Сергій Лупир про пресбіопію

Сергій Лупир про пресбіопію

Прослухати аудіоверсію

Пресбіопія – вид короткозорості, з яким стикається кожна людина у певний період свого життя, у зв’язку зі зрілістю організму. Що це таке, як можна коригувати цей стан та не знижувати якість свого життя, розповів «Медправді» Сергій Лупир.

– Сергію Анатолійовичу, поясніть, будь ласка, що таке пресбіопія? Чи можна сказати, що це далекозорість?

– Пресбіопія – це не зовсім далекозорість. Правильно називати її віковою далекозорістю. Далекозорість, як і короткозорість – це аномалії рефракції, тобто оптичного способу влаштування ока. А пресбіопія – це помилка не оптики ока, а спеціального фізіологічного механізму, який називається акомодація. Це саме той механізм, який дозволяє нам однаково добре та чітко бачити на всіх дистанціях. Умовно, дає нам змогу стежити за мухою, яка перед нами літає, або за літаком, який летить далеко в небі. Так ось пресбіопія – це вікове зменшення акомодаційних властивостей ока.

– Далекозорість буває не лише вікова?

– Далекозорість – це вид оптичного пристрою ока, протилежний короткозорості чи міопії. Далекозорість досить часто зустрічається у людей з хорошим зором. Наприклад, приблизно 70% людей зі 100%-вим зором мають слабку далекозорість у межах однієї діоптрії.

– Виходить, що загалом далекозорість це не завжди погано?

– Так і є. Далекозорість, загалом, не завжди вважається лише негативним явищем. Далекозорість – це добре, але до певних меж.

– А пресбіопія, як один із видів далекозорості, це погано?

– Пресбіопія – це індикатор зрілості людини. Якщо в людини починається пресбіопія і в неї є дефіцит хорошого зору на близькій дистанції, то можна вважати, що людина стала не просто дорослою, вона стала зрілою. Це ще не старість.

– Чому виникає пресбіопія?

– Пресбіопія виникає від змін механічних та фізичних властивостей кришталика. Сам процес акомодації організований таким чином, що кришталик у розслабленому спокійному стані набуває найбільш опуклої форми, і тим самим збільшує заломлювальні властивості ока. Це призводить до того, що ми чітко бачимо предмети, розташовані в руках. Тобто коли ми напружуємо нашу акомодацію, наш кришталик розслаблюється. Це його властивість. Так ось з віком властивість кришталика розслабитися і набути більш опуклої форми зменшується. Він стає щільнішим. Уявіть, що це як хрящик, який перестає бути м’яким і у людей виникають різні проблеми з суглобами. Ось щось таке подібне до кришталика відбувається в оці. Коли ми напружуємо нашу акомодацію, кришталик вже не може прийняти ту форму, яка необхідна. І ось цей недолік зміни форми люди компенсують за допомогою «плюсових» окулярів.

– Виходить, що розглядання предметів поблизу стає некомфортним для наших очей?

– Я б так не сказав. Розглядання предметів зблизька – це частина фізіологічної функції ока. Короткозора людина, наприклад, читає і пише, практично не напружуючи акомодацію. І це не дуже добре, з точки зору нормального функціонування органу зору. Око має напружуватися, коли ми читаємо чи пишемо. Ми ж напружуємося коли піднімаємося сходами, бігаємо або беремо в руки штангу. Якщо ми не робимо фізичних навантажень, ми слабшаємо. Так і наші очі: якщо очі не здійснюють такого навантаження, у них теж відбуваються неправильні з точки зору їхнього здоров’я зміни. Тому, напружувати очі, коли вони дивляться зблизька, це нормально. Питання в іншому – як довго це можна робити. А ось довго це робити не рекомендується. Тому батьки всі говорять своїм дітям: досить сидіти з гаджетами, вимикай комп’ютер, іди погуляй у двір…

– У якому віці починає розвиватись пресбіопія?

– Пресбіопія починає розвиватися після 40 років (плюс або мінус). Цей вік досить умовний, все залежить від величезної кількості факторів. Наприклад, мешканці скандинавських країн стикаються з пресбіопією набагато пізніше, ніж мешканці тропіків. Це залежить від інтенсивності сонячного випромінювання, як ми говоримо – інсоляції. Відомо, що у темряві та холоді все зберігається краще. В такому випадку акомодація краще зберігається у жителів скандинавських країн. Також має значення харчування, характер зорового навантаження. Якщо людина багато й довго дивиться зблизька, тобто йде зорове навантаження на близькій дистанції, то в нього раніше розвинеться пресбіопія. Якщо він слабко напружує свої очі, то в нього вона розвинеться трохи пізніше.

– А чи відіграє якусь роль у цьому спадковий фактор?

