Сергій Лупир про кон’юнктивіти: частина II

Сергій Лупир про кон'юнктивіти: частина II

Прослухати аудіоверсію

«Медправда» продовжує серію офтальмологічних інтерв’ю на тему «Як це лікується». Наш співрозмовник – лікар-офтальмолог із 30-річним стажем, лікар вищої категорії, кандидат медичних наук, викладач Київського медичного університету ім. О. О. Богомольця, співробітник національної дитячої спеціалізованої лікарні «Охматдит» Сергій Анатолійович Лупир.

Алергічний кон’юнктивіт: попередьте заздалегідь

– Сергію Анатолійовичу, крім бактеріального та вірусного кон’юнктивіту, є ще й алергічний?

– З алергічним кон’юнктивітом трохи простіше, ніж із вірусним чи бактеріальним. Чому? Алергічний кон’юнктивіт є частиною симптомокомплексу, наприклад полінозу. Як правило, людина знає, що в неї, припустімо, у середині травня, коли цвіте тополя (амброзія, лісова рослина тощо), починається алергія: течуть сльози, з’являється нежить, закладає ніс, горло тощо.

Алергічний кон’юнктивіт може бути ізольованим на якісь нові засоби, наприклад у жінок на нову косметику.

– Ізольований – це коли алергія поширюється лише на очі?

– Так, тільки на очі. Можливий контактний кон’юнктивіт. Не вгадали з брасматиком або тушшю – і все, починають червоніти очі, шкіра повік тощо.

Алергічний кон’юнктивіт у дітей може бути інфекційно-алергічним. Наприклад, це може бути пов’язано з інфекцією туберкульозу. Кератокон’юнктивіт – це алергічний стан, пов’язаний із підвищеною імунною реакцією на туберкульозну інфекцію в організмі. Діти можуть мати так званий весняний катар. Це не стільки алергія у чистому вигляді, скільки збочена імунологічна реакція навіть на сезон.

– Як він проявляється?

– Він проявляється в помірному почервонінні, світлобоязні, сльозотечі. Лікар при вивороті верхньої повіки відзначає характерну зміну її кон’юнктиви, як ми говоримо тарзальної частини кон’юнктиви. Найчастіше це захворювання вражає хлопчиків препубертатного періоду, тобто школярів молодшого та середнього віку.

– Це якісь гормональні зміни?

– Так. Лікується, як і будь-яка алергія, стероїдними та цитостатичними препаратами.

– Це симптоматичне лікування чи алергічний кон’юнктивіт можна вилікувати?

– Алергічний кон’юнктивіт можна вилікувати симптоматичним лікуванням. Якщо ми говоримо про поліноз, існує специфічне протиалергічне лікування. Але воно тривале, дороге, і у деяких бракує терпіння займатися ним. Я, наприклад, часто бачив серед алергенів… огірок.

– Несподівано!

– Так. Запитую такого пацієнта: «Невже ви не можете їсти огірки?» І чую: «Із задоволенням їм, лікарю, особливо свіжі огірки, які пахнуть. І при цьому ніколи не виникало набряку гортані». Тому специфічне протиалергічне лікування не завжди ефективне. Натомість допомагають цитостатики, кортикостероїди та судинозвужувальні препарати.

– Але ж їх приймати треба тоді, коли настає сезон алергії? Тобто настав «прекрасний» період для конкретної людини, і вона починає приймати всі ці засоби?

– Хочу зазначити, що, окрім стероїдів та цитостатиків, є і так звані антигістамінні препарати, і препарати, які зміцнюють стінку специфічних для алергії клітин. Це так звані тучні клітини. Ось ці препарати бажано приймати за 10-14 днів до початку алергії. Специфічні антигістамінні препарати можна пити протягом алергії. Але стабілізатори мембран тучних клітин – краще заздалегідь. Адже зміцнюючи їх стінки, ми цим запобігаємо виходу біологічних медіаторів цього запалення. А якщо почнемо приймати вже в процесі алергії, поки вся ця кухня, весь цей бульйон з попередніми біологічно активними речовинами не википить, ми матимемо запалення.

