Як правильно одягати малюка

Як правильно одягати малюка

Прослухати аудіоверсію

Ви довго чекали на малюка. Нарешті принесли його додому і починаєте звикати до нього. Але не завжди ви знаєте, що робити, коли він кричить, пищить, лякає вас та ваших сусідів. Не панікуйте – майже всі батьки проходять через ці самі проблеми.

Мене звати Юлія Жарікова, я лікар-педіатр-неонатолог, і в нашому проєкті «Мій Малюк», ми допоможемо вам та дамо відповіді на запитання, що вас хвилюють. Ось одне з них.

«Моїй донечці 14 днів. Дуже часто після годування, а я годую грудьми та іноді добавляю суміш, донька кричить та впадає в істерику. Які можуть бути причини такої поведінки і що ви порадите робити?»

Спробуємо допомогти. Звісно, під час годування грудьми, як зазвичай, діти солодко засинають. Інколи малюк поводитися дуже неспокійно і навіть заходиться в істериці: він виштовхує сосок з роту або вигинається та кричить. Я розумію батьків, бо ця ситуація може налякати.

Істерика може бути ознакою того, що дитина просто не наїлась. То що слід робити? Я вам рекомендую наступне: після кожного годування, візьміть собі за звичку вимірювати температуру вашого малюка. 

Поставте електронний термометр в пахву і щільно притисніть до тіла. Як почуєте звуковий сигнал електронного термометру, то хвилинку зачекайте, поки цифри перестануть зростати. Якщо малюк залишився голодним, то температура тіла буде меншою за 36,5 градусів. В такому випадку відразу запропонуйте йому іншу молочну залозу або догодуйте з пляшечки із сумішшю.

Навіть якщо комусь це і в дивовиж, але малюк – це не маленький дорослий. Майже всі процеси життєдіяльності малюка протікають за своїми правилами. Температура тіла не виключення, а підтвердження саме цьому.

Яка температура тіла вважається за норму, як правильно виміряти температуру та що робити, якщо температура вища за нормальні показники?

Поговоримо про температуру тіла малюка

В перший рік життя дитини, в першу чергу, треба пам’ятати про незрілість її нервової системи, яка відповідає включно і за терморегуляцію. Тому нормальними цифрами температури у немовлят є коливання в межах від 36,5 градусів до 37,5 градусів за Цельсієм.

Від чого залежать ці цифри? Від того, скільки ви одягнули одежі на малюка, від того, наскільки він насичений після годування та від температури повітря у кімнаті.

Про годування та його зв’язок з температурою ми вже говорили раніше. Зв’язок між одягом, температурою в кімнаті та температурою термометра встановимо трохи згодом. А зараз повчимося вимірювати температуру тіла у дитини.

Як правильно виміряти температуру тіла у немовлят?

Я рекомендую користуватися електронним термометром, тому що це зручно та швидко для Вас і безпечно для малюка, в протилежність від звичного ртутного термометра.

Гнучкий кінчик термометра помістіть дитині під пахву та щільно притисніть своєю рукою її плечико до тулуба. Коли почуєте сигнал, зачекайте допоки цифра на табло перестане змінюватися. За часом це близько хвилини.

Що робити якщо температура піднялася до 38 градусів, а то й вище?

Правило номер один в батьківстві – не панікувати. Зніміть зайвий одяг з дитини, переодягніть її в сухе, запропонуйте молочну залозу чи суміш, через 20 хвилин виміряйте температуру знов. Якщо побачите, що цифри почали знижуватись, то все добре – переміряйте температуру ще раз через 20 хвилин.

Коли ж звернутись до лікаря?

Температура – це тільки симптом. Якщо в організмі сталася якась біда, то на тлі температури чи разом з нею починають з’являтися інші захворювання, які змінюють загальний стан дитини. У малюків це, перш за все, відмова від годування, зміна настрою та характеру крику, зниження активності. Цьому має бути причина, яку варто пошукати разом з лікарем.

Тому не гайте часу на отримання порад з форуму, гуглу чи від знайомих. Бережіть свою дитину!

Правильно вибрати одяг для дитини – це не про ваш особистий смак і не про індустрію моди, це про безпеку малюка. Що одягнути на дитину, як переконатися у комфорті малюка та чи потрібно його сповивати?