– Ні. Цей процес пов’язаний, як не сумно, лише зі старінням організму. І якщо спадковість у людини сприятлива і вона загалом у плані здоров’я зору «відстає» від свого паспортного віку, то й пресбіопія розвиватиметься в неї трохи пізніше. Але саме ізольовано пресбіопія спадкової схильності не має.

– Тобто, якщо людина довше залишається молодою і візуально, і за загальним станом здоров’я в тому числі, то, швидше за все, і пресбіопія у нього розвинеться пізніше?

– Так, але вона розвинеться завжди. А потім – це два-три, максимум – п’ять років. Це один момент. А другий момент полягає в тому, що пресбіопія розвивається у всіх, але не всі готові прийняти цю проблему.

Дуже часто людина, яка вперше приходить на прийом зі скаргою, що вона погано бачить поблизу, або як деякі жартують: лікарю, стали короткі руки, – на мою рекомендацію користуватися окулярами, починають запитувати: чи немає якихось таблеток, крапель, вправ, – умовно, чи немає молодильних яблучок якихось?

Але, на жаль, не буває нічого такого, що могло б ефективно відсунути проблему короткозорості, а тим більше її повністю компенсувати. Хоча я знаю, що зараз уже проходять клінічні випробування (серед людей) краплі, які тією чи іншою мірою вирішують проблему вікової пресбіопії,

– А в чому механізм дії цих крапель?

– Не можу сказати про деталі, просто цікавлюся інноваціями та знаю, що є такий препарат, і що ще йде процес розробки та його клінічні випробування.

– Тобто перспективи у людства в цьому питанні позитивні, і є ймовірність, що пресбіопія перестане бути віковою проблемою?

– Як лікар, я консерватор, і мені здається, що обдурити природу можна, але ненадовго, або не повною мірою. Мені здається, що ранні стадії вікової далекозорості можна якось краплями компенсувати. Але виражені ступені, після 60 років, коли ми користуємося окулярами вже від плюс 1,5 до 2 – краплі ефективно компенсувати не зможуть. Ну, принаймні, якщо Ви письменник і сидите по 5-6 годин перед комп’ютером, то напевно такі краплі повноцінною мірою Вам не допоможуть.

– Коли людина вперше помічає, що руки у неї «стали короткими», і вона погано бачить зблизька, і приходить до офтальмолога, які в нього зазвичай є показники зору?

– Коли людина вперше помічає зміни, вона цього не усвідомлює, оскільки погіршення зору відбувається повільно та поступово. До того ж ми, люди, маємо властивість адаптуватися до умов, що змінюються. Тому ніхто жодного разу не сказав мені, що лікар, я ось учора відчув, що бачу погано поблизу. Як правило, всі кажуть: я вже пів року, рік, кілька місяців відчуваю, що мені не достатньо добре видно. Іноді це може бути пов’язано зі зміною роботи, або зі зміною виду діяльності на роботі, коли людина раптом стикається з необхідністю довго працювати та дивитися на близьку дистанцію. Тоді вони приходять до офтальмолога, щоб якось вирішити це питання.

– Але перші показники «падіння» зору найчастіше якісь: це умовно 0,75, або скільки?

– Гострота зору в далечінь або, як ми говоримо, рефракція пацієнта з віком практично не змінюється. Пресбіопія або вікова далекозорість – це зміна оптики, не рефракції ока (зміни адаптації ока до близької дистанції, тобто зміни акомодації). Тому, якщо людина добре бачила протягом усього життя вдалечінь, то вона також добре буде бачити вдалечінь і під час пресбіопії. А от щоб бачити зблизька, йому будуть потрібні окуляри. Ось тому люди не завжди йдуть до офтальмолога, коли зауважують, що зблизька їм видно погано. Вони відсувають монітор, листочки з текстом, намагаються пристосуватися. І тільки тоді, коли їхнє терпіння вже закінчується, вони йдуть до офтальмолога.

– А що відбувається з тими, у кого в юності була міопія (близорукість)?

– Якщо протягом життя у людини була короткозорість, а короткозорість, як ми знаємо, це стан, коли добре видно поблизу, то людина з короткозорістю, як правило, не вимагає корекції для видимості на близьку дистанцію. Вона просто знімає свої окуляри з мінусом.

Але тут також є свої особливості. Якщо у людини середня короткозорість – плюс-мінус три діоптрії, то вона легко знімає окуляри, читає та пише на близькій дистанції. Якщо у неї короткозорість невелика – одна або дві діоптрії, то після 60 років їй потрібні вже плюсові окуляри для роботи поблизу. При цьому вона має окуляри для далечини. Буває, у людини окуляри мінус 1 для далечини та окуляри плюс 1 для читання поблизу.