– Половина сезону пройде…

– Так. Як правило, я завжди питаю такого хворого: «Ви знаєте, коли тополя цвіте?». Відповідь: «Так, з 15 травня вже чекаю». «От починайте з 1 травня вже капати препарати».

– Капати?! Тобто не приймати в пігулках?

– Достатньо капати місцево. Коли починається вже виражена алергічна реакція, тоді я рекомендую антигістамінні препарати та таблетовані форми місцевої форми. А для запобігання, як профілактика, достатньо крапель.

– Це така профілактика?

– Так. Профілактика алергії існує, але вона не вирішує проблеми повністю, лише дозволяє значно знизити симптоми.

Прослухати аудіоверсію

Дотримуйтесь правил гігієни

– Скільки разів за своє життя людина може хворіти на кон’юнктивіт: бактеріальний, вірусний? Безліч?

– Якщо він хворіє нескінченно, то треба запитати себе: «Чому це відбувається?» Отже, у нього щось з імунітетом не так. Адже кон’юнктивіт – звичайне інфекційне захворювання.

– Тобто дорослі мають перехворіти на них у дитинстві, можливо, кілька разів. Так у них виробиться імунітет і далі вони зможуть жити відносно спокійно. Чи не так?

– Ні. Це на вітрянку або кір людина перехворіє, і в неї імунітет на все життя виробиться. Хоча зараз від цих захворювань є щеплення. З кон’юнктивітом все інакше. Він проявляється, якщо немає імунітету. Тобто будь-яка людина може собі його заробити. Але якщо з імунітетом все гаразд, таке трапляється дуже рідко. Можна прожити все життя, жодного разу не перехворівши на кон’юнктивіт.

– Особливо якщо не треш очі брудними руками…

– Достатньо дотримуватися елементарних побутових гігієнічних правил. Мийте руки! Усе! У розмові з колегами ми помітили одну цікаву тенденцію: через пандемію коронавірусу різко зменшилася кількість ентеровірусних захворювань. Стало менше дизентерії, інфекційних захворювань шлунково-кишкового тракту. Люди стали частіше мити руки – і все нормалізувалося.

– Усі хвороби брудних рук відійшли на задній план.

– Так, те саме сталось і з грипом. Люди в місцях підвищеного скупчення, у транспорті надягають маски. І епідемії грипу немає! Захворювання збереглося, але епідемії, яку ми спостерігали три-чотири роки тому, вже нема.

– Тобто якщо людина захворіла на кон’юнктивіт, то сталося вірусне зараження? Значить вона десь поспілкувалася з носієм?

– Так само проявляється й бактеріальний кон’юнктивіт: потер очі рукою, з брудного даху будинку крапля дощу потрапила в око тощо. А може все почалося з вірусного кон’юнктивіту, а потім приєдналась і бактеріальна інфекція.

– Або людина витерла обличчя рушником, яким до неї користувався хворий…

– Тому я рекомендую завжди для хворого члена сім’ї виділити свій рушник для обличчя.

– Якщо захворів один член сім’ї, чи означає це, що епідемія загрожує всім домочадцям?

– Ні! За дотримання елементарних гігієнічних та санітарно-епідеміологічних заходів можна тримати ситуацію під контролем. Я у своїй практиці не зустрічав, але знаю, що є висококонтагіозні вірусні кон’юнктивіти. Вони були дуже поширені в минулому та описані в підручниках. Вони настільки висококонтагіозні, тобто настільки легко передаються іншим, що таким хворим навіть заклеювали очі годинниковим склом.

– А хто частіше хворіє: діти чи дорослі?

– Хворіють усі: і діти, і дорослі.

– Жодної схильності немає?

– Сильно знижений імунітет.

– Отже, зміцнюємо імунітет, наскільки це можливо.

