинстві чи ранній юності?

– Якщо не було вродженої катаракти, то в поодиноких випадках вона може проявитися у дитинстві чи ранній юності. При цьому її причинами можуть бути лише якісь зовнішні чинники, нерідко не пов’язані з очима. Наприклад, травматична катаракта, сильний удар, проникаюче поранення, особливо у хлопчиків. Або це ускладнена катаракта, пов’язана з захворюваннями очей чи іншими захворюваннями. Це можуть бути різні увеїти, цикліти чи кератити. Якщо ми говоримо про загальні захворювання організму, то причинами можуть бути патології ендокринної системи, цукровий діабет, або патології сечовидільної системи, тобто якісь проблеми із нирками. Іноді це може бути токсична катаракта. Підлітки, на жаль, іноді схильні бавитися з хімічними речовинами.

– Давайте поговоримо про старечу катаракту?

– На жаль, катаракта останнім часом має тенденцію до «омолодження». Тому тепер термін “стареча катаракта” буде не зовсім вірним. Ми називаємо її найчастіше сенильною катарактою. Це та катаракта, яка пов’язана із змінами метаболізму самого кришталика.

У прозорому кришталику волокна розташовані так тонко, що можуть пропускати світло. Це високоорганізована тканина із чітко налагодженим обміном речовин. Порушення обміну речовин у кришталику призводить до його помутніння. Іноді це захворювання з’являється у 30 років. Але найчастіше вікова катаракта виникає вже після 50-60 років.

Вікова катаракта буває двох видів. Перший – катаракта ядерна чи бура. Другий вид – катаракта сіра чи кіркова.

Людина з ядерною катарактою може бачити у темряві краще, ніж на світлі.

– Чи повинні насторожити оманливі ознаки катаракти, коли людині здається, що вона стала бачити краще поблизу?

– Насторожити повинні будь-які стани, які відрізняються від звичних. Проблема у тому, що катаракта розвивається поступово. А людина досить адаптивна, і часто звикає до цього стану та каже: «Нормально, мені й так видно».

Прослухати аудіоверсію

– Класичні симптоми катаракти це?

– Це зниження гостроти зору, причому не кориговане. Людина пішла, виписала окуляри, минає півроку, і окуляри не дають чіткості зображення. Якщо людина носить окуляри, які йому підібрав офтальмолог, але зір не змінюється, це привід звернутися до лікаря. Крім зниження зору, при прогресуванні катаракта може спричинити зміну оптики ока. І тут кришталик набухає, напитуючись вологою, і стає більш опуклий, тобто збільшує свої «плюсові» властивості: у людини розвивається короткозорість.

Якщо у 60-ти літньої людини розвивається незначна короткозорість, майже зі 100% впевненістю можна сказати, що це катаракта. Коли мені пацієнт каже: «Так, я свої окуляри зняв, я і без окулярів став писати і читати добре», або коли бабусі одягають нитку в голку, а дідусі починають закручувати гвинтики без окулярів, і їм більше 60 років, то швидше за все, це катаракта.

– Тобто нічого хорошого у цьому «поліпшенні» немає?

– Я вважаю, якщо ми поставили діагноз – це добре. Тому що дуже важливо знати діагноз. Після цього вся відповідальність за здоров’я ока лягає на плечі офтальмолога.

– Чи може родич побачити проблему у близьких людей і сам виявити катаракту?

– Нефахівець це побачити не може. Тільки якщо розвивається лейкокорія, тобто катаракта досягає досить високого ступеня зрілості, що зіниця з чорного набуває сірого відтінку. Але це вже високий ступінь, і людина сама починає скаржитися, що одне око погано бачить.

– Зір падає, це заважає жити. Що робити, як це лікується?

– Лікування багато в чому визначається здобутками медицини, які ми маємо сьогодні. Найвідомішою людиною, яка постраждала від лікування катаракти, є відомий композитор Йоганн Себастьян Бах. Його лікував німецький офтальмолог, і він виконав операцію, яка була невдалою: око осліпло. Інше око теж було з катарактою, і знову довелося лягти на операцію до цього несумлінного хірурга. І від одержаних інфекційних ускладнень відомий композитор помер.

Такий ось історичний екскурс у методи лікування катаракти. Раніше катаракту видаляли шляхом реклінації. Розмір кришталика – 3-4 мм. Паличкою проколювали око спереду через рогівку і тиснули на кришталик, що висить на цинових зв’язках (тоненькі ниточки). Тобто раніше лікарі відривали кришталик від ниток, і він падав на дно очного яблука. Ступінь асептики був низьким, як і виживання після таких операцій.

В історії є досвід лікування катаракти шаманським способом. Наразі катаракту поділяють на початкову(незрілу), зрілу та перезрілу. У сучасній медицині катаракту лікують на початковій стадії. А раніше чекали, коли катаракта стане перезрілою.