Поговоримо про сучасний погляд на одяг та сповивання

Щоб повітряний шар зберігав тепло тіла, одяг має бути просторим та пошитим з натуральної тканини. На голову надягайте тоненьку шапочку: нехай вона буде модненькою, але без зав’язок. А далі під штанці одягніть малюку шкарпетки. Підберіть трохи іншого розміру, щоб гумовий край шкарпеток не передавлював маленькі ніжки.

Про комфорт малюка будуть свідчити показники термометра у межах 36,5-37,5 градуса за Цельсієм. Більшість малюків сповивання не потребують.

Але є діти, для котрих вільне сповивання бажане. Це про малюків, що бувають неспокійними, часто здригаються та будять самих себе рухами кінцівок. Сповивають і дітей, що перенесли гіпоксію мозку у пологах, а ще сповивання буде корисним для немовлят, народжених передчасно, бо це сприяє дозріванню нервово-м’язового апарату тіла.

Як правильно сповивати дитину?

Сповивайте тільки нижню частину тулубу так, щоб дитина могла вільно рухати ніжками. Обов’язково залишайте вільними руки. Туге сповивання не тільки не корисне, воно небезпечне для будь-якої дитини.

До чого призводить туге сповивання?

Сповивання порушує циркуляцію повітря в легенях, що підвищує ризик захворювання органів дихання. Від нестачі кровопостачання кінцівки (ніжки та ручки) будуть прохолодними на дотик, навіть якщо ви одягли малюкові шкарпетки, а шкіра вкриється мармуровими плямами.

У пелюшках тіло дитини погано тримає температуру, тому малюк легко переохолоджується та перегрівається. Дитина, яку сповивають, не навчається володіти своїми кінцівками, що затримує її розвиток.

Туге сповивання погано впливає на лактацію, бо дитині важко повернути голову до грудей. Це призводить до недоїдання, проблем з травленням, поганого настрою у малюка та розпачу батьків.

Сповивання ще нікому не вирівняло ноги, зате воно призводить до дисплазії тазостегнових суглобів – доволі неприємного стану, що потребує тривалого та не безкоштовного лікування. Не сумнівайтесь, форма ніг – то вроджене.

Дотримання простих рекомендацій, які потребують не грошей, а лише вашої уваги – це основа батьківської любові до дитини. Із розумом вибраний одяг – це теж частинка вашої турботи про малюка, та розуміння, що це жива людина, а не іграшка.

Любов до тепла в Україні – це традиція. Тому, коли народжується дитина, температура в будинку підтримується не менше за 25 градусів за Цельсієм. Бо свято виконується заповіт лікарки, що лікувала ще вас в дитинстві. Ми часто підмінюємо факти стереотипами.

Що ж в такому випадку рекомендують сучасні фахівці?

Питання про оптимальну температуру в кімнаті з малюком задають часто. З одного боку немовляті потрібне зовнішнє тепло, бо воно ще не в змозі тримати постійну температуру тіла. З іншого – перегріте повітря спричиняє набряклість слизової носа. Це утруднює дихання та порушує ссання молока. Дитина відмовляється від грудей або ссе без ентузіазму. Язичок вкриває білий наліт, а кишківник бурлить від надлишкового утворення газів. Через короткий термін, непокоєння зміниться на млявість та байдужість, тому що порушення вигодовування веде до зневоднення. Пітничка, попрілості, сухість шкіри та слизових – всі ці неприємності теж спричиняє тепле сухе кімнатне повітря.

Звертаю увагу на те, що всі ці зміни виникають не внаслідок захворювання, а тільки через порушення безпекових правил догляду за немовлям.

Прослухати аудіоверсію

До чого ж дослухатися?

Слизова зберігає вологість та не набрякає при температурі до 20 градусів за Цельсієм. Підтримуйте в кімнаті температуру повітря не більше за 20-21 градусів за Цельсієм. Нехай ці цифри Вас не лякають, бо, наприклад, у Франції чи Фінляндії найбільш корисною температурою вважається 18-19 градусів за Цельсієм.

Для підтримання оптимальної комфортної вологості в кімнаті знадобиться звичайний побутовий зволожувач повітря. Щодня протирайте підлогу в дитячій кімнаті. Це, між іншим, чудовий привід для піклування про вас ваших родичів та друзів. Давати поради – послуга «ведмежа», а от допомогти протерти підлогу в дитячій, то вже суттєвий внесок в родинні зв’язки. Не сумнівайтесь, вам не відмовлять.