А якщо в людини короткозорість більше трьох діоптрій – 5, 7 і т.д., то тоді, щоб читати і писати, їй потрібні окуляри меншої сили. Тобто виникає необхідність або у двох парах окулярів – для далечини і близького споглядання, або в одній парі окулярів, що має спеціальні скельця, які називаються «прогресивні лінзи», і вони забезпечують людині гарний зір на всіх дистанціях.

Прослухати аудіоверсію

– Отже, пресбіопія розпочалася, вік прийшов: як нам на це правильно реагувати? Як вона коригується і як ми можемо покращити якість життя?

– Пресбіопія повністю розвинутися, мабуть, не може, все ж це процес. І залежно від її розвитку ми змінюємо корекцію. Основний та найпоширеніший спосіб корекції – це окуляри. Тому на розкладці ринку можна знайти окуляри для читання. Якщо Ви не боїтеся за здоров’я своїх очей, за їхню працездатність, можна піти на базар і купити (посміхається, – прим. Ред).

Але, як правило, підбір корекції для близького споглядання – це оптометрична та офтальмологічна процедура, якь бути використані м’які контактні лінзи. Вони називаються мультифокові контактні лінзи. Якщо у людини раніше був весь час гарний зір вдалину, то мультифокальні контактні лінзи звільняють цій людині руки, «звільняють» йому кишені від футляра з окулярами. Адже, якщо Ви де-небудь відпочиваєте, наприклад, і ходите пляжем в шортах або в купальному костюмі, то Вам нікуди ховати футляр з окулярами. А почитати журнал, подивитись телефон, зайти в кафе почитати меню – не завжди є можливість дістати окуляри. Інший варіант – Ви вранці надягаєте м’які контактні лінзи, які зберігають Вам зір вдалину, і дають можливість добре та комфортно бачити на близькій дистанції.

Ще один спосіб корекції – це ексімер, лазерна корекція. Тобто лазерна корекція, що змінює рогівку таким чином, що зберігається зір вдалину, і при цьому дає можливість Вам добре і комфортно бачити близькі дистанції.

Четвертий спосіб корекції пресбіопії – мультифокальні інтраокулярні лінзи. Сучасна техніка хірургії дозволяє видаляти прозорий кришталик. І якщо людина хоче кардинально вирішити проблему, розрубати, образно кажучи, гордієв вузол і звільнити себе від якихось засобів корекції на очах, теоретично вона може поміняти свій кришталик, вже пресбіотичний на мультифокальний. Якщо, наприклад, у людини починала розвиватися катаракта, і ми повинні змінити каламутний кришталик при катаракті на прозорий, то можна розглянути варіант мультифокальних інтраокулярних варіантів лінз.

– Тобто за допомогою такої операції пацієнт може позбутися пресбіопії та не користуватися окулярами й лінзами, зробити це один раз і назавжди?

– Так, але завжди потрібно враховувати те, що будь-який багатофункціональний інструмент гірший за вузькоспеціалізований. Це як терапевт, він знає потроху, а вузький фахівець знає все в одному напрямку. Тому читати й писати у звичайних окулярах, набагато зручніше, ніж у прогресивних окулярах. Але в прогресивних окулярах ви можете дивитися вдалину й одночасно поблизу (у телефон подивитися або в меню ресторану, наприклад), а в окулярах для близького споглядання ви будете бачити добре тільки поблизу, а вдалину в них буде видно погано.

– Прогресивні окуляри – це…

– Прогресивні окуляри – це другі окуляри, які мають бути у людини з пресбіопією. Одні окуляри – лише для зорової роботи, а прогресивні окуляри для постійного носіння. Ви в транспорті, на вулиці та в будь-яких ситуаціях у звичайному житті в прогресивних окулярах бачите добре і вдалину, і на середніх дистанціях, і поблизу. Але прогресивні окуляри мають таку конструкцію, що довго ефективно працювати на близькій відстані у цих окулярах не дуже зручно. Тому також краще мати спеціальні окуляри для роботи на близькій дистанції.

– Ми говорили про корекцію пресбіопії, а якщо цього не робити, ну от вистачає у людини до якогось часу довжини рук, і вона не звертається за допомогою до офтальмологів, що буде в такому разі?

– Як правило, це рідко веде до якихось серйозних наслідків. Хоча вважається, і є наукові роботи, де описується, що надмірна напруга акомодаційного м’яза веде до зміни струму внутрішньоочної рідини. Наше око є сферичною закритою порожниною, і тиск у ньому підтримується завдяки тому, що одна частина ока продукує рідину, а через іншу частину ока вона відтікає. З одного боку, образно кажучи, у нас помпа, а з іншого – клапан. Проста фізика. Так циліарний м’яз є однією із складових частин клапана і складових частин помпи одночасно, і його інтенсивна робота змінює співвідношення, як продукції вологи, так і її відтоку. Це може призвести до підвищення внутрішньоочного тиску, і в результаті ми отримуємо глаукому. Це ще один інвалідний стан організму, те, з чим часто люди стикаються в літньому віці.