Спочатку кришталик еластичний та прозорий. Потім починається катаракта, і він каламутніє, потім кришталик щільніє, а в перезрілій стадії він розріджується. Уявіть собі горошину, в якій рідина, що по густоті нагадує згущене молоко. Що робив древній шаман: він ударяв по голові пацієнта бубном, внаслідок різкого струсу, що викликало розрив капсул кришталика, рідка речовина виходила в передню камеру ока і поступово розсмоктувалась. Якщо пацієнт не вмирав від удару, він міг потім померти від гострого нападу глаукоми, але були люди, які виживали.

Після досвіду лікування Баха орієнтовно минуло 150-200 років та з’явилася техніка видалення катаракти, яка передбачала видавлювання кришталика із порожнини ока. Хірург розрізав рогівку і каламутний кришталик видалявся з ока. Але це було дуже погано, тому що видаляли з очей плюсову лінзу. Раніше замість видаленого кришталика людині приписували окуляри з дуже товстим склом.

Потім замість видаленого кришталика почали вставляти штучний кришталик, називається інтраокулярною лінзою. Це високотехнологічний виріб, який сьогодні може коштувати близько 2 тис. дол. Але на цьому не варто економити. Тому що ви отримуєте хороший зір на все життя.

– А якщо не лікувати катаракту, що буде?

– У людини різко знижується якість життя. У зрілому стані кришталик забезпечує своєму господареві правильну світлопроекцію, людина просто розрізнятиме, з якого боку світить ліхтарик, не більше. У кращому випадку він з відстані 1-2 метри бачитиме у офтальмолога на прийомі 1-ий або 2-ий рядок.

– Єдиний спосіб лікування катаракти – заміна кришталика?

– Єдиний статистично доведений та ефективний метод лікування катаракти – це хірургія. Наразі сучасна хірургія дозволяє видаляти навіть абсолютно прозорий кришталик. Навіть якщо, наприклад, у людини короткозорість високого ступеня (до мінус 20) ми видаляємо лінзу і повертаємо людині цілком прийнятний рівень зору.

– Ми говоримо про заміну кришталика?

– Так, це називається рефракційна заміна кришталика. Найефективніше лікування катаракти, коли просто міняємо вже неспроможний кришталик на високотехнологічний.

– Чи відображається спосіб життя людини на тому, яка у нього вірогідність розвитку катаракти?

– Сказати точно не можна. Велику роль в профілактиці грає правильне харчування. Коли був період розвиненого соціалізму при СРСР, мали місце токсичні катаракти, пов’язані з постійним вдиханням шкідливих речовин, а також радіаційні катаракти, які часто зустрічалися у рентгенологів або радіологів. У них розвивалася переважно інфрачервона катаракта, яка часто розвивалася ще у склодувів та сталеварів. Тобто спосіб життя на це впливає.

Інше питання, як катаракта впливає на спосіб життя? Цікавий приклад — відомий художник-імпресіоніст Клода Моне, у якого розвивалася катаракта. Мистецтвознавці кажуть, що він, малюючи свої картини, бачив повітря. А лікар офтальмолог вам скаже, що він бачив «воду», розмитість деталей, бо мав катаракту. Деталі його картин ставали менш чіткими, а загальний тон — сірішим і розмитим.

Потім художнику зробили операцію, йому видалили кришталик, і він став бачити трохи в рожевому кольорі (кришталик обрізає невидимі частини спектру). І відразу це знайшло свій відбиток у його картинах. Деталі стали чіткими, але змінилася передача кольору. Це добре видно з прикладу картин художника, намальованих у той період. Подібні моменти, що відбилися на творчості, були і у Едгара Дега, який мав вікову макулярну дегенерацію ока.

– Чи можуть краплі чи таблетки допомогти у лікуванні катаракти?

– За радянських часів було багато видів крапель, зокрема краплі Смірнова, які, як тоді говорили, мали гальмувати розвиток катаракти. Але всі вони не працювали.

Якщо ми хочемо бачити картину життя повно і барвисто, потрібно звертатися до фахівців-офтальмологів, і разом лікувати захворювання, що виникають.

Прослухати аудіоверсію

Реклама
До 2040 року хворих на рак простати вдвічі збільшиться
За прогнозами, до 2040 року кількість чоловіків з ...
Камера-таблетка для виявлення раку товстої кишки
Управління санітарного нагляду за якістю харчових ...
Реклама
Ерозивний гастрит
Види ерозивного гастритуЕрозивний гастрит — симпто...
Неатрофічний гастрит
Причини розвитку неатрофічного гастритуХронічний н...
Реклама
Вчені назвали продукти, які можуть замінити гліцин
Гліцин є однією із 20 амінокислот, з яких будуютьс...
Вчені сказали, скільки води треба пити перед сном
Для нормального функціонування клітин, тканин та о...
Реклама