Провітрюйте кімнату декілька разів на день та купіть кімнатний термометр. Підтримання температури в кімнаті на рівні 20-ти градусів за Цельсієм суттєво знижує ризик захворювань дихальних шляхів у дитини, в тому числі бронхіальної астми. Щоб не хвилюватися за комфорт малюка, час від часу вимірюйте йому температуру тіла. Якщо вона менша за 36,5 градусів за Цельсієм, то краще вдягніть ще один шар одежі, теплі шкарпетки та капелюшок, але не вмикайте обігрівач.

Цілком природно, що ми хочемо створити кращі умови для наших дітей. Тонке питання полягає в тому, щоб наші високі прагнення, не створювали пекла для них.

«Мама вважає, що гуляти з 10-ти денною дитиною не можна аж допоки їй не виповниться до 40 днів. А чоловік вбачає проблему в морозній погоді. І на балкон не можна, це ж про мої лінощі. Я не згодна, але доказати щось важко», – розповідає молода матуся. Коли починати та скільки гуляти з малюком взимку? Чи можна, хоч інколи залишати коляску на балконі?

Інколи ми вбачаємо сакральний сенс у речах, де він відсутній. Наприклад, у числі 40. Звичайно, це ваше право відмічати чи ні свій 40-й день народження. Але нащо дитині чекати понад місяць щоб нарешті вийти на свою першу прогулянку. Зробіть це вже наступного дня після повернення з лікарні. Нехай перший раз це буде півгодини, а потім додавайте по 15 хвилин, допоки загальний час прогулянки не сягне двох годин. Взимку цього цілком достатньо.

Морозець до мінус 15 градусів за Цельсієм, малюки переносять непогано. Прохолодне повітря зменшує набряк слизової носа та полегшує дихання, тому на свіжому повітрі вони солодко сплять. Тільки належно одягайте їх, а зверху прикривайте ковдрочкою. А от вітер і протяги немовлята не люблять, тому вибирайте місця які не продуваються. При лютому морозі або вітряній погоді, балкон – чудова альтернатива.

Навіть коли день не такий вже і добрий до вас, не пропускайте нагоди трохи перевести дух, а малюку дати подихати свіжим повітрям. А щодо отримання нових вражень з немовлям, два три рази на тиждень вуличних прогулянок спочатку буде цілком достатньо.

Розсіяне світло зимового сонця забезпечує малюка самим що не на є вітаміном D. Просто залишайте відкритим обличчя дитини та не замуровуйте коляску. Не бійтеся, що малюк захворіє на пневмонію. Повітря в носику нагрівається, і до легенів надходить вже теплим. Під час прогулянок звертайте увагу на колір обличчя дитини: як червоний, так і блідий колір шкіри обличчя свідчить про те, що дитині некомфортно. В такому разі просто повертайтеся додому.

Просте питання прогулянки кожен ускладнює на свій смак. Ваша черга набувати власний досвід, бо у вашої мами вже свій є.

«На 33 тижні я народила доньку, а після 10-ти денного перебування у відділі інтенсивної терапії, нас нарешті перевели у відділ недоношених, де нас зустріли фото дітей з вадами: косоокі, в окулярах, з паралічем, тощо. Я нічого проти таких дітей не маю, але втратила мову коли побачила. Коли прийшла лікарка, я попросила дати надію хоч на один шанс з мільйону на те, що моя донька буде нормальною. Відповідь була розмитою, що мовляв у кожного з нас свої проблеми». Це реальна історія з життя, і повірте, вона типова.

Щорічно, 10% дітей у світі народжується передчасно. І ця цифра постійно зростає. 5% дітей народжених до 28 тижня потребують інтенсивного лікування, а 80% таких малюків, народжуються у термін від 34 до 37 тижнів вагітності. Найчастіше недоношені помирають від неправильного догляду.

Що особливого у недоношених дітей?

Поспішайки чутливі до подразників: болю, світла, температури, звуків. Ссання погано координується з ковтанням. Шкірка легко інфікується бо не добре змащена. У народжених до 32 тижня є різні порушення дихання. Жовтуха в них виникає часто та триває довго. У дітей з масою до 2 кг часті крововиливи в головний мозок. Якщо малюк отримував терапію киснем, то вражається сітківка очей. А через незрілість органів травлення, погано працює кишківник. І нарешті, всі передчасно народжені малюки страждають від анемії.