Якщо ж ми обходимося, і у нас немає потреби в читанні та письмі, наприклад, людина кранівник або водій далекобійник, і максимум, що йому потрібно – це подивитися якусь накладну десь, колись, то йому не обов’язково користуватися окулярами для близького споглядання.

– А якщо таки лікувати пресбіопію, то скільки це коштує?

– Найбільш популярний спосіб корекції – це окуляри. Вони можуть коштувати від 50 грн за «аби що» китайського виробництва на базарі, до кількох тисяч гривень, якщо ми замовляємо ці окуляри з підбором фахівця в оптиці. У середньому окуляри коштують від 2 до 4 тис. грн. Далі йде дорожчий ціновий сегмент – від 7 до 10-15 тис. грн.

Якщо це контактні лінзи, тут потрібно враховувати, що м’яка контактна лінза – це замінна лінза, оскільки всі лінзи розраховані визначений термін. Сучасні силікон-гідрогелеві лінзи розраховані на 1 місяць носіння. Хоча є пресбіотичні, тобто мультифокальні лінзи щоденної заміни: людина надягає вранці та викидає їх увечері. Я, наприклад, користуюсь такими лінзами. Вартість таких лінз 350-400 грн, якщо це силікон-гідрогелева місячна лінза, то 1000-1500 грн коштує коробка мультифокальних денних лінз. У коробці зазвичай 30 штук.

– А як щодо операції із заміни кришталика?

– Операція із заміни кришталика на мультифокальну інтраокулярну лінзу – це досить витратний захід. Це ла дозволяє точно підібрати комфортну та правильну корекцію. Підібрати ту силу скла, яка компенсуватиме недолік еластичних властивостей кришталика. І робити це треба лише за допомогою спеціалістів в оптиці.

– Що ще може бути використане для корекції, крім окулярів?

– Крім окулярів, можутінзи найвищого класу, найдорожчі лінзи, які є на ринку офтальмохірургії. Тут вартість може стартувати від 30 або навіть 50 тис. грн. до 2 тис. доларів за операцію на одному оці.

– Скільки триває за часом операція?

– Офтальмохірургія чи катарактальна хірургія – дуже розвинена галузь офтальмохірургії. Це практично амбулаторне втручання, і в досвідченого хірурга операція може зайняти 5-10 хвилин.

– Порівняйте, будь ласка, ціни на операції в Україні з цінами на операції в країнах західної Європи та Америки?

– Я знаю, що медичний туризм є досить поширеним. Кумедно, бо фака-машини – той механізм, який забезпечує вимивання кришталика з ока, скрізь однакові. Фірми-виробники не роблять різниці в будові машин для ринку Америки, Європи, Африки чи України зокрема. У доковідний час я дуже часто відвідував міжнародні конференції, відвідував міжнародні офтальмологічні клініки і міг бачити, що вся апаратура там така ж, як і в наших операційних. Без зайвої скромності скажу, що руки українських хірургів анітрохи не гірші, а в багатьох ситуаціях і кращі за руки іменитих хірургів за кордоном. Тому, часто іноземці їдуть до нас, щоб виконати якісь хірургічні втручання. І це стосується не тільки офтальмології.

– Насамкінець, дайте, будь ласка, пораду від офтальмолога.

– Друзі, не соромтеся носити окуляри! Це гарний аксесуар та корисний спосіб продовжити свою молодість. Будь-яке зайве навантаження на очі шкідливе. Намагатися щось розглянути після 50 років – це зайве навантаження, яке призводить лише до погіршення загального стану зору. Якщо вам лікар рекомендує користуватися окулярами, дотримуйтесь рекомендацій офтальмологів і будьте здорові!

Прослухати аудіоверсію

Реклама
У Європі спостерігається зростання інфекцій, що передаються статевим шляхом
Згідно з новими даними за 2022 рік, опублікованим ...
COVID-19 вдвічі підвищує ризик серцевого нападу: дослідження
Дослідження показують, що ризик розвитку серцевого...
Реклама
Алергічний синусит
Причини розвитку алергічного синуситу — хто в груп...
Лікування синуситу в домашніх умовах
Як лікувати синусит вдомаПрофілактика синуситу в д...
Реклама
Вчені назвали продукти, які допоможуть зберегти гострий розум міцну пам'ять
Дослідження, проведені фахівцями Університету Раша...
Вода допоможе знизити рівень цукру в крові: ендокринологи
Дотримання водного балансу грає критичну роль в уп...
Реклама