— Так! При цьому врахуйте, що імуномодулятори та імуностимулятори – це препарати недоведеної ефективності. Ми добре знаємо будову людини, але правильно втручатися в її імунітет не всі вміють. Тільки придушити! Цим широко, наприклад, займаються онкогематологи. Вони пригнічують імунітет, паростки крові, які виробляють ракові клітини, а потім вживлюють здорові. Але так, щоб усе це красиво та чітко моделювати у відносно здорової людини, фахівці поки що не навчилися.

– Я так розумію, що кон’юнктивіт – захворювання не дуже небезпечне, не дуже серйозне, але досить поширене, часто зустрічається. Чи дороге його лікування?

– Порівняно з офтальмологічною хірургією вилікуватися від кон’юнктивіту – дрібниці. Достатньо двох видів крапель, які лікар виписує. Як правило, це – антибіотик та антибактеріальний засіб. Спочатку капають антисептик, щоб промити поверхню ока. А потім вже на чисту запалену поверхню вносять антибактеріальну речовину. Це правильне закапування.

Що я не раджу в активний період – це очні мазі. Чому? Принцип гнійної хірургії такий: розкрив абсцес, промив його, засипав антибіотик, поставив дренаж. Коли ми капаємо краплі, то промиваємо очі. А коли закладаємо очну мазь, то залишаємо накопичуватися у кон’юнктивальній порожнині продукти запалення. Тобто затримуємо їх там, збільшуємо час контакту. Очна мазь чудово використовується при хронічних, слабко виражених кон’юнктивітах. Якщо це гострий процес, то перші 3-5 днів я мазі не рекомендую.

– А навіщо взагалі потрібна мазь? Мені здається, це складно, неприємно запихати в око.

– Насправді очна мазь легко в оці тане. До того ж є не тільки гострі, а й хронічні запалення, наприклад повік або кон’юнктиви. І тут мазі допомагають.

Саме лікування недороге, умовно кажучи, до 10 доларів, або 300 грн. Просто треба не боятися лікуватися. Не пускати все на самоплив. І хоча б один раз відвідати лікаря-офтальмолога, щоб він порекомендував адекватне лікування. Раз подивився, за три дні – перевірив.

Як правило, я кажу пацієнтові, що якщо він почуватиметься добре, то повторного візиту не потрібно. За винятком вірусного кон’юнктивіту, при якому є низка прихованих побічних ефектів або ускладнень.

– До речі, температура піднімається при кон’юнктивіті, чи це пов’язано із загальним станом?

– Від одного кон’юнктивіту я ніколи не зустрічав. І не пам’ятаю, щоб хтось із колег описував. При ГРВІ температура може підвищитися. Якщо це просто кон’юнктивіт, ба більше бактеріальний, температура не підвищується.

– Щоб ви могли побажати нашим читачам?

– Мийте руки частіше. Не бійтеся робити ваші очі гарними та здоровими. І не займайтеся самолікуванням. Будь-який офтальмолог, навіть після закінчення інтернатури, зможе вилікувати кон’юнктивіт. Будь-який! Головне, не затягувати хворобу та вчасно звернутися. Будьте здорові!

Прослухати аудіоверсію

Реклама
У Європі спостерігається зростання інфекцій, що передаються статевим шляхом
Згідно з новими даними за 2022 рік, опублікованим ...
COVID-19 вдвічі підвищує ризик серцевого нападу: дослідження
Дослідження показують, що ризик розвитку серцевого...
Реклама
Алергічний синусит
Причини розвитку алергічного синуситу — хто в груп...
Лікування синуситу в домашніх умовах
Як лікувати синусит вдомаПрофілактика синуситу в д...
Реклама
Лікар пояснив, чи можна їсти білі волокна бананів
Банани є чудовим джерелом поживних речовин: калію,...
Дієтолог пояснив, як допомагає Coca-Cola при шлунковому грипі
Шлунковий грип, також відомий як вірусний гастроен...
Реклама