Як доглядати за недоношеними дітками?

Комфорт для малюка – це температура у кімнаті 21-24 градусів за Цельсієм, це помірне освітлення та тиша. Слабеньким малюкам ссати важко, а ось пити з ложки чи з чашки вони вже вміють. Пупок краще обробляти хлоргексидином. Крем або рослинна олійка зменшать втрату вологи та захистять шкіру. Потрібно враховувати підвищену чутливість до болю при одяганні, проведенні туалету , купанні в ванні, та при зміні підгузників.

Метод кенгуру для дітей без дихальних розладів є найкращим доглядом. Жінки, що пережили передчасні пологи, потребують інформації не про досвід інших мам, а саме від лікарів. «Потрібно щоб на курсах для вагітних розповідали не тільки про райдужні картинки 40-го тижня вагітності, а й про те що буває якщо народжуєш на 26 або 27 тижні, або про відмінності між вентиляцією легень та простою подачею кисню до боксу з немовлям», – каже мама поспішайки, і я згодна з нею. Тому що недоношеність – це не вирок, це просто інший стан. 

Далі більше детально поговоримо про метод кенгуру

«Коли я пішла в Києві на консультацію до завідувачки відділу для недоношених дітей, вона лаялась на мене тому, що дитина, на її погляд, була не правильно вдягненою. Мовляв, мало того, що народила погано, так ще й за дитиною погано доглядаю. А де взяти цю інформацію, ніхто не каже», – поділилась своєю історією мама-поспішайки. Прикро, але все це існує: і брак якісної інформації, і стигматизація, і нечуйність медиків.

Майбутнє не завжди райдужне, тому зайвих знань не існує. Метод кенгуру – це простий, але дуже дієвий метод догляду за малюком допоки він не досягне віку 40 тижнів вагітності або не набере 2,5 кг.

Якщо малюк народився передчасно, або з вагою меншою за 2 кг, його поміщають на груди мами у спеціальну кишеню зі шматка тканини й виношують тривалий час, майже як справжнє кенгуру. Постійний контакт шкіра до шкіри зігріває дитину та нормалізує дихання. Вам буде легко годувати малюка грудьми, а склад Вашого молока підлаштовується під потреби Вашої дитини.

А які переваги методу кенгуру для мами?

Зменшується стрес, а мама стає більш впевненою у своїх діях. Такий метод також підійде для жінок, які народжують вдома, без кваліфікованого персоналу. Метод кенгуру надає мамі вільні руки. Татусь теж може стати кенгуру, бо він не менш чуйний та турботливий. Просто надайте йому шанс, і він ефективно підміне вас.

Як доглядати за немовлям з кишені кенгуру?

Положення дитини у кишені міняють рідко. За виключенням, зміни підгузників, догляду за пупком та медичного огляду. Аби попередити зупинку дихання у дитини, матуся з кенгурятком спить напівлежачи. Температуру малюку вимірюють перші три дні кожні 6 годин. А потім, двічі на день, як завжди. Відпадає потреба у щоденному купанні.

На початку 20 сторіччя французький акушер П’єр Буден помітив, що «слабенькі», як тоді називали передчасно народжених дітей, виживають краще, якщо догляд за ними будувати на простих речах: грудному вигодовуванні, теплі та гігієні. А основна проблема при догляді – це не відсутність обладнання, як всі думають, а просто брак дій.

Про все, що ми тільки що говорили і відповіді на інші актуальні питання від мам можна прочитати на medpravda.ua в розділі «Подкасти».

Здоров’я і спокою вам та вашим малюкам!

Прослухати аудіоверсію

Реклама
До 2040 року хворих на рак простати вдвічі збільшиться
За прогнозами, до 2040 року кількість чоловіків з ...
Камера-таблетка для виявлення раку товстої кишки
Управління санітарного нагляду за якістю харчових ...
Реклама
Ерозивний гастрит
Види ерозивного гастритуЕрозивний гастрит — симпто...
Неатрофічний гастрит
Причини розвитку неатрофічного гастритуХронічний н...
Реклама
Вчені назвали продукти, які можуть замінити гліцин
Гліцин є однією із 20 амінокислот, з яких будуютьс...
Вчені сказали, скільки води треба пити перед сном
Для нормального функціонування клітин, тканин та о...
Реклама